Основні аспекти організації діяльності державного службовця

    Як розпланувати та ефективно використовувати свій робочий час, ставити цілі та досягати їх, запобігати професійному вигоранню, грамотно спілкуватися, вести ділову документацію – ці та інші аспекти діяльності державних службовців розглядаються під час навчання за короткостроковою програмою «Основні аспекти організації діяльності державного службовця». Воно проводиться Центром підвищення кваліфікації кадрів з 16 по 18 грудня для державних службовців категорій “Б” та “В” територіальних підрозділів Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області. З вітальним словом до присутніх звернулася заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Наталія Білозуб. 

 Під час навчання його учасники дізнаються про:

– основні зміни у новій редакції «Українського правопису»;

– лідерство як соціально-психологічний феномен;

– цілепокладання та мотивацію в роботі публічного службовця;

– способи невербальної комунікації у діловому спілкуванні;

– фактори емоційного та професійного вигорання працівника публічної служби.

Тренінгові заняття спрямовуються на розвиток у державних службовців вмінь:

– керувати особистою ефективністю;

– налагоджувати ефективне спілкування та розв’язувати конфліктні ситуації;

– працювати в команді;

– долати синдром професійного вигорання та виходити із стресових ситуацій,  застосовуючи відповідні методи та техніки.

  Ще один блок питань стосуватиметься висвітлення новацій законодавства про державну службу; засад дисциплінарної відповідальності державних службовців та оцінювання результатів їхньої службової діяльності.  Також мова йтиме про запобігання та протидію корупції, управління персоналом та організацію роботи з виплати пенсій в органах Пенсійного фонду України.

 

Час оприлюднення: 17 грудня 2019 р.

Виконавець: Казіміров Д.

конт. тел.: (0462) 676 052

Як успішно завершити реформу децентралізації або про що говорили на Восьмих «Розумовських зустрічах»

 Децентралізація не заради реформи, а для покращення життя людини, важливість збереження досягнутих успіхів, – це напевно ключові меседжі міжнародної наукової практичної конференції «VІІІ Розумовські зустрічі», які проходили 12–13 грудня 2019 р. в Чернігові, Козельці та Острі.

  До традиційних дискусій на предмет реформування системи владних інституцій та розвитку територій долучилися представники експертного середовища, місцевого самоврядування, державного управління, академічних установ, регіональних центрів підвищення кваліфікації та громадського сектору з України, Білорусі, Польщі та США. Всього – понад 80 учасників.

  «”Розумовські зустрічі” є серйозною платформою для обговорення актуальних питань щодо системи державного управління та місцевого самоврядування. Україна змінює не лише адміністративно-територіальний устрій, а розуміння самої управлінської моделі, її ментальності. Бажано, щоб ця зміна йшла з врахуванням кращих цивілізаційних практик і водночас з розумінням нашої національної ідентичності. Ми маємо вже 50 об’єднаних територіальних громад. Чернігівщина є одним з лідерів процесів децентралізації, однак попереду – нелегкий етап самоідентифікації та забезпечення самодостатності громад. Тому особливо актуальним є питання якісного людського ресурсу, який буде правильно формувати управління територіями. Але головне – ми вже не пасивні спостерігачі, а активні учасники процесу змін, які рухаються вперед», – наголосила заступник голови облдержадміністрації Наталія Романова.

  З вітальним словом до учасників зібрання звернувся перший заступник голови обласної ради Валентин Мельничук. Він зазначив, що конференція створює сприятливе середовище для налагодження співпраці та обміну думками про напрямки реформування системи  органів  місцевого самоврядування та управління територіями. «Така співпраця приносить користь для громад, які дедалі більше усвідомлюють відповідальність за свій розвиток та людей, які живуть на їхній території», – підкреслив промовець.

 Від Національного агентства України з питань державної служби учасників зібрання привітала  Віра Чмига – директор Генерального департаменту професійного розвитку державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування: «На порядку денному стоять питання підготовки висококваліфікованих управлінців, здатних впроваджувати реформи та забезпечувати розвиток регіонів. Тому має бути сформована якісна та ефективна система професійного навчання, яка забезпечуватиме потреби органів влади та місцевого самоврядування в таких фахівцях». Подальше обговорення цих питань та пошук нових ідей здійснювалися під час спеціальної дискусії.

