Засади та основні напрями реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади

Під такою назвою в Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів з 27 по 28 жовтня проходить тематичний короткотерміновий семінар, присвячений процесам реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Навчання проводиться для керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, начальників організаційних відділів районних рад, міських рад Чернігова, Ніжина, Прилук, Новгород-Сіверського, Деснянської та Новозаводської районних у м. Чернігові рад, працівників апарату обласної ради.

Учасники семінару ознайомляться з організаційним забезпеченням діяльності органу місцевого самоврядування; практичними аспектами реформування місцевого самоврядування; правовими аспектами діяльності та нормотворчими функціями органів місцевого самоврядування. Також мова йтиме про електронне урядування в інформаційному суспільстві та технології електронного урядування.

Під час наступних занять увага слухачів звертатиметься на проект Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»; стан впровадження реформи децентралізації в Україні; державне стимулювання співробітництва громад (зокрема, за сприяння Державного фонду регіонального розвитку); основні засади проектного менеджменту та основи планування проектів, що включає  вимоги, ризики, типові помилки та звітність.

Час оприлюднення: 27 жовтня 2016 р.

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676-052

Обговорення основних положень проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік

Чергова експертна зустріч з питань пріоритетів урядової політики відбулася 27 жовтня 2016 р. Представники від Чернігівської області мали змогу підключитися  на базі Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів. Тематика обговорення, що проходило в он-лайн режимі через відеопортал YouТube, стосувалася проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік»

Експерти, представники Міністерства фінансів України, громадськість говорили про проект Державного бюджету України на 2017 рік. До обговорення долучились представники інших областей держави.

Як зазначив Юрій Валентинович Драчук – начальник відділу розробки проекту бюджету та бюджетної політики, проект Держбюджету на 2017 рік був розроблений на реалістичних прогнозах, він є збалансований. Проект було схвалено  Верховною Радою в першому читанні.  Також пан Юрій зауважив, що спостерігається зростання ВВП.

Представники на місцях цікавились питанням зростання мінімальної заробітної плати, а також чи буде стабільною гривня.  Крім того надходили запитання стосовно затримок по виплаті заробітної плати в бюджетній сфері та вдосконаленні освітньої субвенції.

Представники Міністерства фінансів зазначили, що працюють над вищезгаданими питаннями, а також проводиться робота по визначенні формули освітньої субвенції.

Також дискусія проводилась з питання медичної субвенції.  Косенко Катерина Сергіївна – заступник начальника відділу охорони здоров’я, зазначила, що проводиться перерозподіл та оптимізація медичної субвенції. Однак дії які проводяться не можуть гарантувати повного вирішення проблем. Тому представники на місцях повинні приймати рішення стосовно оптимізації, та впорядкування штатної чисельності працівників.

Час оприлюднення: 27 жовтня 2016 р.

Виконавець: Казіміров О.В.

конт. тел.: (0462) 676 052

Зміни в земельному законодавстві України

Семінар під такою назвою 26 жовтня провів Центр перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів для посадових осіб місцевого самоврядування, державних службовців місцевих органів виконавчої влади у Семенівському районі. Відкрив навчання голова районної державної адміністрації Сергій Деденко. Також був присутній на семінарі заступник голови районної ради Сергій Єрьома.

Під час тренінгу слухачі розглянули такі важливі теми: реалізація права власності громадян на землю, механізми відведення, продаж земельних ділянок, оренда земель як складова розвитку товарних земельних відносин і соціального захисту громадян. Значну увагу було приділено актуальному на сьогоднішній день питанню – землі для учасників АТО.

 Проводив навчання заступник начальника управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області Ігор Пузан.

Час оприлюднення:

Виконавець: Карпенко Т.К.

конт. тел.: (0462) 676-052

Про основи стратегічного планування розвитку територій та проектного менеджменту говорили в Прилуках

21 жовтня в Прилуцькому районі відбувся семінар – тренінг «Основи стратегічного планування розвитку територій та проектного менеджменту».

Участь у семінарі взяли фахівці районної ради та райдержадміністрації, голови сільських, селищних рад.

Під час навчання слухачам були надані практичні поради щодо принципів та підходів до співробітництва з європейськими інституціями, міжнародними фінансовими та донорськими організаціями, окреслені основні вимоги, яким повинні відповідати новостворені проекти.

Особлива увага була зосереджена на конкурсному відборі інвестиційних програм і проектів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватись у 2017 році за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку. Роз’яснені вимоги та критерії до відбору проектів, новації здійснення оцінювання.

Семінар провели: Чабак Людмила – учений секретар Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій та Олексенко Римма – керівник громадської організації «Агентство регіонального розвитку».

Час оприлюднення: 24  жовтня 2016 р.

