«Україна за двадцять років» міжнародна веб-конференція під такою назвою відбулася в Чернігівському центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів.

22 серпня 2011 року

«Україна за двадцять років» міжнародна веб-конференція під такою назвою відбулася в Чернігівському центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів.

      Її учасники, а це науковці Польщі, Росії, Великобританії, України як в режимі відозв’язку так і в режимі реального часу змогли поспілкуватися між собою з приводу сприйняття незалежності України в самій Україні та за її межами. Зокрема, здобутки 20 років української незалежності було проаналізовано з точки зору Європейського Союзу, США, Польщі, Росії. При цьому, аналіз періоду існування незалежної української держави здійснювався начебто в двох площинах: ззовні нашої держави та зсередини, з точки зору більш старшого покоління та більш молодшого.
      Наприклад, керівник Центру історичної політології та завідувач відділу політології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України (Київ, Україна), доктор історичних наук, професор Юрій Шаповал акцентував увагу на позитивах та негативах у сприйнятті незалежності України з точки зору її громадян. Щодо першого, то основним є підтвердження життєздатності проекту незалежності України.
      Провідний співробітник програми з Росії та Євразії Королівського інституту міжнародних відносин (Лондон, Великобританія), Ph.D Джеймс Шерр представив погляд з Європейського Союзу на 20 років української незалежності. Він зазначив, що життєздатність України як держави поза сумнівом. Але не всі вірять в приєднання України до стандартів Європейського Союзу. Останній вимагає від України стабільного демократичного розвитку.
      Експерт Інституту міжнародних відносин Варшавського університету (Варшава, Польща), Ph.D Анджей Шептицький проаналізував особливості сприйняття України у Польщі та розкрив суперечності у відносинах країн-сусідів. Дослідник зазначив, що в України та Польщі теоретично подібні інтереси, зокрема для них важливі та необхідні інвестиції. При цьому польська політика щодо України є доволі декларативною, та залежить від політики Європейського Союзу.
      Керівник Центру українських досліджень Інституту Європи Російської академії наук, редактор журналу «Современная Европа» (Москва, Росія), кандидат історичних наук Віктор Мироненко представив основні аспекти рецепції України з російської точки зору, зазначивши, що ставлення до українців дуже відрізняється в різних прошарках російського суспільства.
      Інші науковці, серед яких старший науковий співробітник відділу соціально-політичної історії Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса Національної академії наук України, доктор історичних наук Павло Гай-Нижник, декан економічного факультету Чернігівського державного інституту права, соціальних технологій і праці, кандидат історичних наук, доцент Олександр Кухарук, політичний аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач, начальник відділу зв`язків з громадськістю Чернігівської міської ради, кандидат філософських наук Ірина Соломаха, завідувач кафедри суспільних дисципліни Чернігівського інституту післядипломної педагогічної освіти ім. К.Д. Ушинського, голова наглядової ради Сіверського інституту регіональних досліджень, кандидат історичних наук, доцент Дмитро Гринь долучилися до обговорення зазначених вище тем, та, зокрема, висловили власне бачення проблем сприйняття України на макро- та макрорівнях, тобто на рівні офіційної позиції держави та її окремих громадян, торкнулися міграційної політики, спільного історичного минулого, формування нової еліти.
      Виступи учасників супроводжувалися загальною дискусією з приводу рефлексії України у ХХІ столітті.
      Організаторами відео-конференції були Чернігівський центр перепідготовки перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, Українсько-польска фундація співпраці ПАУСІ, Сіверський інститут регіональних досліджень. За підсумками конференції буде видано збірку матеріалів та розміщено відеозвіт в Інтернеті.
      Час оприлюднення: 23 серпня 2011 року.
      Виконавець: Чабак Л.А.
      конт. тел.: (0462) 676 052