Соціально-психологічні аспекти діяльності працівників органів влади

  Специфіка роботи посадових осіб органів публічного управління пов’язана з впливом стресогенних факторів та емоційною напругою. Це призводить до перевтоми і професійного вигорання службовців, змушує сумніватися у власних силах, можливостях та результатах власної діяльності.

  Тому 16 ‒ 17 січня Центр підвищення кваліфікації проводить навчання за короткостроковою програмою «Соціально-психологічні аспекти діяльності державного службовця та посадової особи місцевого самоврядування». Серед присутніх ‒ спеціалісти апарату, структурних підрозділів обласної державної адміністрації, районних державних адміністрацій та об’єднаних територіальних громад.

  Під час практичних занять та тренінгів учасники навчання за допомогою кваліфікованих викладачів і тренерів з’ясовуватимуть причини виникнення конфліктів та способи їх вирішення;  вчитимуться керувати особистою ефективністю, а також дізнаються про психологічні особливості управління в умовах змін.

  Також учасники навчання оновлюватимуть знання з ділової етики, застосування критики та компліментів в діловому спілкуванні; оволодіватимуть навичками цілепокладання, командної роботи та покращуватимуть свої уміння вербального спілкування та усного ділового мовлення.

  Час оприлюднення: 16 січня 2020 р.

Виконавець: Левченко Н.

конт. тел.: (0462) 676-052

Безпека, правопорядок та оборонна робота у громадах

 16 січня в Центрі підвищення кваліфікації проходило навчання за короткостроковою програмою «Робота місцевих державних адміністрацій і виконавчих органів міських рад з виконання повноважень у галузі оборонної і мобілізаційної роботи, забезпеченню законності і правопорядку» для начальників та спеціалістів відділів взаємодії з правоохоронними органами, оборонної, мобілізаційної та режимно-секретної роботи райдержадміністрацій, структурних підрозділів облдержадміністрації та міських рад області.

 З учасниками навчання спілкувалися представники відповідних секторів апарату облдержадміністрації, Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи облдержадміністрації і Головного управління Національної поліції в області. Висвітлювалися особливості структури та змісту мобілізаційного плану органу влади, підприємств, установ, організацій та ведення військового обліку в органі влади. Увага присутніх зверталася на дотримання законодавства України у сфері охорони державної таємниці; повноваження органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування з оборонних питань.

 Під час тематичної зустрічі з директором Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи облдержадміністрації було обговорено порядок організації територіальної оборони в районі (місті).

 Представник Головного управління Національної поліції в області розповів присутнім про повноваження місцевих органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування у процесах взаємодії з правоохоронними органами. Він повідомив про початок реалізації в області проєкту «Поліцейський офіцер громади» та роботу груп швидкого реагування в громадах. Також представник Нацполіції детально зупинився на практичних аспектах співпраці та досвіду вже діючих т. зв. поліцейських станцій у Городнянській, Варвинській та Тупичівській громадах.

 

Час оприлюднення: 16 січня 2020 р.

Виконавець: Левченко Н.

конт. тел.: (0462) 676-052

«Будуйте громаду!»

Найчисленніша на теренах Чернігівської області та одна з найбільших в Україні Сухополов`янька сільська ОТГ, що на Прилуччині, готується до першої сесії ради. 14 січня новообрані депутати, сільські голови (майбутні очільники старостинських округів), секретарі   рад зібралися на навчання, яке ініціював Чернігівський центр підвищення кваліфікації. Участь у ньому взяли участь чинний голова Сергій Проценко та обраний на грудневих виборах – Денис Росовський. Заняття проводили заступник начальника організаційного відділу виконавчого апарату обласної ради Олександра Негода та секретар Сосницької селищної ради Світлана Пастушенко.