Виконавець: Чабак Л.А.

конт. тел.: (0462) 676 052

 

«Забезпечення доступу до публічної інформації в органах виконавчої влади»

20 жовтня 2016 р. на базі Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів відбулась чергова експертна зустріч з питань пріоритетів урядової політики. Тематика обговорення, що проходило в он-лайн режимі через відеопортал YouТube, стосувалася публічної інформації в органах виконавчої влади.

В обговоренні взяли участь експерти, представники Секретаріату Кабінету Міністрів, громадськість. До зустрічі також долучились представники шести областей держави.

Представники з київської студії
Представники з київської студії

Керівник Управління з питань забезпечення доступу до публічної інформації Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету міністрів  Роксолана Стадник зазначила, що Закон України «Про доступ до публічної інформації» потребує вдосконалення та внесення змін у нормативній частині і запропонувала учасникам зустрічі висловити свої ідеї та побажання стосовно вдосконалення сфери доступу до публічної інформації.

Представники областей зазначили що спостерігається тенденція зростання кількості запитів, а також є порушення у сфері надання доступу до публічної інформації. Порушення стосуються ігнорування запитів, а також невчасного надання даних. Також спостерігаються проблеми у статистиці.

Учасники зустрічі звернули увагу на те, що сфера доступу до публічної інформації потребує створення прозорого механізму доведення до громадськості інформації органами влади та місцевого самоврядування.

Час оприлюднення: 20 жовтня 2016 р.

Виконавець: Казіміров О.В.

конт. тел.: (0462) 676-052

Складання, розгляд та затвердження місцевих бюджетів

Тематичний короткотерміновий семінар щодо формування місцевих бюджетів та роботи відповідних постійних комісій проведений Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації 20 жовтня 2016 р. для  голів постійних комісій районних рад, міських рад Чернігова, Ніжина, Прилук, Новгород-Сіверського, об’єднаних територіальних громад (с. Вертіївка, с. Парафіївка, с. Кіпті, с. Десна, с. Макіївка) з питань бюджету та фінансів. Участь у відкритті взяли

Директор Центру Володимир Бойко та директор Департаменту фінансів облдержадміністрації Валерій Дудко
Володимир Бойко та Валерій Дудко

Під час семінару йшлося про стан впровадження реформи децентралізації в Україні; формування та виконання місцевих бюджетів; особливості роботи постійної комісії обласної ради з питань бюджету і фінансів; організаційне забезпечення діяльності постійних комісій; регламент роботи органу місцевого самоврядування; планування роботи комісії; підготовку та розгляд питань на засіданнях комісії.

Час оприлюднення: 20 жовтня 2016 р.

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676-052

Навчання вперше обраних старост об’єднаних територіальних громад

Навчання за професійною програмою підвищення кваліфікації для вперше обраних старост об’єднаних територіальних громад проводиться Центром перепідготовки та підвищення з 17 по 21 жовтня 2016 р. (друга сесія). Участь у відкритті взяв директор Центру Володимир Бойко.

Учасники навчання дізнаються про стан реалізації реформи місцевого самоврядування та територіального устрою України, виклики та завдання об’єднаних територіальних громад; електронне урядування в інформаційному суспільстві та його технології; практичне застосування ЗУ «Про адміністративні послуги в Україні» при наданні адміністративних послуг;  організацію надання безкоштовної правової допомоги в об’єднаній територіальній громаді; систему державного управління безпекою у надзвичайних ситуаціях (відповідальність та основні заходи об’єднаної територіальної громади).

Подальша мова піде про розробку Стратегії розвитку об’єднаної територіальної громади; органи самоорганізації населення; правові засади державної політики енергозбереження (запровадження енергозберігаючих обладнання та технологій на території); самобутність територіальних громад, розвиток сільського та звичайного туризму; загрози і виклики для дрібних сільгоспвиробників в контексті Угоди про асоціацію України з ЄС. Також представники місцевого самоврядування ознайомляться з методикою подання та оприлюднення декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, через систему електронного декларування; аспектами модернізації служби в органах місцевого самоврядування в умовах децентралізації влади.

Тематика практичних занять охоплюватиме основні засади проектного менеджменту, планування проектів (вимоги, ризики, типові помилки, звітність); психологічні засади управлінської діяльності та методики налагодження ефективної комунікації та використання сучасних інформаційних технологій в діяльності органів місцевого самоврядування. Завершиться навчання комп’ютерним тестуванням за підсумками обох сесій та презентацією випускних робіт слухачів.

Час оприлюднення: 17 жовтня 2016 р.