«В Україні вже створено 1009 самоврядних громад. Як будь-яка людина, так само і громада має здатність до самоуправління. Але найголовніше питання – як зберегти успішність реформи децентралізації? Саме на нього ми шукатимемо відповіді на нашому зібранні», – зазначив завідувач відділу комплексних проблем державотворення Інституту законодавства Верховної Ради України Валерій Воротін.

  «Чернігівщина є одним з лідерів децентралізації, який утримує цей плацдарм впродовж багатьох місяців. Це досвід та енергія фахівців, які зуміли переконати людей на місцях в необхідності змін. В результаті маємо громади, в яких функціонують сучасні котельні, відремонтовані школи, створені ЦНАПи, тобто децентралізація працює на людей. Громади Чернігівщини вже мають досвід та здобутки, до яких варто звернутися іншим регіонам України, – наголосила Лілія Попова, представник Директорату з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою  Міністерства розвитку громад  та територій України.

 «Історія – це наука не про минуле, а про майбутнє. В історичних фактах є пропозиції на майбутнє в усіх можливих варіантах. Це стосується й питання децентралізації, бо схеми для влаштування місцевого самоврядування, державної влади вже випробувані тисячолітньою історією людства та європейської демократії. В нашому випадку достатнього поглянути як сучасні громади накладаються на історичні осередки адміністративної влади. Однак той же історичний досвід переконує нас вжити певних запобіжних заходів, щоб децентралізація не призвела до феодалізації України», – зауважив директор Сіверського інституту регіональних досліджень Сергій Лепявко.

 Подальше обговорення продовжувалося у форматі панельних дискусій присвячених  формуванню сучасного адміністративно-територіального устрою України; місцевого та регіонального розвитку (виклики сьогодення й засоби їх подолання); реформи системи навчання працівників органів місцевої державної влади та місцевого самоврядування; управління людськими ресурсами в органах місцевого самоврядування та історико-культурної спадщини як чиннику розвитку територій.

 

 Учасникам зібрання був презентований законопроект «Про засади адміністративно-територіального устрою України» та висловлена низка пропозицій щодо усунення правових колізій з іншими законодавчими актами щодо утворення, ліквідації, встановлення меж, найменування/перейменування адміністративно-територіальних одиниць та населених пунктів. У зв’язку з цим піднімалися питання щодо реформування районного (субрегіонального) рівня місцевого самоврядування в контексті розподілу повноважень, ресурсів та взаємодії з об’єднаними територіальними громадами.  В розрізі ще однієї «вічної» дискусії про ресурси для розвитку громад йшлося про розміщені на їхній території інфраструктурні та інші об’єкти, які є просто «мертвим вантажем» або прибутки від їх використання отримує будь-хто, але не громади.

     Наступного дня конференція проходила в Козельцькій та Остерській громадах, де окрім відвідин ЦНАПу, пам’яток історії та культури, українські та зарубіжні фахівці завітали до парку природи «Беремицьке» та поділились досвідом планування та реалізації подібних проектів.

 

 

  Отже, як зберегти успіхи та здобутки реформ? Це не скільки запитання, а радше наступна дискусія та завдання, вирішення якого має супроводжуватися постійним спілкуванням та пошуком оптимальної моделі управління за участі експертів та фахівців від державної влади та місцевого самоврядування. Успіх залежить не лише від фінансових ресурсів, а від системного планування здійснюваних змін. Бо кінцевою метою реформи є побудова таких  громад, в яких люди хотіли б жити, працювати, відпочивати  сьогодні та в майбутньому.

 Чернігівський центр підвищення кваліфікації та Сіверський інститут регіональних досліджень висловлюють щиру подяку Фонду Ганса Зайделя, Національному агентству України з питань державної служби, Інституту законодавства Верховної ради України, Чернігівській облдержадміністрації та обласній раді за сприяння в організації конференції, а також всім, хто взяв участь в її роботі. Матеріали дискусій увійдуть до однойменного збірника, який друкуватиметься наступного року.

 

Час оприлюднення: 14 грудня 2019 р.

Виконавець: Казіміров Д.

конт. тел.: (0462) 676 052

Управління персоналом в органах державної виконавчої влади

     Питання проходження державної служби, оцінювання результатів службової діяльності, новації у сфері законодавства про державну службу розглядалися під час третього підсумкового заняття за короткостроковою програмою «Управління персоналом в органах державної виконавчої влади». Навчання пройшло в Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів 11 грудня 2019 р. Цільова аудиторія заходу − начальники відділів (завідувачів секторів) управління персоналом структурних підрозділів обласної державної адміністрації, апарату районних державних адміністрацій, на яких покладено обов’язки щодо здійснення кадрової роботи.

