Підвищення кваліфікації в умовах карантину: здобутки та перспективи

   30 квітня Національне агентство України з питань державної служби з провело перший загальноукраїнський семінар із центрами підвищення кваліфікації та іншими зацікавленими сторонами (всього 72 учасники), в якому взяли участь й працівники Чернігівського центру. Тема: “Питання організації підвищення кваліфікації в умовах запровадження карантину у закладах післядипломної освіти”. Модерував виконуючий обов’язки голови НАДС Володимир Купрій.
Обговорювалися такі напрями:
– використання технологій дистанційного навчання у навчальному процесі закладів підвищення кваліфікації;
– питання розробки та погодження з НАДС програм підвищення кваліфікації державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування;
– проведення конкурсу «Кращі практики впровадження освітніх інновацій у системі професійного навчання державних службовців, голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників, посадових осіб місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад» у 2020 році.

 Наголошувалося – дистанційна форма навчання (в режимі реального та віддаленого часу) за умов карантину – основний інструмент донесення знань та найактуальнішої інформації до цільової аудиторії. Вона висуває підвищені вимоги до професійного рівня викладача, його вміння зацікавити та “завести” розхолоджену аудиторію, а також до добору тематики семінарів. Так само на зацікавлення потенційних учасників повинні спрямовуватися й професійні програми підвищення кваліфікації – витримані за формою та водночас позбавлені зайвих “канцеляризмів” і перевантаження у змісті.

 На семінарі пролунала пропозиція щодо відзначення 25-річчя діяльності мережі системи навчання держслужбовців, посадових осіб місцевого самоврядування. До неї належать і центри підвищення кваліфікації, засновані згідно з указом Президента України від 30 травня 1995 р.

Електронний документообіг як складова хорошого управління

Запровадження електронного документообігу, цифрового способу надання адміністративних послуг – обов`язок органів місцевого самоврядування. Проте на тепер його використовують лише поодинокі сільські, селищні, міські ради – на відміну від місцевих державних адміністрації. Тож ближня ціль очевидна – поширення цього сучасного способу комунікації в роботі всіх ОТГ області та створення їх корпоративної мережі. Тоді виграють всі – державні органи, місцевого самоврядування, а найголовніше – громадяни. На цьому наголошувалося під час відкриття третього з серії семінарів «Запровадження системи електронного документообігу в органах державної виконавчої влади та місцевого самоврядування», що проводяться Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації для органів місцевого самоврядування області. Цього разу для Парафіївської, Любецької, Варвинської, Срібнянської, Семенівської, Талалаївської (сільської), Линовицької, Варвинської, Холминської, Озерянської, Новгород-Сіверської, Киселівської ОТГ, а також Бахмацької міської ради.

Йшлося про таке: «Електронний документообіг як складова системи “Електронного урядування”», «Етапи проходження документів в системі електронного документообігу TDoc-2.0», «Практичні аспекти запровадження системи електронного документообігу в роботі органів місцевого самоврядування», «Можливості віддаленого надання адміністратвиних послуг та співпраці ЦНАПів області».

Проводили навчання Олександр Клименок – начальник відділу інформаційно-комп’ютерного забезпечення апарату Чернігівської облдержадміністрації, Юрій Стальніченко – секретар Менської міської ради, Ігор Кот – завідувач сектору комп’ютерного забезпечення та супроводження електронних сервісів, управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради.

Наступний подібний семінар – 13 травня.

Територіальні громади та райдержадміністрації, які також бажають провести аналогічний семінар у себе, просимо повідомити до меседжеру офіційної сторінки Центру на facebook або на його e-mail

Час оприлюднення:  30 квітня 2020 р.

Виконавець: Бойко В.

конт. тел.: 676-052

Як Центр підвищення кваліфікації  працює під час карантину

 

  953 державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування (переважно – працівники апаратів виконкомів рад ОТГ, їх структурних підрозділів) зареєструвалися на навчання в Чернігівському регіональному центрі підвищення кваліфікації за час карантину, що минув. В тому числі  575 учасників навчалися в форматі реального часу. Ще 378 посадовців зареєструвалися на відкладені дистанційні курси.За півтора місяця, зокрема, проведено:

  •   7 семінарів «Правові та практичні аспекти здійснення публічних закупівель»;
  •  7 семінарів «Новели земельного законодавства України. Питання ефективного управління та розпорядження об`єктами комунальної власності»;
  •   3 семінари «Запровадження системи електронного документообігу в органах державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, віддаленого надання адміністративних послуг»;
  •  2 семінари «Особливості управління людськими ресурсами в органах місцевого самоврядування за кризових умов» – спільно  з Програмою Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні».

  Перші навчання організовувалися за допомогою програмного забезпечення Skype, а потім Центр перейшов до використання 3СХ, що виявилася більш зручною для конференц-зв`язку.

  Об`єктивно найбільший інтерес викликали зміни до публічних закупівель – через запровадження законодавчих новел. Водночас дуже багато питань пролунало під час занять із земельних відносин та майна комунальної власності, електронного документообігу, управління людськими ресурсами в умовах карантину, що засвідчує потребу такого роду підвищенні кваліфікації.

  Центр вдячний всім залученим викладачам-експертам за їхні професіоналізм, слухачам – за проявлені інтерес, активність та готовність працювати за обставин що склалися.

  Одночасно стартували такі дистанційні навчальні курси на платформі Moodle (завершуватимуться наприкінці червня):

  •   «Ділове українське мовлення у сфері державного управління»;
  •   «Забезпечення ефективності запобігання та протидії проявам корупції на державній службі та службі в органах місцевого самоврядування»;
  •   «Депутат місцевої ради: статус, повноваження, організація роботи» (18 зареєстрованих учасників).

  Такі дані засвідчують велику потребу у професійному спілкуванні та готовність учасників навчання до змін їхніх форм. Півтора місяця карантину суттєво прискорили опанування державними службовцями та посадовими особами місцевого самоврядування електронних засобів спілкування, те, що називається діджіталізацією системи публічного управління. І такий опосередкований результат ситуації, що склалася, – лише на користь.

  Наведена інформація стосується лише навчання, про інші напрями роботи – згодом. Тепер Центр готує нові теми семінарів на наступні місяці, які проходитимуть у доступних формах, та запрошує державні органи, місцевого самоврядування надсилати на електронну адресу закладу свої пропозиції.

   Час оприлюднення: 30 квітня 2020 р.

Виконавець: Бойок В.

конт. тел.: (0462) 676-052