Переваги запровадження в громадах системи електронного документообігу

В Городнянській міській раді навчались працівники апарату виконавчого комітету ради Городнянської об’єднаної територіальної громади, старости, депутати ради за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Запровадження системи электронного документообігу в органах державної виконавчої влади та місцевого самоврядування». Семінар проводив Чернігівський центр підвищення кваліфікації спільно з Чернігівською ОДА.

Застосування інформаційних технологій є основою сучасного розвитку на всіх рівнях і в усіх сферах публічного управління і забезпечує якісно новий рівень суспільної взаємодії. Тому під час навчання піднімались питання правового, техніко-технологічного та інформаційного забезпечення процесу впровадження сучасних інформаційних технологій в роботу органу місцевого самоврядування.

Учасники семінару долучились до сеансу веб-звязку з Юрієм Стальниченком, секретарем Менської міської ради. Він поділився досвідом роботи із системою електронного документообігу, показав можливості системи та переваги її використання з метою підвищення ефективності процесів управління територіальною громадою.

Час оприлюднення: 28 лютого 2020 р.

Виконавець: Левченко Н.

конт. тел.: (0462) 676-052

Вивчаємо новації у сфері публічних закупівель

  Ключові положення нової редакції Закону України “Про публічні закупівлі”, основні зміни та нововведення у сфері закупівель за останній час  висвітлювалися під час навчання за короткостроковою програмою підвищення кваліфікації, що проходило в Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації з 25 по 26 лютого 2020 р.

 Впродовж двох днів фахівці з питань публічних закупівель мали нагоду отримати фахові консультації про новацій законодавства, планування та проведення процедур закупівель.

 Розглядалися нововведення щодо закупівель електроенергії та комунальних послуг за новими правилами; зміни в організації закупівельної діяльності замовника, застосуванні переговорної процедури закупівлі та нові особливості оскарження закупівель.

  Учасники семінару відпрацювали серію практичних кейсів, що стосувалися:

– планування закупівель за новими правилами;

– визначення предмета закупівлі;

– підготовка тендерної документації та внесення змін до неї;

– проведення відкритих торгів, торгів з обмеженою участю та конкурентного діалогу;

– проведення спрощеної процедури закупівлі.

– укладання договорів про закупівлю.

  Також увага присутніх зверталася на інформаційні джерела та аналітичні інструменти у сфері публічних закупівель; особливості відповідальності, заходи щодо моніторингу у сфері закупівель та застосування системи ризик-індикаторів.

Час оприлюднення: 26 лютого 2020 р.

Виконавець: Казіміров Д.

конт. тел.: 676- 052

Територіальні громади та їх генеральні плани

   Актуальні питання планування населених пунктів, розробки та затвердження містобудівної документації і її стратегічної екологічної оцінки обговорювали посадовці Сосницької, Коропської, Понорницької, Новгород-Сіверської і Менської об’єднаних територіальних громад під час навчання за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Містобудівна діяльність та просторове планування в громадах і районах»,  яке проходило 25 лютого у гостинній Сосницькій громаді за участі Управління містобудування та архітектури Чернігівської облдержадміністрації, Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації і Чернігівського центру підвищення кваліфікації.

 Відкриваючи семінар, Олександр Дмитрюк, начальник Управління містобудування та архітектури облдержадміністрації, зауважив, що в Чернігівській області понад півтори тисячі населених пунктів, і тільки 119 з них мають нові затверджені генеральні плани. Тим часом просторове планування допомагає закласти  умови комфортності та забезпечити доступність об’єктів інфраструктури для людей. Продумано створена містобудівна документація допомагає сформувати концепцію розвитку громади, привернути увагу до потенційних об’єктів залучення інвестицій. У зв’язку з цим селищний голова  Андрій Портний зауважив, що терміни погодження і затвердження містобудівної документації занадто довгі, їх необхідно скоротити, ввівши граничні строки, щоб планування розвитку громади було актуальним і динамічним.