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676 052

Взаємодія місцевої влади, територіальної громади, інституцій громадянського суспільства для зміцнення демократії

В рамках відзначення Європейського тижня місцевої демократії 12 жовтня в Чернігові відбувся «круглий стіл» з питань взаємодії місцевої влади та інституцій громадянського суспільства з метою зміцнення демократії. Співорганізаторами зустрічі, що проходила на базі Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені В.Г. Короленка, виступили Чернігівський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів та Сіверський інститут регіональних досліджень.

13-10-2016_3Учасники зустрічі обговорювали досвід залучення громадян, особливо молоді, до участі у подіях суспільного життя територіальних громад та країни. Зокрема, увага акцентувалась на прикладах взаємодії місцевої влади та територіальної громади в Німеччині та Сполучених Штатах Америки.

Перш за все, кожен мешканець громади є членом кількох, а той й кількох десятків спілок чи громадських організацій. Інакше, взагалі незрозуміло, чим людина займається. В середовищі молоді волонтерська діяльність вважається за честь та як можливість отримати досвід роботи, вміння працювати в колективі. Таким чином утворюються спільноти, учасники яких покликані піклуватися один про одного, діяти разом на благо свого міста, на благо своєї країни та змінювати світ на краще. Саме це характеризує їх як громадян, а не звичайних обивателів – споживачів матеріальних благ.

Учасники обговорення дійшли висновку, що на таких цінностях має базуватися подальша робота щодо підвищення громадської активності молоді, її участі в розбудові демократії; розширення можливостей учнівського самоврядування та підвищення ролі публічної бібліотеки в житті місцевої громади.

13 жовтня 2016 року

Дмитро Казіміров, тел. 676-052

Демократичні механізми взаємодії місцевої влади і громадськості: досвід Європи, США та України

В рамках загальноукраїнської кампанії до Європейського тижня місцевої демократії 12 жовтня відбулася всеукраїнська веб-конференція «Як громадяни разом з владою вирішують проблеми міста». Конференція організована Мережею Центрів європейської інформації (ЦЕІ) у співпраці з низкою громадських організацій. Представники ЦЕІ, депутати, працівники органів місцевого самоврядування, центрів перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів, громадські активісти з Івано-Франківська Кіровограда, Луцька, Львова, Полтави, Рівного, Старобільська, Чернівців, Чернігова та Черкас спілкувалися на тему формування демократичних цінностей. Відкрила веб-конференцію співорганізатор заходу – директор проектів ГО «Сіверський інститут регіональних досліджень», член ради Мережі ЦЄІ Людмила Чабак.

Обговорення учасників від Чернігова
Обговорення учасників від Чернігова

Про взаємодію місцевої влади з громадою в країнах Європи розповів директор Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів, кандидат історичних наук Володимир Бойко. Він зупинився на документальному фільмі «Українські голови в Баварії», відзнятому під час подорожі міських та сільських голів Чернігівщини до м. Кемптен (Баварія, ФРН). У вересні вийшла книга з однойменною назвою. Як зазначив Володимир Бойко, учасники візиту намагалися дати відповідь, як місцеве самоврядування та громадськість працюють над розв’язанням проблем громади. Наприклад, якщо місцева влада вважає, що громадські організації чи приватні структури можуть краще вирішити певне питання, ці повноваження (на конкурсній основі та з відповідним фінансуванням) віддають їм. Місцева влада підтримує малий та середній бізнес, співпрацює з громадськістю в гуманітарній сфері. Молодь бере активну участь у волонтерській діяльності, а роботу в соціальній сфері вважає своїм обов’язком. «Громадянська активність є цінністю. Її формуванню та підтримці сприяє самоврядність, утворення територіальних спільнот, відчуття зв’язку, спільні інтереси мешканців, і навіть така річ як конкуренція, бо з’являється командний дух, відчуття приналежності, азарт», – підкреслив Володимир Бойко. – «Система побудована таким чином, що мешканцям громади вигідно проявляти активність, а місцевій владі вигідно її стимулювати, і ця система є доволі ефективною».

Про демократію по-американськи, волонтерство як стиль життя, основні риси свідомого і відповідального громадянина розповів волонтер Корпусу Миру США Кайл Колд. За його словами, на створення сильної громади впливає низка факторів (наявність робочих місць, закладів соціальної та культурної сфер, спільне розуміння історії, спільно пережиті події тощо). Волонтерство тісно пов’язане з демократією, це основний елемент, завдяки якому можна відчути себе господарем свого міста, своєї країни. Громадянин не стоятиме осторонь проблем, а докладе зусиль, щоб їх вирішити: чи то ремонт будинків, вивіз сміття, допомога літнім або хворим людям. Він не перекладатиме відповідальність на когось, не чекатиме, що хтось зробить роботу за неї та завжди знайде час і можливості для розв’язання проблеми. Така людина бачить інших людей у своїй громаді і поважає їх. Бути дружнім, бути доброзичливим, допомагати іншим – це основа. Справжній громадянин не маніпулює законом, не використовує нечесно ресурси, не краде. Головне  – навчитися бути небайдужими.

