Розвиток туристичного потенціалу територіальних громад

Про шляхи розвитку туристичного потенціалу територіальних громад області йшлося час тематичного короткотермінового семінару, який проходив у Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів 26 – 27 жовтня 2017 р. Навчання проводилося для фахівців, відповідальних за сферу культури у територіальних громадах.

Під час семінару йшлося про туризм в рамках концепції розвитку сільських територій; використання сучасних світових та європейських методик та механізмів при формуванні та просуванні регіонального туристичного продукту: кластерний підхід, соціальний діалог, механізми державно-приватного партнерства;  врахування критеріїв та індикаторів сталого розвитку при формуванні стратегій розвитку регіонів. Також обговорювалися стан та перспективи розвитку туристичної галузі Чернігівщини та шляхи позиціонування туристичного потенціалу на внутрішньому та зовнішньому ринку туристичних послуг.

Учасники зустрічі мали нагоду ознайомитися з можливостями для розвитку туризму в громадах, які надає створення та функціонування сільських туристичних садиб; підготовка сучасних проектів – стартапів (на прикладі парку природи «Беремицьке») та ознайомитися з історіями успіху туристичних дестинацій на території області (туркомплекс «Голубі озера», еко-садиба «На селі у дідуся та приватні котеджі у с. Олешня»).

Час оприлюднення: 27 жовтня 2017 року

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676 052

Реалізація в області державної політики у сфері освіти

Актуальні питання щодо реалізації державної політики в галузі освіти обговорюються під час тематичного короткострокового семінару, який проходить в Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів з 24 по 25 жовтня 2017 р. До участі в заході запрошені начальники відділів освіти об’єднаних територіальних громад, начальники відділів (управлінь) освіти райдержадміністрацій, міських рад міст обласного значення. Відкрили семінар управління освіти і науки облдержадміністрації Микола Конопацький, який зосередив увагу присутніх на особливостях впровадження нового Закону «Про освіту», та директор Центру, кандидат історичних наук Володимир Бойко.

Далі висвітлюватимуться юридичні аспекти виконання делегованих повноважень в умовах децентралізації та засади бюджетної політики на 2018 рік. В контексті ЗУ «Про освіту» та наявні тенденції розвитку галузі в області йтиметься про забезпечення надання якісної освіти загалом, та, зокрема, її доступність для дітей з особливими потребами (інклюзивна освіта). Увага слухачів звертатиметься також на необхідність формування раціональної мережі закладів освіти; стан їхнього матеріально-технічного забезпечення; питання атестації педагогічних працівників та заповнення вакантних посад у закладах освіти в сільській місцевості.

Час оприлюднення: 24 жовтня 2017 року

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676 052

Навчання старост об’єднаних територіальних громад

За професійною програмою підвищення кваліфікації в Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів з 23 по 27 жовтня проходить навчання старост об’єднаних територіальних громад (друга сесія).

Під час тематичних зустрічей та конверсаторіумів розглядатимуться засади

стратегічного планування, бюджетного процесу, надання соціальних послуг та вчинення нотаріальних дій в об’єднаній територіальній громаді (далі – ОТГ). Водночас йтиметься про компетентність, завдання, обов’язки старости в системі місцевого самоврядування; нові виклики та проблеми при плануванні його роботи. Окрім цього, висвітлюватиметься порядок реєстрації місця проживання фізичних осіб органами місцевого самоврядування та положення ЗУ «Про безоплатну правову допомогу».

Старости ОТГ ознайомляться з особливостями використання фондів охорони навколишнього природного середовища всіх рівнів (зокрема паспортизації місць видалення відходів); управління земельними ресурсами в межах ОТГ та надання відомостей з державного земельного кадастру. Також вони дізнаються про технічно досяжний потенціал використання альтернативних джерел енергії в області; очікуваний вплив Угоди про асоціацію на аграрний бізнес; перспективи сількогосподарської обслуговуючої кооперації як складової сталого розвитку сільських територій та можливості області по забезпеченню високорепродуктивним насінням зернових культур, картоплі та насінням трав.

Практичні заняття стосуватимуться  парадигми самостійних та службових частин мови в діловому мовленні; факторів емоційного та професійного вигорання працівника публічної служби.  Завершиться навчання  тестуванням на предмет набутих впродовж двох сесій знань та презентацією випускних робіт учасників навчання. Після цього вони отримають свідоцтва про підвищення кваліфікації.

Час оприлюднення: 23 жовтня 2017 р.

