Навіщо обирають голів територіальних громад

«Те, що ми хотіли показати як новину, насправді вже існує. Тобто активізація громадянського суспільства, різноманіття місцевих ініціатив – те, що має місце в Україні. Нам лишається лише надихнути вас для наступної роботи», – зазначив референт фонду Ганса Зайделя Юрген Вальхсхьофер, підбиваючи підсумки низки поїздок до територіальних громад Чернігівської області. Протягом 12 – 14 березня він відвідав Срібне, Тростянець Ічнянського району, Жадове Семенівського району, Макошине Менського району, Ладинку Чернігівського району, Горбове Куликівського району, де провів консультації з сільськими та селищними головами – учасниками проекту «Сприяння розвитку державного управління та місцевого самоврядування в Україні». Таким чином, за географією це чи не найширше спілкування німецького експерта, який багато років очолював самоврядування в невеликому баварському місті, зі своїми чернігівськими колегами.

Обговорювалися можливості реалізації місцевих інціатив у таких сферах як культура, освіта, спорт, діяльність громадських об`єднань. Всього голови територіальних громад Чернігівщини розповіли про двадцять шість подібних починань – деякі з них вже тривають роками, інші – лише розпочалися, а якісь існують поки що у вигляді задуму. Зокрема: батьки власними руками впорядкували ігровий майданчик біля дитячого садочка; громада вирішила без жодної бюджетної копійки впорядкувати колись занедбаний стадіон; в іншому випадку – утримує кілька дитячих спортивних команд; дім культури привернув до участі у різноманітних творчих колективах ледь не чверть мешканців селища; клуб рибалок утримує ставки; менш, ніж за два місяці в одному з сіл була створена добровільна пожежна дружина та відремонтована спецільна техніка; силами мешканців планується впорядкування захаращенної ділянки в центрі населеного пункту; формується музей човна, що під час минулої світової війни захищав підступи до Чернігова; громадська організація самостійно ремонтує будинок, аби на його базі розгорнути військово-патріотичну роботу серед молоді; створено український етнокуточок  та ін.

Незважаючи на різноманіття, такі ініціативи схожі, адже спираються на добровільну участь мешканців територіальних громад – тобто, важливий не лише об`єкт, а й те, що люди стають спільнотою. Як жартували під час обговорення, ключове питання тут – чи пітніли разом з громадською роботою члени територіальної громади, адже лише так можна створити відчуття взаємності інтересів її мешканів. Існує тут й глибинніший сенс – такий спосіб розв‘язання посильних проблем у сільській місцевості важливий ще й тому, що він стверджує цінність свободи, адже в разі місцевої ініціативи йдеться про власний вибір, про власну працю, а не про наказ згори та сторонні зусилля.

Як розвиватиметься подібна робота на Чернігівщині стане зрозуміло вже у найближчі місці – під час майбутніх зустрічей, запланованих протягом року. Зрештою, як зазначалося під час бесід, голів територіальних громад обирають не заради майданчиків, а для того, аби вони запалювали своїх земляків.

Час оприлюднення: 16 березня 2015 р.

Виконавець: Бойко В.М.

конт. тел.: (0462) 676-052

 

Професійна програма підвищення кваліфікації

Навчання новопризначених спеціалістів виконавчих апаратів обласної, районних рад та виконкомів (міст обласного та районного значення), селищних рад проходить в Чернігівському центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів з 16 по 20 березня 2015 р. (І сесія). У відкритті заходу взяв участь директор Центру Володимир Бойко.

Під час тематичних зустрічей та конверсаторіумів розглядатимуться правові засади органів місцевого самоврядування; новели законопроекту «Про службу в органах місцевого самоврядування»; повноваження місцевих рад як представницьких органів місцевого самоврядування, постійних комісій та депутатів місцевих рад; основні положення сучасного антикорупційного законодавства; основні положення ЗУ «Про правила етичної поведінки».

Посадові особи місцевого самоврядування ознайомляться з новими вимогами діловодства та оформлення документів відповідно до інструкції з діловодства Чернігівської обласної ради; положеннями Угоди про асоціацію та посилену зону вільної торгівлі між Україною та ЄС (обґрунтування, витоки, зміст); практичним застосуванням Закону України «Про адміністративні послуги в Україні» при наданні адміністративних послуг через Центри надання адміністративних послуг;засадами енергозбереження та використання альтернативних джерел енергії (застосування європейського досвіду в Україні); аспектами запобігання торгівлі людьми: соціальні аспекти вирішення проблеми; можливостями застосування нових медіа у роботі посадової особи місцевого самоврядування.

Учасники навчання дізнаються про соціальне партнерство як фактор стабілізації ситуації на ринку праці (детінізація доходів та відносин у сфері зайнятості населення); запобігання торгівлі людьми (соціальні аспекти вирішення проблеми); роль держави та її провідних інституцій у забезпеченні охорони дитинства. Під час практичних занять слухачі покращуватимуть свої знання з усного та писемного ділового мовлення та навички роботи з електронними таблицями Microsoft Excel.

Час оприлюднення: 16 березня 2015 р.

Виконавець:Казіміров Д.В.

конт. тел.: (8-0462) 676 052