 На важливості участі громадськості в процесі створення містобудівної документації та забезпечення її доступності наголошував Сергій Куреня, заступник начальника Управління містобудування та архітектури облдержадміністрації – начальник відділу містобудівного кадастру та моніторингу. Він також  поінформував про сучасний стан нормативно-правового забезпечення у сфері містобудівної діяльності, про сучасні можливості містобудівного кадастру як основного інструменту управління розвитком територій, про можливості і переваги, які надає створення геопорталів об’єднаних територіальних громад.

  Практичні аспекти розроблення детальних планів для потреб територіальних громад розглянули учасники семінару разом з Вадимом Овдієнкомрозробником містобудівної документації.

  У ході навчання начальник відділу оцінки впливу на довкілля Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Валентина Ганжа ознайомила посадовців з методикою здійснення стратегічної екологічної оцінки в процесі формування документів державного планування, акцентувала увагу на  важливості та необхідності такої оцінки.

 Учасники зустрічі мали можливість отримати відповіді на питання щодо практичних аспектів містобудівної діяльності та просторового планування.

Час оприлюднення: 25 лютого 2020 р.

Виконавець: Левченко Н.

конт. тел.: (0462) 676-052

Проблеми розвитку житлово-комунального господарства та шляхи їх вирішення

Проблеми функціонування та перспективи розвитку житлово-комунального господарства обговорюють посадовці, що зібрались на навчання за короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Реалізація державної політики щодо комплексного розвитку житлово-комунального господарства». Семінар проводить Чернігівський центр підвищення кваліфікації за участі Департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу облдержадміністрації, навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій, Асоціації енергоаудиторів в Чернігівській області.

Учасники навчання розглянули практичні аспекти законодавства у сфері обліку теплової енергії та водопостачання, пожежної безпеки, ліцензування певних видів господарської діяльності в житлово-комунальному господарстві.

Жваве обговорення викликали питання приватизації, укладення і виконання договорів оренди комунального майна.

Слухачів цікавили практики застосування альтернативних джерел енергії в бюджетних будівлях, оптимізація схем теплопостачання, а також питання пожежної безпеки багатоквартирних житлових будинків.

Під час зустрічі за «круглим столом» з представниками Департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу облдержадміністрації, Програми підтримки Фонду енергоефективності України в Чернігівській області та програми ПРООН з досягнення цілей сталого розвитку в Чернігівській області учасники семінару обговорять питання реалізації державної та місцевої політики у сфері підвищення енергоефективності житлових будинків.

Час оприлюднення: 27 лютого 2020 р.

Виконавець: Підгайний П.М.

конт. тел.: (0462) 676-052

«Про державну субвенцію та Адама Киселя»

Чи отримає Киселівська ОТГ, так само як інші, де вибори пройшли у грудні минулого року, державну інфраструктурну субвенцію? Це одне з питань, що прозвучало під час семінару в Киселівці. Адже в проекті постанови уряду вона є й сума визначена. Втім тут починаються численні «але» – чи визнана громада спроможною, чи переведена на прямі міжбюджетні відносини, якщо ні – на рахунки якого органу місцевого самоврядування мають заходити відповідні гроші, чи не вимагатиме це внесення змін до законодавства та як подібні кроки ув`язуються з алгоритмом реформи… Такі та інші питання пролунали під час семінару «Особливості формування бюджету сільської, селищної, міської ради ОТГ», проведеного Чернігівським центром підвищення кваліфікації в Киселівці. Участь у ньому взяли сільський голова Володимир Шелупець, штатні працівники, депутати.

