Організація соціального захисту населення в об’єднаній територіальній громаді

 Питання соціального населення та надання соціальних послуг обговорювалися під час семінару «Організація соціального захисту населення та надання соціальних послуг в об’єднаній територіальній громаді. Соціальний діалог», що проходив в Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів  з 30 по 31 січня 2019 р. Участь у навчанні взяли спеціалісти з питань соціального захисту в об’єднаній територіальній громаді.

 Висвітлювалися особливості соціально-правового захисту дітей в об’єднаній територіальній громаді; форми соціального захисту осіб з інвалідністю та учасників антитерористичної операції; порядок призначення державних допомог; перебіг реалізації державної політики з питань соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

 Увага присутніх зверталася на соціальне партнерство як основу соціального діалогу, вирішення конфліктних ситуацій у трудових колективах; організацію соціальної роботи та державні стандарти соціальних послуг та систему надання пільг окремим категоріям громадян.

Час оприлюднення: 31 січня 2019 р.

Виконавець: Казіміров Д.

конт. тел.: (0462) 676 052

Організація роботи виконкому ради об’єднаної територіальної громади, планування та діловодство

про це йшлося на виїзному семінарі-тренінгу, який провів Центр підвищення кваліфікації кадрів для працівників виконавчого комітету ради об’єднаної територіальної громади, старост, депутатів Сновської міської ради.

 У відкритті та роботі семінару-тренінгу взяв участь керуючий справами (секретар) виконавчого комітету Сновської міської ради Кравець Руслан Вікторович, який у вступному слові акцентував, що ефективність діяльності органів місцевого самоврядування беззаперечно залежить від публічних службовців, на яких покладено як виконання завдань і функцій держави й місцевого самоврядування, так і безпосереднє впровадження реформ, а також відмітив актуальність теми семінару, адже організаційне забезпечення діяльності ради та виконкому – це встановлення та виконання певних дій і заходів, які передбачені законодавством, для ефективного функціонування ради, виконкому та її органів.

Під час семінару, актуальними для посадовців були питання, що стосувалися організації діяльності виконавчого комітету  ради: структури виконавчого органу ради; регламенту та планування роботи органу місцевого самоврядування; підготовки та проведення засідань виконкому та сесій;  роботи постійних депутатських комісій. Про це йшлося у виступі Негоди Олександри Іванівни – заступника начальника організаційного відділу виконавчого апарату обласної ради.

Про основні завдання та організацію роботи з організаційно-розпорядчими документами в органах місцевого самоврядування розповів Підгайний Петро Михайлович – заступник директора Центру, магістр державної служби.

      Час оприлюднення: 31 січня 2019 року.
Виконавець: Підгайний П.М.
конт. тел.: (0462) 676 052

Про що мовчить історія або коли вперше була визнана незалежність України?

 Саме про це питання та міжнародний аспект становлення  української державності сто років тому говорилося під час презентації збірника наукових праць «Україна – Німеччина: міжнародні відносини», яка відбулася в Чернігові 30 січня 2019 р.

  «Презентація сьогоднішньої збірки є продовженням розпочатої ще навесні минулого року діяльності щодо привернення уваги світової та української спільноти до факту налагодження дипломатичних відносин України з Німеччиною сто років тому. Сьогодні політико-правова база наших міждержавних відносин налічує понад два десятки міжнародних договорів, Німеччина залишається для України  важливим торгівельним партнером. Водночас для багатьох сучасних німців є справжнім відкриттям той факт, що відносинам між нашими державами вже сто років», – зазначив радник голови обласної ради Дмитро Никоненко.

 «Донедавна існувала думка про те, що відносини між Україною та Німеччиною були встановлені в 1991 – на початку 1992 років. Але насправді це сталося в лютому 1918 р. Саме тоді Німеччина першою визнала Україну як незалежну державу, саме з нею Україна уклала свій перший міжнародний договір та обмінялася послами, – наголосив директор Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів Володимир Бойко. – Унікальність збірки в тому, що це спроба поєднати бачення істориків з України, Білорусі,  Німеччини та інших держав на події та процеси, що відбувалися в той час».

 «У збірці представлений весь спектр взаємин України та Німеччини у військовому, політичному, економічному та біографічному вимірах. Водночас цікавими є дослідження, засновані на спогадах сучасників та матеріалах українських ЗМІ того періоду. В них показане  досить негативне ставлення до присутності німецьких військ в Україні, але водночас Німеччина розглядається як вирішальний чинник у боротьбі за національне самовизначення. А історичні паралелі щодо протистояння з більшовицькою Росією  доводять, що поняття «гібридна війна», «інформаційна агресія» з’явилися  не сьогодні, – зауважив спеціаліст Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів Дмитро Казіміров.