     Обговорювалися порядок  проведення конкурсного відбору на державній службі; новели вступу, проходження та припинення державної служби та методика складання Індивідуальної програми підвищення рівня професійної компетентності державних службовців. Водночас йшлося про нюанси визначення завдань та КРІ (ключові показники ефективності) їхньої службової діяльності. Під час практичного заняття висвітлювалося застосування норм нового Українського правопису в діловій кореспонденції та розпорядчих актах органів виконавчої влади.

      Час оприлюднення: 11 грудня 2019 р.

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676 052

Реалізація в області державної політики у сфері освіти

   Семінар з питань реалізації державної політики у галузі освіти проведений Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів та Управлінням освіти і науки обласної державної адміністрації 10 грудня 2019 р. Серед присутніх ‒ начальники відділів освіти об’єднаних територіальних громад та начальники відділів (управлінь) освіти райдержадміністрацій, міських рад міст обласного значення. У відкритті навчання взяли участь начальник Управління освіти і науки облдержадміністрації Микола Конопацький та директор Центру Володимир Бойко.  

  Увага учасників семінару концентрувалася на аспектах розвитку освітньої галузі в контексті реалізації Закону України «Про освіту» та Концепції Нової української школи. Водночас висвітлювалися актуальні питання атестації та підвищення кваліфікації педагогічних працівників.

  Практичний аспект навчання стосувався роботи над Картою освітнього простору Чернігівщини, в рамках якої йшлося, зокрема, про створення опорних шкіл як  пріоритетного напряму у підвищенні рівня якості освіти. Також говорилося про доступ до якісної освіти дітей з особливими потребами. Окрім цього, учасникам семінару було наголошено на необхідності організації безпечності харчування в закладах освіти.

 

Час оприлюднення: 11 грудня 2019 р.

Виконавець: Казіміров Д.

конт. тел.: (0462) 676 052

Навчання новопризначених працівників органів місцевого самоврядування

   За професійною програмою підвищення кваліфікації в Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів з 9 по 13 грудня 2019 р. проходить навчання працівників апаратів виконкомів рад об’єднаних територіальних громад, міст обласного та районного значення, виконавчих апаратів районних рад (друга сесія).

   У програмі навчання передбачена низка тематичних зустрічей, присвячених питанням служби в органах місцевого самоврядування та організаційного забезпечення їхньої діяльності; управління особистою ефективністю та застосування технологій електронного врядування в роботі самоврядних інституцій. Також розглядатиметься вплив Угоди про асоціацію на аграрний бізнес,  розвиток сільських територій  та домогосподарств Чернігівщини; природно-техногенні загрози та заходи, щодо їх усунення і мінімізації.

  Під час тренінгів працівники органів місцевого самоврядування покращуватимуть свої вміння щодо командної роботи, оптимального використання робочого часу та прийняття рішень; а також опановуватимуть мистецтво публічного виступу. Ще одне практичне заняття стосуватиметься культури усного та писемного ділового мовлення.

   В рамках навчання його учасники беруть участь у зустрічах за “круглим столом”, де йдеться про Голодомор 1932‒1933 років як акт геноциду українського народу; тенденції розвитку та реалізації прав людини і громадянина в Україні, та міжнародній науково-практичній конференції “VIII Розумовські зустрічі”.

     Час оприлюднення: 10 грудня 2019 р.

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676 052

Як запобігти корупційним правопорушенням на державній службі

  Незнання закону не звільняє від відповідальності, ‒ ця теза має пряме відношення до ситуацій з корупційними ризиками, що виникають в діяльності державних службовців. Про те, як не допустити таких порушень та яких норм антикорупційного законодавства варто дотримуватися, йшлося під час семінару «Забезпечення ефективності запобігання корупції на державній службі та службі в органах місцевого самоврядування». Навчання проведене Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації для службовців Головного управління державної казначейської служби України у Чернігівській області 9 грудня 2019 р.