На початку навчання регіональний консультант Офісу АМУ в Чернігівській області Микола Силенко детально розповів про бюджетування сільської ради ОТГ в перехідний період – тобто коли громада юридично створено, голова та рада обрані, але щодо фінансування змін не відбулося. Експерт наголошував – найімовірніше, такий стан справ триватиме до завершення цього року. Розуміючи, що нові територіальні громади чекали іншого варто максимально скористатися цим часом для підготовчої роботи – інвентаризації майна, інших активів, підготовки необхідної документації, розробки планів розвитку… Останні для Киселівської ОТГ виглядають специфічно. Адже вона знаходиться в зоні економічного та адміністративного тяжіння Чернігова. Питання – як використати його на благо. Наводився приклад Музиківської ОТГ Херсонської, що навчилася «переманювати» інвестиції з Херсону.

У зв`язку з цим виникло питання брендування громади, адже більша впізнаваність «притягує» гроші. Такий потенційний символ існує – чернігівський каштелян, київський воєвода, православний сенатор Речі Посполитої, бойовий товариш Богдана Хмельницького, відомий кризовий переговорник Адам Кисіль. Звідси й назва села. 

Наступна частина присвячувалася процедурам проведення публічних закупівель за бюджетні гроші. Висвітлював їх Павло Степанов – начальник відділу ресурсного розвитку територій, з питань державних закупівель та державного сектору економіки Департаменту економічного розвитку облдержадміністрації. Він докладно зупинився на діючих нормах та змінах, що набувають чинності з 19 квітня цього року. Слухачів цікавило з яких міркувань держава вирішила застосувати настільки великі штрафи за порушення, як ця норма працюватиме в дійсності на прикладі сільських рад, яким чином стимулюватимуться фахівці та де і яким чином можна отримати більше інформації.

Час оприлюднення: 22 лютого 2020 р.

Виконавець: Бойко В.М.

конт. тел.: (0462) 676-052

Як ґендерно орієнтований підхід сприяє розвитку громади

Що таке гендерний мейнстрімінг та як він може сприяти розвитку громади  – з’ясовували учасники тренінгу, який проводив Чернігівський центр підвищення кваліфікації 20 лютого у Сновській міській раді. На навчання за спеціальною короткостроковою програмою «Врахування гендерних аспектів при реалізації проектів та програм. Основи ґендерно орієнтованого бюджетування» зібрались працівники апарату райдержадміністрації, виконкому Сновської об’єднаної територіальної громади, депутати ради.

Населення громади – це не однорідна людська маса, а соціальний колектив, в якому чоловіки і жінки, дівчатка і хлопчики мають кожний свої потреби, прагнення і можливості залежно від гендерних ролей, соціального становища, віку і здібностей. Як зробити так, щоб покращити життя кожного з них, застосовуючи ґендерно орієнтовані підходи до планування і бюджетування в громаді?

Разом з викладачкою Центру, магістеркою державної служби, Наталією Левченко, слухачі досліджували, як впливає ґендерно сліпа, ґендерно нейтральна та ґендерно орієнтована політика на місцевий економічний розвиток загалом і на задоволення потреб кожної гендерної групи зокрема; яким чином врахувати гендерні аспекти при здійсненні проєктів і програм; як ґендерно орієнтоване бюджетування сприяє гендерній рівності і підвищує ефективність використання бюджетних коштів.

Цікавий насичений тренінг про інструменти гендерного бюджетного аналізу провела з учасниками зустрічі Світлана Задорожна – доцентка, кандидатка економічних наук, голова Асоціації жінок-вчених при ГО «Спілка жінок Чернігівщини».

Учасники навчання таки зійшлися на думці, що ґендерно орієнтовані підходи до планування та бюджетування сприятимуть покращенню становища жінок і чоловіків – жителів громади, і посиленню соціального-економічного потенціалу об’єднаної територіальної громади.

Час оприлюднення: 20 лютого 2020 р.

Виконавець: Левченко Н.

конт. тел.: (0462) 676-052

Про порядок розроблення програм створення страхового фонду документації області (регіональної програми), –

йшлося на семінарі за короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Правові основи функціонування державної системи страхового фонду документації України», яке було проведено Чернігівським центром підвищення кваліфікації для начальників архівних відділів районних державних адміністрацій, Чернігівської, Ніжинської, Прилуцької, Новгород-Сіверської міських рад.