Досвідом залучення громадян до розвитку міста поділилася заступник голови Координаційної ради з питань Громадського бюджету міста Черкаси, заступник директора Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради Тетяна Харенко. Вона розповіла про запозичений у польських колег досвід, що дозволяє громадянам розпоряджатися частиною місцевого бюджету. Суть програми «Громадський бюджет» (впроваджена у 2015 р.) в тому, що будь-який мешканець Черкас, якому виповнилося 18 років, може подати проект (вартістю до 1 млн. грн., за підтримки 10 чоловік та терміном реалізації до 1 року), спрямований на розвиток міста. Спеціально створена Координаційна рада приймає рішення про виділення коштів. Реалізують проекти відповідні виконавчі органи міської ради. На реалізацію у 2017 р. подано 108 проектів загальною вартістю 59 млн. грн. Пріоритетними напрямками є облаштування зон відпочинку, естетичне облаштування міста, ремонт тротуарів та доріг. Таким чином вдалося визначити найбільш актуальні проблеми міста та залучити частину мешканців до впливу на бюджетну політику.

Обговорюючи виступи, учасники заходу поділилися досвідом співпраці громади з владою в їх містах. Відзначено позитивну тенденцію в тому, що громадськість дедалі більше цікавиться питаннями місцевого самоврядування, впроваджуються нові інструменти та механізми взаємодії в площині «влада-громада».

13 жовтня 2016 року

Лілія Халавка, Дмитро Казіміров, тел. 676-052

Презентація видання та телефільму «Українські голови в Баварії»

11 жовтня під час засідання прес-клубу «Ділове слово» департаменту інформаційної діяльності та зв`язків з громадськістю облдержадміністрації презентували книжку та телефільм «Українські голови в Баварії».

Йшлося про інформаційно-освітній візит міських та селищних голів із Чернігівської області до баварського міста Кемптен. Проходив він на почату червня 2014 р. в рамках проекту зі сталого розвитку селищ та малих міст Сіверського краю, що здійснювався за підтримки Фонду Ганса Зайделя. А тепер за його матеріалами створено телефільм. Відео складається з восьми серій, в яких висвітлюється організація низки ключових напрямів діяльності органів місцевого самоврядування в баварському місті: благоустрою, будівництва, водопостачання та водовідведення, збереження та використання історико-культурної спадщини, збору та утилізації сміття, використання відновлювальних джерел енергії, роботи місцевої влади з молоддю. Про це розказав автор сценарію та режисер фільму Володимир Бойко.

Своїми враженнями поділилися учасники поїздки: виконавчий директор Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України Федір Фесюн, Михайло-Коцюбинський селищний голова Микола Завальний, Семенівський міський голова Олександр Бичков та директор Сновського історичного музею Валентина Москаленко.

Федір Фесюн висловив переконання, що все з побаченого цілком може бути запроваджене в Україні. На його думку, нічого такого, чого ми не знаємо, в Німеччині немає. Але організація, а звідси й досягнення, вражають.

Валентина Москаленко головну увагу приділила соціальній сфері Кемптена, зокрема роботі з дітьми та піклуванню про людей похилого віку. За її свідченням, результатом стало запровадження в Сновську програми розвитку для молоді, що фінансується з місцевого бюджету.

Багато корисного взяв для себе і очільник Семенівки Олександр Бичков, зокрема це і реконструкція очисних споруд, і участь у проекті співробітництва громад, і робота з грантами. Він наголосив «В Баварії добре, але це не наш дім і для нас головне взяти досвід та запровадити у себе».

Микола Завального вразила чистота, інфраструктура і менталітет, а ще Польща, яку проїжджали учасники освітнього візиту. Ця країна на початку 90-х років була з тими ж проблемами, що і Україна, а за 25 років подолала те, що не змогли українці.

Учасники погодилися, що європейський вибір Україна означає розвиток на її теренах місцевого самоврядування, яке є ключовим важелем для змін в Україні.

Довідково

Режисером монтажу фільму «Українські голови в Баварії»стала Галина Загороднюк – багаторічний працівник українського телебачення, зокрема студії «Укртелефільм». Стрічка отримала схвалення та підтримку Держкомтелерадіо України. Близько десяти регіональних телекомпаній взяли фільм у свої програми, бо проект є просвітницьким і безкоштовним для прокату.

Автором тексту сценарію телефільму є Володимир Бойко.

Переглянути фільм можна за посиланням: http://goo.gl/OrLGnb.

Час оприлюднення: 11 жовтня 2016 р.

Виконавець: Коваленко Н.В.

конт. тел.: (0462) 676-052