Новини за 4 жовтня 2006р.

04 жовтня 2006 р.

Організація Північноатлантичного договору поділяє демократичні цінності, серед яких: добробут населення, дотримання норм права, свобода, зокрема свобода слова і преси, мир і стабільність, – зазначив на відкритті семінару «Соціальні аспекти регіонального розвитку в контексті євроатлантичної інтеграції України» директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Мішель Дюре.

Семінар було проведено 3 – 4 жовтня Сіверським інститутом регіональних досліджень у взаємодії з Чернігівським центром перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів за підтримки громадських інформаційних програм Організації Північноатлантичного договору для посадових осіб місцевого самоврядування Чернігівщини.

У відкритті заходу взяли участь директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Мішель Дюре, заступник голови облдержадміністрації Володимир Тандура, заступник голови обласної ради Олег Обушний. Було зазначено, що в українському суспільстві існує багато міфів та стереотипів, які ґрунтуються на відсутності необхідної інформації та забобонах. Тож необхідна роз`яснювальна робота, яка на сьогоднішній день ще проходить з певними труднощами.

Надалі Мішель Дюре презентував історію становлення та розвитку НАТО. Значну увагу він приділив розумінню Альянсом безпеки в Європі та світі, а саме – можливості відповідати на нові загрози і виклики. На колективній обороні та безпеці будується військовий аспект НАТО. Хоча Північноатлантичний договір як організація має не лише військовий, але й політичний статус, бо політичним шляхом можна вирішити навіть військові проблеми. При цьому використовуються такі інструменти як дипломатія, консенсус, військові операції. Та й саме НАТО працює на задах загальної згоди країн, що належать до об`єднання.

Виступ Мішеля Дюре викликав живу дискусію слухачів семінару. Серед питань, що обговорювались: вплив НАТО на соціальну сферу, позиція Альянсу щодо конфлікту Росії та Грузії, можливості вступу Росії в НАТО, законність дій Організації Північноатлантичного договору, проведення освітніх заходів серед студентів і молоді та ін. Зокрема, пролунало питання – чи не ображає НАТО позиція східного регіону нашої держави, в першу чергу Харкова. Адже, як відомо, настрої там явно «антинатівські», в той же час організація неодноразово надавала різноманітну допомогу, наприклад, в ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, підтримці навчальних закладів.

У відповідь Мішель Дюре зазначив, що НАТО зацікавлено у партнерских стосунках з іншими країнами, і з Україною, зокрема, та розуміє неоднозначність ставлення суспільства до організації.

Семінар продовжив виступ директора Бюро інформації Ради Європи в Україні Олександра Павличенко, в центрі уваги якого перебували європейські стандарти щодо гарантій прав і свобод громадянина, зокрема робота Європейського суду з прав людини. Увагу слухачів було акцентовано на такому критерії європейського життя як верховенство права. Поряд з плюралістичністю демократії, захистом прав людини він є одним з основних принципів діяльності європейських інституцій.

Дані експертних опитувань стосовно впливу євроатлантичної інтеграції на демократизацію українського суспільства висвітлила Тетяна Крушельницька – начальник відділу Центру соціальних досліджень і моніторингу Інституту проблем державного управління і місцевого самоврядування Національної академії державного управління при Президентові України. Вона зазначила, що сьогодні експерти не можуть дати чіткої та однозначної оцінки впливу. Серед респондентів найчастіше домінує нейтральне ставлення до євроінтеграційних процесів у таких сферах суспільного життя України як політична, соціальна, правова та наукова. Найбільш позитивним вплив може бути у військово-оборонному комплексі нашої держави, наприклад у розв’язанні проблем утилізації відходів, удосконаленні системи підвищення кваліфікації та перепідготовки військовослужбовців, запровадженні контрактної служби в армії. Негативні оцінки – щодо подальшої співпраці з Російською федерацією, зокрема у сфері безпеки та науки.

4 жовтня

В цей день слухачі спілкувалися з президентом Євроатлантичної ради України Вадимом Гречаніновим. Його тема – «Регіональні та політичні аспекти реалізації Україною зовнішньополітичного курсу на євроатлантичну інтеграцію. Соціальне забезпечення військовослужбовців країн-членів НАТО». При цьому було зазначено, що на сьогоднішній день немає впевненості в практичних результатах реалізації Україною політики євроатлантичної інтеграції. В суспільстві існує велика кількість різноманітних поглядів, але думки політичних партій та організацій не можна ототожнювати з державою. Держава ж поки що не готова до такого кроку. Вадим Гречанінов наголосив, що будь-які політичні дії повинні співвідноситись з тим, як вони вплинуть на конкретну людину, що зможуть їй дати. Торкнувшись соціального забезпечення військовослужбовців, доповідач презентував аналіз їх фінансового забезпечення у країнах-членах НАТО та Російській Федерації.

Також цього дня пройшов «круглий стіл» за участю українських офіцерів, які служили в міжнародних силах з підтримки миру на Балканах, в Ліберії, Іраку. Йшлося про якість життя в контексті євроатлантичної інтеграції. Учасники зустрічі змогли не лише обмінятися досвідом та враженнями від військової служби, але й провести певні паралелі щодо стану військово-оборонної сфери та якості життя військовослужбовців країн-членів НАТО та України.

Як свідчать відгуки учасників заходу, семінар їх зацікавив, хоча в той же час і викликав певні дискусії. Адже сереред слухачів, як і в усьому українському суспільстві, існують різні точки зору на процес євроатлантичної інтеграції України. Однак, в будь-якому випадку, інформаційно-освітні заходи такого плану є необхідними.