  «Україні та Білорусі варто спільно переосмислювати власне історичне минуле. Сьогодні білоруська історична школа вчиться в української, як більш досвідченої. А без українських архівів та бібліотек дослідження окремих тем було б неможливим. На жаль, ключовий для України Берестейський мирний договір був укладений на території Білорусі, але без Білорусії, яка на відміну від України стала не суб’єктом, а об’єктом міжнародної політики. Наприклад територія Гомельщини наприкінці 1918 р. не випадково отримала назву «ворота в Україну», де власне вирішувалася подальша доля української державності, – наголосила білоруський дослідник Валентина Мятлицька.

 «Про Гетьманат за останній рік вийшло набагато більше публікацій, ніж будь-коли, і всі вони з виходом на сучасність. Бо вона не відпускає наше минуле, закликає до його осмислення, що й намагалися зробити автори даного збірника», – зазначила чернігівський історик Тамара Демченко. Також вона окреслила низку перспективних тем для подальшого дослідження періоду Української революції, зокрема, укладання біографічного довідника про діячів української влади, які походили з Чернігівщини.

 Загалом збірник репрезентує різноманітність поглядів на події історії України та міжнародних взаємин, постаті державних діячів та дипломатів. Існує припущення, що в разі налагодження успішної співпраці між Україною та Німеччиною, як результату укладених в 1918 р. домовленостей, карта Європи виглядала б зовсім по-іншому. Однак, незважаючи на обставини, що склалися, встановлені тоді взаємини продовжують розвиватися й сьогодні.

  У роботі над збірником брали участь Інститут історії України НАН України, Дипломатична академія України ім. Геннадія Удовенка, Наукове товариство історії дипломатії та міжнародних відносин, Сіверський інститут регіональних досліджень. Видання підготовлене в рамках проекту «Сприяння відзначенню 100-річчя українсько-німецьких міждержавних та дипломатичних відносин і залучення до ювілею громадськості», що здійснювався за підтримки Фонду Ганса Зайделя.

Імідж та етико-психологічні аспекти діяльності посадовця

 Семінар-тренінг з такою назвою проведено Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів для працівників Остерської міської ради.

 Ефективне спілкування, активне слухання, використання невербальної комунікації,  розв’язання конфліктів та профілактика емоційного вигорання –  ці та інші питання висвітлювалися під час навчання 29 січня 2019 р.

 Учасники семінару брали участь у   виконали також низку вправ, спрямованих на формування лідерських якостей; управління конфліктними ситуаціями; застосування прийомів вербальної та невербальної комунікації; дотримання етичних норм, застосування критики, компліментів та виявлення маніпуляцій у діловому спілкуванні.

 Час оприлюднення: 29 січня 2019 р.

Виконавець: Коваленко Н.В.

конт. тел.: (0462) 676 052

Професійна програма підвищення кваліфікації

 28 січня в Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів розпочалися навчання одночасно для бухгалтерів сільських, селищних, міських рад (перша сесія) та за напрямом підготовки 6.020303 «Філологія» (англійська мова) для спеціалістів апарату, управлінь та відділів облдержадміністрації, райдержадміністрацій та місцевих рад, на яких покладено обов’язки щодо питань європейської та євроатлантичної співпраці.

 Насамперед учасники навчання взяли участь у «круглому столі», присвяченому 100-річчю Соборності України та 101-ій річниці бою під Крутами. В такому ж форматі обговорювалися новації міністерства юстиції України в сфері державної реєстрації актів цивільного стану та функціонування загальнонаціонального проекту «Я МАЮ ПРАВО».

 Тематика наступних зустрічей для бухгалтерів охоплюватиме положення антикорупційного, бюджетного законодавства; фінансові аспекти процесу децентралізації та здійснення закупівель окремих груп товарів та послуг. Під час практичних занять висвітлюватимуться засади проектного менеджменту; писемного ділового мовлення; розвитку комунікативної компетентності працівника публічної служби; застосування електронних таблиць Місrosoft Ехсеl у веденні бухгалтерського обліку; користування електронною поштою та пошуковими системами мережі Internet.

  Навчання з англійської мови також включає в себе серію практичних занять, під час яких держслужбовці та посадові особи місцевого самоврядування розглядатимуть питання, що стосуються європейської інтеграції України. Сюди відноситься: структура Європейського союзу та інституцій ЄС; специфіка державного управління; принципи належного врядування в європейському просторі та державна допомога (захист від конкуренції) як один із пріоритетних напрямків європейської інтеграції.

