Новини за 22 червня 2011р.

22 червня 2011 р.

День Скорботи та вшанування пам’яті жертв війни в Україні. До 70-ї річниці нападу Німеччини на СРСР

      22 червня 2011 р. в Чернігівському центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті Сергій Бутко прочитав лекцію «День Скорботи та вшанування пам’яті жертв війни в Україні. До 70-ї річниці нападу Німеччини на СРСР». Заняття проведено під час навчання за професійною програмою підвищення кваліфікації для новопризначених спеціалістів відділів, управлінь облдержадміністрації, райдержадміністрацій Чернігівщини.
      Він ознайомив слухачів з відповідними нормативно-правовими актами. Серед них, зокрема, названо Закон України «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років», Указ Президента України «Про День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні» та два нових рішення від 21 червня 2011 р. – Указ Президента України «Про заходи з відзначення у 2011 році Дня партизанської слави та 70-ї річниці партизанського руху в Україні у період Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років» і Розпорядження Президента України «Про додаткові заходи з пошуку, дослідження і впорядкування місць поховань жертв війни, політичних репресій та інших трагедій Українського народу».
      С. Бутко висвітлив передумови та причини війни, підкреслив, що перший період війни був катастрофічний для Червоної армії: за шість місяців 1941 р., за оприлюдненими даними російських архівістів, безповоротні та санітарні втрати склали 4,47 млн. військовослужбовців, причому більше половини – 52,2% – це полонені та зниклі без вісти. Через хаос перших місяців війни відсутні донесення про втрати від майже сотні дивізій, 1,16 млн. радянських військовослужбовців. Ціна Перемоги за останніми підрахунками істориків – життя 26,6 млн. чол.
      Представник Українського інституту національної пам’яті вказав, що Україна була однією з найбільш постраждалих у Другій світовій війні. За авторитетними підрахунками українських вчених загинули та зниклих безвісти 4,5 млн. чол. цивільного населення окупованих територій, близько 4,1 млн. чол. військового персоналу Червоної Армії (вбитих, загиблих у полоні, зниклих безвісти, померлих у госпіталях у перші повоєнні роки), 2,4-2,8 млн. чол. вивезених до Німеччини на примусову роботу (велика частина з них померли), загинуло більше 100 тис. учасників українського національно-визвольного руху та десятки тисяч українців в лавах армій та формувань іноземних держав.
      С.Бутко також торкнувся теми злочинів сталінського режиму на початку війни: за даними НКВС на 1 січня 1942 р. в Україні під час відступу радянським карально-репресивним апаратом розстріляно 8 тис в’язнів без врахування померлих і вбитих під час евакуації. Найбільшими такі злочини були на західноукраїнських землях, проте від розстрільної акції постраждали всі українські області.
      Отже, підсумував співробітник Українського інституту національної пам’яті, увічнення пам’яті захисників та жертв цієї історичної трагедії України та вивчення її уроків є однією із найважливіших складових державної політики національної пам’яті нашої країни.
      У день вшанування пам’яті загиблих під час Великої вітчизняної війни у Центрі була організована виставка книг, які висвітлюють трагічні події тих часів. «Вікопомний подвиг», «Архіви окупації 1941-1944 рр.», «Україна в роки Другої Світової війни», «Пам’ять серця 1941-1945 рр.», «Друга Світова війна в історичній пам’яті України», «Радянські органи державної безпеки у 1939- червні 1941 року», «Велика Вітчизняна Війна» – ці та інші видання представлені на виставці «До Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні», що діє у приміщенні Центру.
       На виставці представлено документи і матеріали з фонду Центру – неупереджені свідки історичного минулого, які відображають найважливіші історичні моменти боротьби радянського суспільства з фашизмом під час Другої світової війни.

      Час оприлюднення: 22 червня 2011 року.
      Виконавець: Бутко С.В., Сірик А.С.
      конт. тел.: (0462) 676 052