У ході семінару посадовці ознайомилися з Порядком формування, ведення, координація, фінансування та виконання робіт щодо забезпечення функціонування державної системи страхового фонду документації відповідно до Закону України «Про страховий фонд документації України».

Під час лекцій та тематичних зустрічей викладачі-практики із Державного архіву області акцентували увагу державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування щодо застосування Методичних рекомендацій «Ведення та використання галузевих та регіональних програм страхових фондів документації» в частині створення комісій (робочих груп) та підготовки Положення про комісію (робочу групу) з питань створення та ведення галузевого страхового фонду документації;

Упродовж навчання слухачі отримали теоретичні та практичні знання стосовно Порядку розроблення програм створення страхового фонду документації області (регіональної програми) на відповідний період та її затвердження; організаційного забезпечення та координації реалізації програм створення страхового фонду документації області (регіональної програми); організації співпраці з регіональними центрами страхового фонду документації тощо.

Час оприлюднення: 20 лютого 2020 р.

Виконавець: Підгайний П.М.

конт. тел.: (0462) 676-052

«Нові спроможні громади – що далі?»

Як організовуватиме бюджетний процес у найбільшій сільська громада Чернгівщини – Сухополов’янській? Про його особливості в 2020 р. йшлося під чес семінару, проведеного для сільської ради Центром підвищення кваліфікації. В його роботі взяли участь сільський голова Деніс Росовський, штатні працівники, депутати. Нещодавно Кабінет Міністірв України визнав громаду спроможною, це означає – вона отримала право на пярмі міжбюджетні відносини. Але поки що воно не реалізовано, адже вимагає інших урядових рішень – зазначив регіоанльний консульнант Офісу АМУ в Чернігівській області Микола Силенко. Він детально проаналізував як громада діятиме за обставин що виникли та виконуватиме затверджені окремі бюджети сільських рад, що знаходяться в процесі реалізації. Прогноз такий – перехідний період триватиме принаймні до завершення цього року. Цей час треба використати для підготовчої роботи вже за нових умов.

Учасників семінару цікавилися хто перебере на себе повноваження нинішніх районних рад – ті, що об`єктивно не може (або недоцільно) виконувати одній громаді, як бути з настійливим прагненням держави збільшити видатки органів місцевого самоврядування майже без збільшення їхніх доходів і скільки такі тенднеції триватимуть, навіщо додаткова дотація на освіту розподіляється за незрозумілими підходами на рівні області, а не за формульним – як це було на початку її існування, навіщо оптимізовувати бюджетну мережу, якщо після цього держава скорочує фінансування відповідних галузей у громадах, чи збережеться акциз за пальне в бюджетах громад, що чекає вторинний рівень системи охорони здоров`я, за допомогою яких заходів можна збільшити доходну частину бюджету громади.

В наступні частині семіанру йшлося про новації законодаства про публічні закупівлі, що набувають чинності з 20 квітня цього року. На питання слухачів відповідав Павло Степанов – начальник відділу ресурсного розвитку територій, з питань державних закупівель та державного сектору економіки Департаменту економічного розвитку облдержадміністрації.

Час оприлюднення: 18 лютого 2020 р.

Виконавець: Бойко В.М.

конт. тел.: (0462) 676-052

Про підсумки та плани на майбутнє

Підсумки діяльності Чернігівського центру підвищення кваліфікації кадрів у 2019 році та плани на  2020 р.  говорили  під час засідання навчально-методичної ради 13 лютого 2020 року.  Доповідав із цього питання директор Центру – Володимир Бойко.

Зазначалося, що минулого року в Центрі підвищили кваліфікацію 5690 слухачів, що перевищило планові показники. З тенденцій – зменшення частки навчань, що тривали більше двох днів та збільшення одно та дводенних семінарів, разом із тим – кількості навчань у цілому. Їх було 172. Тривала практика організації значної кількості виїзних семінарів-тренінгів – 75. Тобто навчання стає більш мобільним та оперативним. На 71% збільшилася частка бажаючих підвищувати свою кваліфікацію за дистанційними курсами.  Позитивно вплинуло на інтерес до навчання запровадження щорічної оцінки державних службовців та вимог щодо підвищення кваліфікації.