 Увага слухачів звертатиметься на загальні засади конкурентної політики; поняття «антиконкурентна поведінка», «обмеження конкуренції», «види монополій», «монопольна діяльність», «монополістична конкуренція», «антимонопольна політика», «економічна інфраструктура», «виробництво», «економічний розвиток», «спад економіки і безробіття», «комерційне та підприєм ницьке право», «інтелектуальна власність», «авторське право», «патент», «торгова марка», «спільне підприємство» тощо.

  Робота з граматикою англійської мови передбачатиме опрацювання форм минулого (Past, PastPerfect), теперішнього (Present), майбутнього (Future) часу та модальних дієслів (can/could/be able to, may/might, will/would, ought to, must, need etc). Державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування опановуватимуть засади ділового та повсякденного спілкування (привітання, встановлення контакту, ведення переговорів досягнення домовленості; розмови по телефону; управління конфліктом, вирішення проблем, скарг, прийняття рішень, вибачення; спілкування у відрядженні, в аеропорті, на залізничній станції, в готелі, на конференції; міжкультурна комунікація у сфері бізнесу; участь у засіданнях, ділових зустрічах, переговорах, обмін інформацією, висловлення згоди/незгоди, пропозиції).

 Час оприлюднення: 28 січня 2019 р.

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676 052

Правове регулювання відносин між роботодавцями та найманими працівниками

  Такою була тема короткотермінового семінару – тренінгу, який відбувся 25 січня 2019 року в Новозаводській м. Чернігові раді за участю начальника Управління праці та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Тимощенко Катерини Михайлівни.

 Слухачі аналізували нормативно-правову базу для укладання трудових та колективних договорів, умови та порядок процедури їх укладання,  особливості взаємовідносин сторін договорів.

 Слухачі ознайомились з практичними аспектами здійснення заходів, направлених на підвищення рівня оплати праці. Обговорили особливості проведення соціального діалогу на місцевому рівні, питання реалізації державної соціальної політики, регулювання трудових і соціальних відносин.

Час оприлюднення: 25 січня 2019 р.

Виконавець: Левченко Н.

конт. тел.: (0462) 676 052

Дисциплінарна відповідальність державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Врегулювання конфлікту інтересів

 Практичні аспекти державної політики у сфері додержання встановлених правових та соціальних норм при виконанні функцій держави та місцевого самоврядування були розглянуті в ході тематичного короткотермінового семінару – тренінгу «Дисциплінарна відповідальність державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Врегулювання конфлікту інтересів», який відбувся у Деснянській районній у м. Чернігові раді 18 січня 2019 року.

 Слухачі ознайомились із практичними аспектами застосування нормативно-правових актів, що регулюють питання притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб місцевого самоврядування.

 В процесі тренінгу були розглянуто способи запобігання та врегулювання конфлікту інтересів при виконанні особою службових чи представницьких повноважень з метою запобігання впливу  на об’єктивність чи неупередженість прийняття рішень та вчинення дій під час виконання наданих повноважень.

 Час оприлюднення: 18 січня 2019 р.

Виконавець: Левченко Н.

конт. тел.: (0462) 676 052

 

У Луцьку презентували книгу В. Малиновського «Публічна служба в Україні»

 Презентація книги професора Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Валентина Малиновського «Публічна служба в Україні» та біобібліографічного покажчика праць до 60-річчя вченого відбулася 17 січня 2019 р. До привітань на адресу ювіляра долучилися державні службовці, науковці, керівники та співробітники інституцій підвищення кваліфікації Луцька, Львова, Херсона, Чернівців та Чернігова.

 Вихід к ниги «Публічна служба в Україні» приурочений до 100-річчя державної служби в Україні. За словами автора вона була написана за дев’ять місяців. Учасники зустрічі в свою чергу відзначили новаторський характер книги, яка стала першим підручником для спеціальності «Публічне управління та адміністрування». В ньому представлена необхідна теоретична та законодавча база щодо поняття «публічна служба», її організаційно-правові та практичні аспекти. Автором запропонована класифікація з шести видів публічної служби та їх основні характеристики. Все це має відіграти важливу роль у просуванні ідей публічної служби, нового місцевого самоврядування та має прискорити прийняття відповідних норм у законодавстві.

Ділове українське мовлення у сфері державного управління

 Про українську мову як державну мову, її державотворчу та консолідуючу роль, положення мовного законодавства йдеться під час постійно діючого тематичного семінару «Ділове українське мовлення у сфері державного управління», що проходить в Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів 16 січня 2019 р. Серед присутніх на зустрічі –спеціалісти апарату, управлінь та відділів обласної державної адміністрації, виконавчого апарату обласної ради.

