Нове видання «Захист прав в Європейському суді з прав людини» підготовлено в Чернігові

У переддень Нового року в Чернігові побачило світ нове видання – інформаційно-методичний збірник  «Захист прав в Європейському суді з прав людини».

У збірнику йде мова про підстави звернення до Європейського суду з прав людини, механізм подачі заяви до Суду, її зміст, конфіденційність інформації, правила листування з Судом тощо. Детально розглядаються   помилки звернення до Європейського суду з прав людини.

 До підготовки видання, укладачем якого є головний спеціаліст юридичного відділу Чернігівської обласної державної адміністрації Наталія Сокирко, долучилися Мережа центрів європейської інформації, Чернігівський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій; Сіверський інститут регіональних досліджень,  Українська  Гельсінська спілка з прав людини.

Ідея підготовки видання виникла за підсумками міжрегіональної конференції, проведеної у 2014 році Мережею центрів європейської інформації на тему  «Захист прав громадян України в Європейському суді».

 

Час оприлюднення: 29 грудня 2016 р.

Виконавець:Чабак Л.А.

конт. тел.: (0462) 676-052

Заключний семінар в Деснянській ОТГ

Останній семінар для виконавчих комітетів об’єднаних територіальних громад за галуззю знань, напрямом підготовки 1501 «Державне управління» (ПППК) відбувся в селищі Десна. Організатор семінару – Чернігівський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації.

Слухачі – працівники виконавчого апарату Деснянської ОТГ дізнавалися про можливості залучення коштів міжнародної технічної допомоги для розвитку громад та управління земельними ресурсами в межах об`єднаної територіальної громади.

Учасників семінару насамперед цікавили питання щодо покрокової інструкції з розробки й написання проектної пропозиції, практичної співпраці з громадськими організаціями у напрямку реалізації спільних проектів, пошуку інформації про донорські інституції тощо.

Щодо земельних питань, то тут насамперед, наголос було зроблено на вирішенні питань приватної власності жителів, укладенні типових договорів оренди, питаннях зміни цільового призначення земель, роботи з іноземними громадянами з питань земельної власності тощо.

Викладачі семінару – заступник начальника управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру  в області Ігор Пузан та  учений секретар Центру, кандидат філософських наук Людмила Чабак.

Час оприлюднення: 19 грудня 2016 р.

Виконавець:Чабак Л.А.

конт. тел.: (0462) 676-052

Виїзні семінари-тренінги в територіальних громадах Ніжинщини

Виїзні семінари-тренінги в Вертіївці та Ніжині проведено Чернігівським центром перепідготовки та підвищення кваліфікації для посадових осіб органів місцевого самоврядування, депутатів тощо.

Зокрема, в Ніжині йшлося про розвиток міжмуніципального (територіальних громад) співробітництва в Україні. Викладачі, зупинялися на питаннях міжнародного досвіду міжмуніципального співробітництва, розгляді  законодавства про співробітництво територіальних громад, а також звернули окрему увагу на роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (е-декларування).

Заключний семінар в Вертіївці був проведений для виконавчого комітету Вертіївської об’єднаної територіальної громади за галуззю знань, напрямом підготовки 1501 «Державне управління» (ПППК). Ключова увага на цьому семінарі зосереджувалася на можливостях залучення коштів міжнародної технічної допомоги для розвитку об’єднаної територіальної громади,  співпраці з міжнародними донорськими інституціями та громадськими організаціями, управлінні земельними ресурсами в межах об`єднаної територіальної громади, змінах в земельному законодавстві щодо реалізації права на землю та розпорядженні землею.

Час оприлюднення: 13 грудня 2016 р.

Виконавець:Чабак Л.А.

конт. тел.: (0462) 676-052

Про землю та проекти в Кіптях

         Про організаційну роботу, необхідну для фахового управління земельними ресурсами, йшося на семінарі в Кіптях. Проводився він 12 грудня для працівників виконкому об`єднаної територіальної громади.

Під час навчання висвітлювалися процедури розпорядження земельними ділянками оганами місцевого самоврядування та виконавчої влади у відповідності до ст. 122 Земельного кодексу України. Було розглянуто шляхи реалізації права власності на землю мешканцями територіальної громади в межах та за межами населених пунктів. Також надано інформацію щодо реалізації гарантованого держвою права власності на землю учасникам АТО та родинам загиблих воїнів. Посадовців  цікавило, коли буде відпрацьовано механізм передачі земель державної власності, що перебувають в постійному користуванні підприємств, до земель комунальної власності територіальної громади. Слухачі просили роз`яснити правомірність та механізми вчинення цивільно-правових дій за наявності правовстановлюючого документу на землю старого зразка. Також наголошувалося – громада зацікавлена у ширшому інформуванні щодо порядку поновлення чи переукладання договорів оренди земельних паїв (терміни оренди, умови виплати орендної плати, терміни укладання договорів).