У 2019 р. Центр розпочав роботу з підготовки змісту нових навчальних програм: загальних та спеціальних професійних програми, а також короткострокових – відповідно до нових вимог, закріплених в нормативно-правових актах, що видавалися урядом та Нацдержслужбою України протягом 2019 року. Протягом року вийшло друком 20 одиниць навчально-методичних матеріалів, підготовлено 10 відео-сюжетів, черговий (сьомий) номер періодичного збірника наукових праць «Розумовські зустрічі», проведено понад десяток комунікативних заходів.

Центр співпрацював з українськими владними та науковими інституціями, громадськими, міжнародними організаціями, а саме – фонд Ганса Зайделя (Баварія – ФРН), Представництво ЄС в Україні, Сіверський інститут регіональних досліджень,  Асоціація міст України, Чернігівський центр розвитку місцевого самоврядування програми U-LEAD з Європою, Українська прес-група, з польськими партнером – «Асоціацією гмін басейну річки Віслока» та Фундацією розвитку місцевої демократії (FRDL).

Серед найбільш помітних суспільних заходів – спільна конференція польських гмін та українських ОТГ (травень), громадська презентація книги «День вдячності» за участю головного редактора газети «День» Лариси Івшиної (листопад), VIII міжнародна конференція «Розумовські зустрічі» (грудень).

Окремо наголошувалося – Центр організаційно спряв, аби чотири ОТГ Чернігівської області уклали договори про співпрацю з своїми польськими гмінами, а саме: Мена – Жиракув, Сосниця – Пільзно, Плиски – Бжостек, Батурин – Бжостек. Також Центр допоміг Сновській ОТГ організувати візит вихованців музичної школи ім. Натана Рахліна до Підкарпатського воєводства – на запрошення Асоціації гмін басейну річки Віслока.

Володимир Бобруйко, директор Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги,  відзначив плідність співпраці з Центром в підвищенні кваліфікації фахівців і в проведенні просвітницьких заходів, спрямованих на підвищення рівня правої освіченості громадян.

Ірина Галайко, заступник начальника Міжрегіонального управління Нацдержслужби, подякувала за співпрацю та звернула увагу на прогнозоване збільшення попиту на підвищення кваліфікації державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування. Особливо це стосується дистанційних та очно-дистанційнихформ навчання, зважаючи на недостатність фінансування заходів підвищення кваліфікації.

 Алла Кот, директор обласного Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, відзначила, що у зв’язку зі змінами у законодавстві громади відчувають нагальну потребу у фахівцях з соціальної роботи. Висловила сподівання, що давно налагоджена тісна співпраця з Центром допоможе задовольнити попит щодо підвищення кваліфікації цих фахівців.

Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам`яті,  подякував за співпрацю у сфері збереження національної пам’яті і відродження національної самосвідомості.

Надія Веселова, начальник управління по роботі з персоналом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, наголосила на важливості співпраці з Центром у сфері підвищення кваліфікації спеціалістів Пенсійного фонду, особливо це стосується  дистанційних форм навчання.

Дмитро Никоненко,  радник голови обласної ради, звернув увагу на динамічність розвитку Центру та новаційність у справі донесенні інформації щодо законодавства та організації діяльності органів місцевого самоврядування. А завдяки просвітницькій, науковій та видавничій діяльності Центру в суспільстві змінюється ставлення до ключових подій регіональної та української історії.

Олександра Негода, заступник начальника організаційного відділу виконавчого апарату обласної ради, поділилась оптимістичними очікуваннями від адміністративної реформи і відмітила, що навчально-освітні заходи, які проводить Центр спільно з представниками обласної ради, уже сьогодні сприяють позитивним змінам у громадах.