Розпочали традиційно – з питань, які необхідно розв`язати ще до початку сесії (насамперед, стосовно публічних закупівель) та двох її перших рішень. Наголошувалося – необхідно не лише дотримання законодавства, але й надати цьому моменту урочистості. Це важливо для згуртування нової ради, отже – ефективної її роботи. Докладно зупинилися на визначенні кількості, чисельності та напрямах роботи майбутніх постійних комісіях ради. Експерти підкреслили – без ретельного попереднього розгляду питань на комісіях немає сенсу виносити питання до сесійної зали, тим більше, що вага майбутніх рішень зростає на порядок. Серед питань, які пролунали: як врегулювати умови оплати праці майбутніх в.о. старост; чи можна вже на першій сесії ухвалити рішення щодо створення старостинських округів; чи можуть в.о. старост проводити реєстрацію актів цивільного стану; якщо серед новообраних депутатів є нинішні секретарі рад – як правильно скласти повноваження та зареєструватися; чи можна ранг державного службовця зберегти за посадовою особою місцевого самоврядування; на що треба зважати під час формування структури апарату виконкому та як при цьому враховувати різну чисельність мешканців старостинських округів; наскільки детально варто прописувати регламенти роботи ради та виконкому; якщо регламент ухвалений – чи варто розробляти статут громади та ін.

Експерти наголосили – від самого початку роботу Сухополов`яська громада має демонструвати високу ступінь організації та взаємодії, адже часу для становлення мало. Втім виклики стимулюють. Висновок: «Будуйте громаду!».

Час оприлюднення: 14 січня 2020 р.

Виконавець: Бойко В.М.

конт. тел.: (0462) 676-052

«Що є запорукою розвитку громади?»

          Як організувати роботу ради ОТГ, її виконкому, сформувати структуру та штатних розпис та багато інших питань роботи першої сесії розглядалися під час семінару, проведеного 13 січня в Киселівській сільській раді Чернігівським центром підвищення кваліфікації. Учасники – новообрані депутати та штатні працівники апаратів виконкомів рад, що утворили ОТГ. Вони детально опрацювали інформацію, підготовлену експертами – заступником начальника організаційного відділу виконавчого апарату обласної ради Олександрою Негодою та секретарем Менської міської ради Юрієм Стальніченко.

Серед питань, які хвилювати слухачів: як правильно визначити умови оплати праці сільського голови та секретаря ради; чи доцільно заповнювати дві (іноді – три) декларації про доходи протягом короткого періоду; яка різниця між «лічильною комісією» та «лічильною групою»; наскільки швидко має запрацювати офіційний сайт громади; який розмір витрат на адміністративний апарат вважається нормальним та як визначити оптимальне число штатних одиниць; в яких випадках можна здійснювати переведення посадових осіб місцевого самоврядування, а в яких – ні; коли ОТГ, що пройшли перші вибори в грудні минулого року, будуть переведені на прямі міжбюджетні відносини та чи отримують вони в цьому році державну інфраструктурну субвенцію; чи варто тепер утворювати відділ освіти як окрему юридичну особу; що робити з існуючими комунальними установами, організаціями та підприємствами – вони лише перейменовуються чи реорганізуються; як довго діятиме період добровільного формування територіальних громад, чи передаватиметься новим громадам земля за межами населених пунктів та ін.

На завершення семінару викладачі побажали успішного розвитку громаді, запорукою чого є взаєморозуміння депутатів і виконавчих структур, їхня підтримка один одного та мешканців ОТГ в цілому.

Час оприлюднення: 13 січня 2020 р.

Виконавець: Бойко В.М.

конт. тел.: (0462) 676-052

«Має бути одна партія – мешканців громади»

Талалаївська сільська рада Ніжинського району готується до першої сесії в якості ОТГ, тож проводить консультації та організаційні зустрічі. Однією з них став семінар 11 січня, підготовлений Чернігівським центром підвищення кваліфікації. Участь у ньому взяли чинний голова Володимир Хоменко та обраний – Сергій Гусєв, депутати ради, штатні працівники рад що об`єдналися. Особливість Талалаївської громади – на її території раніше не було адміністративного центру, тож виникає чимало питань щодо формування управління. Мовилося, власне, про них – починаючи від оголошення підсумків виборів і далі – крок за кроком.