Володимир Бойко
Володимир Бойко

Надалі мовилося про необхідність, наявні можливості, організаційні та процедурні аспекти залучення міжнародної технічної допопоги. Слухачі ознайомилися з різними підходами донорів до надання такого роду коштів, тематичною спрямованістю, вимогами до отримувачів, прикладами успішної подібної діяльності на Чернігівщині. Наголошувалося на необхідності професійного підходу до цієї справи, формування команди, налагодження взаємодії всіх зацікавлених сторін для реалізації проектів.

         Заняття проводили заступник начальника управління землеустрою та охорони земель головного управління держгеокадастру в Чернігівькій області Ігор Пузан та директор Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації Володимир Бойко.

         Наступний подібний семінар – 13 грудня у Вертіївці.

Час оприлюднення: 12 грудня 2016 р.

Виконавець: Бойко В.М.

конт. тел.: (0462) 676-052

Макіївка – розмова про землю та проекти

         Про землю та можливості проектної діяльності йшлося на семінарі, що пройшов 9 грудня в Макіївській об’єднаній територіальній громаді. Призначався він для працівників виконкому та депутатів місцевої ради. Відкрив навчання  заступник сільського голови Віктор Броварець.

Ігор Пузан
Ігор Пузан

Заступник начальника управління землеустрою та охорони земель головного управління держгеокадастру в Чернігівській області Ігор Пузан розповів про зміни в земельному законодавстві в частині реалізації права власності на землю та розпорядження землею. Зокрема, він наголосив – передумовою розпорядження територіальною громадою землями державної власності за межами населених пунктів має бути проведення певної організаційної роботи органами місцевого самоврядування щодо підготовки відповідних кваліфікованих спеціалістів з цього питання та забезпечення функціонування цього процесу належним технічним та програмним забезпеченням, безумовне дотримання вимог діючого земельного законодавства під час врегулювання питань надання зазначених земель.

Слухачів цікавили такі питання: які існують механізми та правові наслідки поновлення договорів оренди земельних паїв; як українське законодавство регулює успадкування земельних ділянок, в тому числі можливість реалізації права власності на землю неповнолітніми особами та іноземцями; які існують механізми оформлення земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби шляхом створення громадських пасовищ; які існують шляхи та терміни передачі територіальній громаді повноважень щодо розпорядження землями сількогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів; як впорядкувати наявні матеріали землеустрою старого зразка відповідно до вимог діючого законодавства.

         Виступ директора Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації Володимира Бойка присвячувався розвитку в громадах проектної діяльності – насамперед, співробітництву з міжнародними донорами, а також деяким невикористаним можливостям взаємодії з Державним фондом регіонального розвитку. Наголошувалося – проектна діяльність передбачає наяність команди однодумців, які хочуть та можуть займатися цією справою за підтримки органу місцевого самоврядування. Це відносно нова сфера діяльності, що відкриває принципово інші можливості для розвитку територіальних громад. Мовилося про успішно реалізовані на Чернігівщині проекти, про пошук необхідної інформації, умови, яких треба дотримуватися, та критерії оцінювання. Учасників семінару цікавила спеціалізація міжнародних донорів, хто з них працює виключно з громадськими організаціями, а хто – також із бюджетними організаціями,  до кого можна звертатися по допомогу.

Наступне подібне навчання проходитиме 12 грудня у Кіптях.

Час оприлюднення: 9 грудня 2016 р.

Виконавець: Бойко В.М.

конт. тел.: (0462) 676-052

Навчання новопризначених спеціалістів

За професійною програмою підвищення кваліфікації в Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів з 5 по 9 грудня 2016 р. проводиться навчання для новопризначених спеціалістів виконавчих апаратів обласної, районних рад та виконкомів (міст обласного та районного значення).

Впродовж другої сесії новопризначені спеціалісти дізнаються про правові засади державної політики енергозбереження, запровадження енергозберігаючого обладнання та технологій в регіоні; природно-техногенні загрози та заходи, їх усунення та мінімізація; очікуваний вплив Угоди про асоціацію на аграрний бізнес, розвиток домогосподарств та сільських територій Чернігівщини. Вони ознайомляться з ситуацією щодо гендерних відносин в органах місцевого самоврядування; положеннями ЗУ «Про безоплатну правову допомогу» та візьмуть участь у «круглому столі», присвяченому правовому вирішенню проблемних питань соціально незахищених верств населення, учасників антитерористичної операції, членів їх сімей, та внутрішньо переміщених осіб.

Програмою заплановане також проведення серії тренінгів щодо тайм-менеджменту як технології організації робочого часу; лідерства як соціально-психологічного феномену, лідерських якостей та способів їх позиціонування. Учасники навчання отримають уявлення про способи налагодження ефективної комунікації; застосування невербальної комунікації; методики формування цілей та позитивного мислення.