  Під час спілкування корупція аналізувалася як явище, розглядалися «історії успіху» країн з мінімальним рівнем корупції та світові моделі її запобігання. Йшлося про передумови та причини виникнення корупції, місце України в світових рейтингах щодо уявлення її громадян про рівень корупції, порівняння з іншими країнами, розташованими на різних континентах.

  Державні службовці ознайомилися з останніми новаціями в антикорупційному законодавстві (ЗУ «Про запобігання корупції» та інші акти) та змінами, що вступатимуть в дію з нового року. Увага присутніх зверталася на відповідальність державних службовців за вчинення корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень. Зокрема наголошувалося на необхідності бути пильними в ситуаціях, пов’язаних з конфліктом інтересів та на своєчасному поданні декларацій.

  Учасники навчання отримали роз’яснення щодо предмету конфлікту інтересів; чи настає відповідальність безпосередньо за конфлікт інтересів чи неповідомлення про нього; кого потрібно згадувати під час заповнення декларації та яке майно зазначати; як декларуються кредитні кошти та інші зобов’язання фінансового характеру.

  Час оприлюднення: 10 грудня 2019 року.

Виконавець: Казіміров Д.

конт. тел.: (0462) 676 052

 

ГМІНИ ТА ГРОМАДИ: ПАРТНЕРСТВО ДЛЯ РОЗВИТКУ

   З 5 по 8 грудня 2019 р. в Польщі перебуватимуть представники органів місцевого самоврядування Менської, Плисківської, Сосницької об`єднаних територіальних громад Чернігівської області, а також міста Славутич – Київської. Їх запросила Асоціація гмін басейну річки Віслока, що працює на теренах Підкарпатського та Малопольського воєводств нашої західної сусідки.

  В травні цього року делегація польських війтів та бурмістрів відвідала Чернігівщину та висловила бажання розвивати партнерські відносини з українськими громадами в галузі економіки, культури, освіти, молодіжних обмінів та інших.

  За час, що минув, з допомогою Чернігівського центру підвищення кваліфікації вдалося досягнути домовленостей про укладання відповідних угод між: гміною Пільзно та Сосницькою громадою, гміною Бжостек та Плисківською громадою, гміною Жиракув та Менською громадою. Тож 6 грудня в місті Ясло зазначені гміни та громади в особі їх керівників підпишуть рамкові договори про співпрацю. Крім того, міська рада Славутича веде переговори з гміною Дембіца (очікується окрема декларація), ще кілька самоврядних спільнот цікавляться такими можливостями.

  Йдеться не лише про двосторонні контакти, але й можливість участь у різноманітних проектах у рамках програм Європейського Союзу, що сприятиме поширенню взаємовигідних людських контактів та розвитку територій.

  Час оприлюднення: 5 грудня 2019 р.

Виконавець: Бойко В.

конт. тел.: (0462) 676 052

Вийшов шостий номер збірника наукових праць «Розумовські зустрічі»

  В Чернігові побачив світ шостий номер збірника наукових праць «Розумовські зустрічі». До нього увійшли матеріали доповідей з міжнародної конференції «Сьомі “Розумовські зустрічі”», що проходила в Чернігові 13 – 14 грудня 2018 р.

 В публікаціях щорічника висвітлюються питання, що стосуються змін в системі  державної служби та децентралізації влади в України; реформування адміністративно-територіального устрою України, вітчизняного та зарубіжного досвіду організації державного управління та місцевого самоврядування.

  Видання «Розумовських зустрічей» покликане об’єднувати здобутки експертів та практиків у сфері державного управління та місцевого самоврядування; підвищувати рівень обізнаності державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування та громадян, які цікавляться історією та сучасним розвитком державотворчих процесів в Україні. Оприлюднення цих матеріалів має на меті відновлення історичної та національної пам’яті, інформування населення про результати досліджень та популяризацію знань щодо основних етапів становлення адміністративно-територіального устрою та системи владних інституцій України, реформування системи державного управління та місцевого самоврядування.

  Cпівзасновниками видання є Сіверський центр післядипломної освіти, Інститут законодавства Верховної Ради України, Дніпропетровський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України та Сіверський інститут регіональних досліджень.

 Випуск наступного номера збірника запланований за результатами міжнародної науково-практичної конференції «VIІІ “Розумовські зустрічі”», яка проходитиме 12 – 13 грудня 2019 р. в Чернігові та Козельці.

 

Час оприлюднення: 4 грудня 2019 р.

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.:  (0462) 676-052