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676 052

«Забезпечення ефективності запобігання та протидії корупції на державній службі та службі в органах місцевого самоврядування»

Семінар під такою назвою Чернігівський центр провів для посадових осіб місцевого самоврядування та депутатів Прилуцької  міської ради.

Головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції апарату Чернігівської обласної державної адміністрації Іван Вересоцький надав присутнім загальне визначення потенційного та реального конфліктів інтересів, визначив обов’язки та відповідальність сторін, ознайомив з порядком врегулювання конфлікту інтересів, навів конкретні типові приклади конфлікту інтересів на державній службі та в органах місцевого самоврядування.

Окрім цього учасники семінару обговорили питання, що стосуються повноважень спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції у відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, ознайомилися із особливостями відповідальності за вчинення корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень.

За підсумками роботи усі учасники семінару отримали сертифікати про підвищення кваліфікації.

Час оприлюднення: 19 жовтня 2017 року.
Виконавець: Коваленко Н.В.
конт. тел.: (0462) 676 052

Управління персоналом в органах державної виконавчої влади та місцевого самоврядування

Постійно діючий семінар з питань управління персоналом в органах влади проводиться Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів з 10 по 12 жовтня 2017 р. (перше заняття). До участі в навчанні запрошені керуючі справами виконавчих апаратів районних рад, начальники організаційних відділів районних рад, міських рад Чернігова, Ніжина, Прилук, Новгород-Сіверського, Деснянської та Новозаводської районних у м. Чернігові рад, працівники апарату обласної ради.

Під час семінару обговорюватимуться перспективи та виклики децентралізації в Чернігівській області; реалізація окремих положень трудового законодавства, питання кадрового забезпечення служби в органах місцевого самоврядування; управління комунальною власністю та зміни щодо районних рад в системі органів місцевого самоврядування.

Серія практичних занять та тренінгів охоплюватиме питання, що стосуються системи електронної взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування; культури усного та писемного ділового мовлення та психологічних особливостей процесу управління в умовах змін. Представники місцевого самоврядування також отримають практичні поради щодо тайм-менеджменту або технології організації власного робочого часу; методів налагодження ефективного керівництва та подолання синдрому професійного вигорання.

 Час оприлюднення: 10 жовтня 2017 року

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676 052

Польський досвід – громадам Чернігівщини

Знайомство з Чернігівщиною, передача свого досвіду та налагодження зв’язків з українськими колегами – далеко неповний перелік тих прагнень, з якими представники місцевого самоврядування Польщі перебували в Україні впродовж 5 – 7 жовтня. Серед них – бурмістри, війти та виконавчі секретарі гмін Люблінського та Підкарпатського воєводств (всього – 13 чоловік, делегація сформована відповідними осередками Фундації розвитку місцевої демократії, відомої FRDL).

В перший день учасники візиту відвідали Верховну Раду України. Після екскурсії в будинку Парламенту вони зустрілися з народним депутатом України, заступником голови Комітету з питань бюджету Василем Амельченком. Йшлося про останні тенденції та перебігу реформи місцевого самоврядування в Україні, проблеми, що потребують розв’язання на законодавчому рівні. Потім гості з Польщі мали познайомитися з культурними та історичними пам’ятками столиці України.

Наступного дня в рамках Європейського тижня місцевої демократії в Чернігові проходив українсько-польський форум місцевого самоврядування «Як працює місцеве самоврядування в Польщі: консультації для України» (організатори – Чернігівський центр підвищення кваліфікації кадрів та Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування за підтримки програми U-LEAD). До роботи у Форумі долучилися голови об’єднаних територіальних громад та старости Чернігівщини. Учасників зібрання привітали голова обласної ради Ігор Вдовенко та заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Наталія Романова. Вони відзначили внесок польських колег у розвиток українських реформ та важливість проведення цієї зустрічі саме на Чернігівщині, адже наша область входить до трійки лідерів за темпами створення нових громад. Але головне не кількість, а їх спроможність та самодостатність, адже йдеться про дуже різні за своїми параметрами об`єднання. Тому важливе критичне осмислення здобутків та проблем польських реформ, адаптація досвіду нашої західної сусідки до українських умов.