Юлія Олифіренко, заступник начальника служби у справах дітей облдержадміністрації, відмітила, що тривала і продуктивна співпраця з Центром сприяє задовольняти потреби у навчання для ОТГ в частині захисту прав та інтересів дітей.

Після доповідей та висловлених пропозицій навчально-методична рада відзначила, що заклад виконує всі поставлені завдання з підвищення кваліфікації посадовців, депутатів місцевих рад, а також надання методичної допомоги  державним органам та органам місцевого самоврядування. Водночас зміни у нормативно-правові базі вимагають від Центру значних зусиль щодо їх запровадження та модернізації своєї діяльності.

 

Час оприлюднення: 12 лютого 2020 р.

Виконавець: Левченко Н.

конт. тел.: (0462) 676-052

Як підготувати успішну заявку до Державного фонду регіонального розвитку на новій онлайн-платформі

Як правильно оформити проектну заявку на ДФРР за умови нової онлайн-платформи, ‒ саме таке ключове питання зібрало більше ста учасників на навчанні в Чернігівському центрі підвищення кваліфікації, викликавши зрозумілий інтерес серед представників об’єднаних територіальних громад, міст обласного значення, обласної та районних державних адміністрацій. Причому термін надзвичайно стислий – до 28 лютого.

Зокрема, на цьому наголосила директор Департаменту розвитку економіки та сільського господарства облдержадміністрації Олександра Хомик. Вона розповіла про сучасний стан фінансування проєктів регіонального розвитку в Чернігівській області – в році, що минув, та поточному і наголосила: сьогодні необхідно використовувати всі можливі шляхи для реалізації потенціалу своїх територій. ДФРР цьому допомагає. Однак належну увагу необхідно приділяти розвитковим проєктам, тобто тим, що спрямовані на забезпечення економічного розвитку регіону, активізації інвестиційної діяльності, підвищення рівня зайнятості населення. Серед головних вимог до проєкту ‒ комплексність, інноваційність, доступність результатів якнайбільшому числу громадян. Обов’язковою умовою є наявність зведеного кошторису, що дозволить виокремити реально здійснювані проєкти.

Директор Центру Володимир Бойко звернув увагу на особливості проектної діяльності загалом та здійснення проектів ДФРР зокрема. Він нагадав присутнім про вимоги до заявки та наголосив, що кінцевою метою проєкту завжди є людина, інфраструктура  – це лише засіб. Про складові підготовки успішної заявки до ДФРР розповів директор Агенції регіонального розвитку Чернігівської області Сергій Хоботня. Він зазначив, що роботу необхідно починати з визначення проблем, потреб громади та змін, яких вона вимагає. Все це визначає мету і завдання конкретного проєкту. Далі спікери покроково зупинились на складових проєктної заявки, головних вимогах до їх змісту та форми.

Сергій Гоков, заступник начальника відділу державних інвестицій Департаменту розвитку економіки та сільського господарства облдержадміністрації, та регіональний адміністратор онлайн-платформи ДФРР в Чернігівській області Олександр Понуренко зосередили свою увагу на особливостях нового формату реєстрації проєктів ДФРР та відповіли на численні питання, що виникли стосовно різних її етапів. Учасники навчання переглянули відеокоментар радника з питань планування регіонального розвитку та впровадження проєктів програми «U-LEAD з Європою» Василя Кашевського та відеоінструкції Мінрегону.

Своєрідним підсумком та практичною складовою навчання став майстер-клас начальника відділу економічного розвитку, торгівлі та інвестицій Сосницької селищної ради Андрія Ткача. Він продемонстрував свого роду “дорожню карту” з відкриття електронного цифрового підпису посадовця органу місцевого самоврядування. Другою його частиною був практикум регіонального адміністратора з реєстрації в системі Менської міської ради в особі її керівника ‒ безпосередньо в аудиторії.

Час оприлюднення: 12 лютого 2020 р.

Виконавець: Левченко Н.

конт. тел.: (0462) 676-052