Під час практичних занять увага слухачів акцентуватиметься на можливостях використання сучасних інформаційних технологій в діяльності органів влади; правилах безпечної роботи в Інтернеті та захисті комп’ютерів від вірусів (налаштування операційної системи, антивірусні програми).

По завершенню навчання новопризначені спеціалісти презентуватимуть свої роботи, пройдуть відповідне комп’ютерне тестування та отримають свідоцтва про підвищення кваліфікації.

Час оприлюднення: 5 грудня 2016 р.

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676 052

П’яті «Розумовські зустрічі» в Чернігові

Формування інституту публічної служби в Україні, перебіг процесів децентралізації та відповідний досвід  європейських країн обговорювалися під час міжнародної конференції «V Розумовські зустрічі». Ця подія, що вже традиційно збирає науковців у сфері державного управління та місцевого самоврядування з України та зарубіжжя, представників владних структур, вищих навчальних закладів, відбулася 1 грудня 2016 р. в Чернігівському центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів.

«Сьогодні ми відзначаємо величну дату – 25-у річницю Референдуму на підтвердження Акту про незалежність України, – відзначила заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Наталія Романова. – Водночас нинішня  конференція присвячена проблемам, які Україна має вирішити, щоб стати в ряд з цивілізованими країнами. В першу чергу – це реформи та роль державних службовців в них. Поняття патріотизму насамперед стосується людей – представників влади, місцевого самоврядування, через дії яких формується сприйняття держави в громадянському суспільстві та залежить якість надаваних послуг. Бо в нинішній складній ситуації кожне затягування реформ ставить питання перед суспільством, чи правильно ми рухаємося. Також невірним є твердження, що всі події робляться в Києві. Реформування активно йде саме на місцях, про що свідчить, зокрема, поява нових територіальних громад в Чернігівській області».

Даніель Зайберлінг під час виступу
Даніель Зайберлінг під час виступу

Учасників зібрання привітав керівник проекту Фонду Ганса Зайделя в Україні, Республіці Молдова і Румунії Даніель Зайберлінг. Він зазначив, що Україна в процесі реформування територіальної організації накопичує хоч і не безпроблемний, але по-своєму цікавий досвід. Свого часу, Німеччина так само пройшла складний шлях, щоб сформувати одну з найпрогресивніших систем самоврядування в Європі. Але він застеріг від сліпого копіювання німецького досвіду та порадив звернути увагу на питання співпраці між громадами з метою підвищення ефективності управління, залучення коштів та відносин з центральною владою.

Представник Інституту законодавства Верховної Ради України, доктор юридичних наук, професор Юрій Волошин звернув увагу на перебіг конституційної реформи в Україні та її зв’язок з реформуванням місцевого самоврядування. Бо лише недавно розпочалася його реальна імплементація не на законодавчому, а саме на практичному рівні.

До відкриття «Розумовських зустрічей» надійшла також вітальна адреса від імені Національного агентства України з питань державної служби. Начальник Міжрегіонального управління державної служби Олександр Якубенко наголосив на тому, що нинішні зусилля науковців, вітчизняних та зарубіжних експертів, громадських діячів спрямовані на визначення пріоритетних напрямків розвитку публічного управління, впровадження європейських стандартів державної служби та новітніх технологій в управлінні людськими ресурсами. А високий фаховий рівень учасників зібрання в Чернігові сприятиме подальшому напрацюванню стратегічних підходів у реформуванні державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, а також адміністративно-територіального устрою.

Подальша робота під час пленарних та секційних засідань була присвячена питанням становлення інституту публічної служби, процесам децентралізації та реформуванню адміністративно-територіального устрою України. Представники різних областей України обмінювалися досвідом формування об’єднаних територіальних громад, вирішення питань стратегічного розвитку, залучення інвестицій тощо. А слухаючи виступи гостей з Білорусі, Німеччини та США, учасники конференції мали нагоду порівняти їхній історичний та сучасний досвід функціонування владних структур, інститутів громадянського суспільства з сучасною українською дійсністю.

Виступ Віктора Мироненка
Виступ Віктора Мироненка

Загалом, за висловом керівника Центру українських досліджень Інституту Європи РАН, кандидата історичних наук Віктора Мироненка, Четверта українська республіка формується на зовсім інших засадах та в умовах стрімких змін в старому ліберальному світі. В цьому середовищі стабільний розвиток малоймовірний і тому необхідно вміти адаптуватися до нових умов. Одним із шляхів є повернення українців до своїх історичних підвалин. Саме громада, як форма співіснування людей, що самостійно розвивається, може стати тим ґрунтом, на якому формуватиметься справжня республіка.

Матеріали цьогорічного обговорення увійдуть до четвертого номера збірника наукових праць «Розумовські зустрічі».

Час оприлюднення: 2 грудня 2016 р.

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676 052