 Учасники семінару ознайомляться з концепціями походження української мови, висловлюватимуть свою думку про загрози та перспективи відносно мовної ситуації в Україні. Практичний аспект навчання охоплюватиме виявлення найбільш типових помилок в усному та писемному діловому мовленні працівників органів влади; основні завдання та організацію роботи з документами в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування; особливості та порядок підготовки розпорядчих документів.

Час оприлюднення: 16 січня 2019 р.

Виконавець: Казіміров Д.

конт. тел.: (0462) 676-052

ДІЯЛЬНІСТЬ ЦЕНТРУ У 2018 р.: ДОСЯГНЕННЯ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

 

 Чернігівський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів працює як заклад післядипломної освіти для державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування області та є водночас складовою загальнонаціональної мережі закладів післядипломної освіти працівників органів влади.

 У 2018 році  Центр у взаємодії з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, вищими навчальними закладами, громадськими організаціями зосередив свої зусилля на виконанні плану-графіка навчання кадрів, керуючись нормативними актами України, рішеннями облдержадміністрації та обласної ради.

 Протягом року в Центрі підвищили свою кваліфікацію 4590 осіб:

 • 1384 – державних службовців місцевих органів державної виконавчої влади;
 • 264 – державних службовців територіальних підрозділів центральних органів державної виконавчої влади в області (за договорами);
 • 2894 – представників органів місцевого самоврядування (в тому числі 261 депутати місцевих рад);
 • 48 – працівників державних та комунальних підприємств, установ і організацій (відповідно до укладених договорів);
 • 35 – студентів ВНЗ, що навчалися за програмою залучення молоді до державної служби та служби в органах місцевого самоврядування.

 Навчальна діяльність Центру спрямовувалася на вивчення питань, пов’язаних з процесами децентралізації, стратегічного планування,  розвитку територій; підготовкою проектів регіонального розвитку; реформуванням державної служби та служби в органах місцевого самоврядування.

 В організації навчання спостерігалися наступні тенденції:

 • особливої актуальності набули семінари з одночасною участю працівників райдержадміністрацій та апаратів виконкомів рад ОТГ, під час яких вдавалося розв’язувати й поточні питання взаємовідносин та співпраці;
 • скорочення обсягів довготривалого навчання за професійними програмами підвищення кваліфікації;
 • збільшення частки виїзних одноденних семінарів безпосередньо за місцем роботи слухачів;
 • зростання кількості постійнодіючих семінарів на базі структурних підрозділів органів державної влади та самоврядування;
 • проведення курсів дистанційного навчання;
 • популярність семінарів з  питань публічних закупівель попри відсутність фундаментальних змін в законодавстві;
 • з’явилася важлива новація – попередня реєстрація слухачів за google-формою на навчання.

 2018 рік позначився розширенням викладацького складу Центру та залученням до навчального процесу міжнародних і відомих вітчизняних експертів, представників наукових інституцій, громадських організацій, чому сприяли дві міжнародні конференції, проведені за участі Центру: «Україна та Німеччина: міждержавні відносини в 1918–1924 рр.» (31 травня – 2 червня) та вже традиційна VIІ науково-практична конференція «Розумовські зустрічі» (1314 грудня).

 Центр продовжив співпрацю з українськими владними та науковими інституціями, громадськими, міжнародними організаціями, а саме – Інститутом історії НАН України, Українським інститутом національної пам’яті,  Національною академією державного управління при Президентові України, Інститутом законодавства Верховної Ради України, фондом Ганса Зайделя, Благодійним фондом сприяння ініціативам газети «День», Обласною універсальною бібліотекою імені В.Г. Короленка, Сіверським інститутом регіональних досліджень та іншими.

 У 2018 році Центром видано 2 книги: це збірка віршів Л. Тереховича «…До правди незалежного життя» і «Україна та Німеччина: міждержавні  відносини: збірник наукових праць»,  випущено п’ятий номер збірника наукових праць «Розумовські зустрічі» (свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації Серія КВ №20635 – 10435 від 24 лютого 2014 року). Підготовлено та видано 19 навчально-методичних збірників та посібників, записано та розміщено в мережі Internet 15 відеолекцій та відеосюжетів.

 В поточному році Центр продовжуватиме діяльність з надання освітніх послуг, співпрацю з органами державної влади, місцевого самоврядування, вітчизняними та зарубіжними громадськими, науковими та освітніми інституціями. Водночас працівники та викладачі закладу залучатимуться до розробки навчальних курсів, методичних посібників, організації наукових та громадських заходів за участю українських та зарубіжних фахівців.

Час оприлюднення: 16 січня 2019 року

Виконавець: Казіміров Д.

конт. тел.: (0462) 676 052