Учасників навчання цікавило: чи розумно, що депутати протягом короткого терміну заповнюватимуть дві електронні декларації про доходи; як правильно присвоїти ранг посадової особи місцевого самоврядування, якщо вже є ранг державного службовця та чи не краще це питання винести в окреме рішення; якою є оптимальна кількість постійних комісії та як визначити їх перелік, чи може секретар ради здійснювати ті самі нотаріальні дії, що й старости – для мешканців відповідної території, чи можна утворити старостинський округ на першій сесії.

Емоційно обговорювалися процедурні аспекти реорганізації рад, що увійшли до складу нової громади, та структура виконавчих органів, чисельності штатних працівників: як можна (чи не можна) перевести з посади на посаду у випадку служби в органах місцевого самоврядування, як правильно визначити відносяться вони до служби чи ні, які нормативно-правові документи при цьому треба використовувати, чи правильно попереджати про зміну істотних умов праці навіть тих працівників, кого реорганізація безпосередньо не стосується, чи є якісь вимоги щодо обсягу витрат на управління громадою, чи обов`язково, аби відділ освіти був окремою юридичною особою та ін. У зв`язку з цим наводилися приклади розв`язання подібних ситуацій у розташованій неподалік Вертіївській територіальній громаді та рішення, які стали здобутком практики її роботи. Наголошувалося на важливості існування посад, за допомогою яких не лише виконуватимуться визначені законодавством функції, але й стимулюватиметься розвиток території – енергоменеджменту, написання проектів, впровадження інформаційних технологій та ін.

Підбиваючи підсумки семінару експерти подякували громаді за насичену питаннями й емоціями зустріч, зазначивши – для успіху має утворитися одна партія – її мешканців.

Час оприлюднення: 11 січня 2020 р.

Виконавець: Бойко В.М.

конт. тел.: (0462) 676-052

«Чого прагне добитися рада?»

         За кілька днів – перша сесія Понорницької селищної ради об`єднаної територіальної громади. Для кращої її підготовки 10 січня Чернігівський центр підвищення кваліфікації та селищна рада організували семінар із депутатами та штатними працівниками рад що об`єдналися. Проводили навчання Олександра Негода, заступниця начальника організаційного відділу виконавчого апарату обласної ради та Світлана Пастушенко, секретар Сосницької селищної ради, а вів його селищний голова – Петро Василець.

         Розпочали з питань, які бажано розглянути до сесії. Серед них – термін дії договорів про публічні закупівлі на перехідний період, а також проведення інвентаризацій. Надалі детально у формі розмови та відповідей розібрали послідовність управлінських рішень – починаючи від оголошення підсумків виборів. Кожне рішення що має бути супроводжувалися існуючими прикладами з практики діяльності рад ОТГ. Зокрема, детально обговорювалася кількість майбутність постійних комісій та напрями їхньої діяльності. Наголошувалося на принципово більшій вазі їхньої діяльності – порівняно з попереднім періодом. Також детально розібрали процедури, пов`язані з реорганізацію рад та коректним розв`язанням питань, що при цьому виникають – як стосовно органів управління, так і комунальних закладів та установ. Багато часу приділили формуванню нової структури апарату виконкому ради. При цьому експерти зазначали – головним критерієм визначення кількості та напрямів діяльності штатних працівників є відповідь на питання: «Чого прагне добитися рада?», тобто – функціональні ознаки. У зв`язку з цим неодноразово згадувався досвід Сосницької селищної ради та інших сусідніх громад щодо управління освітою, надання адміністративних та соціальних послуг, енергоменеджменту, погосподарського обліку, адміністративних та соціальних послуг, написання проектів… У зв`язку з останніми порушили й питання другої сесії – ухвалення бюджету, плану (програми) соціально-економічного розвитку.

         Зустріч викликала неабиякий інтерес – тривала майже чотири години та навіть після офіційного завершення фактично продовжувалася в форматі індивідуальних консультацій.

Час оприлюднення: 10 січня 2020 р.

Виконавець: Бойко В.М.

конт. тел.: (0462) 676-052