Впродовж наступних кількох годин, що промайнули непомітно, учасники зустрічі говорили про тенденції розвитку та зміни, які відбуваються в польському та українському самоврядуванні та працювали у фокус-групах. Визначалися спільні проблеми, характерні для самоврядування Польщі та України, а також можливі сфери співпраці польських гмін та українських ОТГ. Обговорювалося спільне та відмінне в організації роботи виконкомів ОТГ та їхнього аналогу – урядів гмін. В цьому контексті йшлося і про посаду керуючого справами виконкому ради громади, який за обсягом своїх повноважень має стати незалежним управлінцем, подібно до виконавчих секретарів у Польщі. У підсумку сторони визначили напрямки співпраці та можливості для розвитку міжмуніципального співробітництва. Також були зроблені перші кроки для пошуку партнерів – польських гмін та українських громад.

7 жовтня учасники візиту отримали можливість на власні очі побачити здобутки реформ на Чернігівщині, відвідавши Батуринську ОТГ. Батурин для пересічного українця – це, насамперед знакове місто в історії та розкручений бренд, і лише потім – центр нещодавно створеної громади. Головне питання – бачення свого подальшого розвитку жителями громади та їхні дії щодо цього. Свої враження та побажання польські самоврядовці висловлювали під час спілкування з міським головою Леонідом Душею.

Візит відбувся відповідно до договору про співробітництво між Чернігівським центром підвищення кваліфікації кадрів та Підкарпатським осередком Фундації розвитку місцевої демократії (FRDL POST, м. Ряшів), укладеного в січні 2015 р.

Час оприлюднення: 9 жовтня 2017 року

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676 052

Про шляхи налагодження співробітництва між територіальними громадами йдеться під час семінару, який Центр перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів проводить 4–5 жовтня 2017 р. для голів територіальних громад.

Впродовж двох днів слухачі беруть участь у серії «круглих столів» та тематичних зустрічей, присвячених питанням законодавства про співробітництво територіальних громад та сфер, в яких воно може бути налагоджене. Вони дізнаються про процедурні етапи співробітництва громад (договори про співробітництво громад); сутність співробітництва громад, його роль та значення співробітництва для розвитку територій; нормотворчі функції рад та здійснення ними відповідних процедур; основні аспекти ЗУ «Про місцеве самоврядування» (включаючи підзаконні нормативно-правові акти; новації Мін’юсту у сфері державної реєстрації актів цивільного стану та яким чином органи місцевого самоврядування і держава можуть відповісти на правові потреби громад.

Подальша розмова піде про державне стимулювання співробітництва громад (Державний фонд регіонального розвитку); співробітництво органів влади та місцевого самоврядування з європейськими інституціями, міжнародними фінансовими та донорськими організаціями. Також очільники місцевого самоврядування дізнаються про успішні практики співробітництва громад та ознайомляться з досвідом співробітництва територіальних громад у рамках міжнародних пілотних проектів.

Час оприлюднення: 5 жовтня 2017 року

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676 052

Особливості формування Програми економічного та соціального розвитку області на 2018 рік

Про формування Програми економічного та соціального розвитку області на 2018 р. йшлося під час тематичного короткотермінового семінару, який проходив у Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів 4 жовтня 2017 р. Цільова аудиторія семінару – заступники голів райдержадміністрацій з фінансово-економічних питань, міських голів Ніжина, Н.-Сіверського, Прилук, Чернігова, начальники управлінь (відділів) економіки райдержадміністрацій. Зі вступним словом до слухачів звернулася заступник директора Департаменту економічного розвитку облдержадміністрації – начальник управління стратегії соціально-економічного  розвитку  Олександра Хомик.

Під час семінару увага присутніх зверталася на основні підходи до розробки Програми економічного і соціального розвитку області на 2018 рік; інвестиційних програм і проектів, що можуть реалізовуватися за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку та інших субвенцій з державного бюджету та  плани соціально-економічного розвитку об’єднаних територіальних громад. Мова йшла про додаткові джерела позабюджетного фінансування та механізм державно-приватного партнерства у соціально-економічному розвитку територій; показники інвестиційного розвитку при підготовці Програми економічного і соціального розвитку області на 2018 р.; соціально-економічний розвиток області та її адмінтериторій в контексті реалізації державної регіональної політики загалом.

Далі обговорювалися основні напрямки підтримки, підвищення експортного потенціалу підприємств області; механізми захисту вітчизняних виробників від недобросовісного імпорту; стан на споживчому ринку області, зміни в галузі державного регулювання цін, правила та здійснення контролю щодо торговельного обслуговування. Окрім цього, висвітлювалися новації та проблемні питання у сфері публічних закупівель; організації пасажирських перевезень на   внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування; шляхи вдосконалення системи надання адміністративних послуг та розширення мережі ЦНАПів.

Час оприлюднення: 5 жовтня 2017 року

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676 052