Освітній марафон з доброго врядування: в чому секрет успішного керівника громади?

  Найкращий експерт у професійній справ – колега, чи не так? Сьогодні, 25 лютого, завершилося навчання «Організація діяльності сільського, селищного, міського голови» для голів територіальних громад Чернігівської, Волинської, Закарпатської, Львівської та Рівненської областей. Його підсумком став «круглий стіл», де експерти – досвідчені сільські, селищні та міські голови. А модератор – один із «батьків» реформи місцевого самоврядування в Україні  Анатолій Ткачук.

  Отже, що має знати керівник, який очолив територіальну громаду вперше:

 • соціальний капітал: нема людини –нема громади; будь-яка діяльність, будь-яка інвестиція має бути орієнтована на людину – жителя громади;
 • не соромитися звертатися за допомогою та методичними рекомендаціями до досвідчених фахівців – економимо час та уникаємо зайвих помилок;
 • налагодження комунікації з людьми, залучення жителів до життя громади, спільне вирішення справ та реалізація проєктів;
 • формування команди – залучення людей, які вміють аналітично мислити та навчатися, створивши для цього належні умови;
 • виконавчий орган – це проєктний офіс, завданням якого є залучення додаткових ресурсів до громади, зокрема бізнесу, який є великою частиною успіху громади;
 • промоція, бренд громади – формування привабливого іміджу, привернення до себе уваги, вибудовування ідентичності, і все це – з активною участю самих жителів громади;

– символіка громади – «герб – гордість за минуле, логотип – погляд в майбутнє».

– навчання впродовж життя – набувати новий досвід, ділитися своїм, бо розвиток забезпечують люди, які йдуть на кілька кроків вперед.

  Голови громад поділилися своїм досвідом щодо розбудови інфраструктури та благоустрою територій, створення комунальних підприємств, надання освітніх, медичних, адміністративних та інших послуг, раціонального використання ресурсів, реалізації проєктів та бюджетів участі, організації культурного життя та дозвілля. Наостанок,  ще одне побажання – бути чесним самим із собою, з жителями громади, партнерами, і тоді все обов’язково вийде.

  Семінар організовано за ініціативи Волинського та Чернігівського центрів підвищення кваліфікації за підтримки та в рамках діяльності Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні».

 

 Час оприлюднення: 25 лютого 2021 р.

 Виконавець: Казіміров Д.

 конт. тел.:  (0462) 676-052

Управління людськими ресурсами: замість післямови

  От і завершилось триденне навчання «Сучасні інструменти» Сучасні інструменти управління людськими ресурсами в органах місцевого самоврядування, проведене Центром підвищення кваліфікації за сприяння Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні».

  Під час третьої онлайн-сесії, 24 лютого, фахівці з питань управління персоналом територіальних громад Чернігівської області отримали практичні консультації з наступних питань:

– зміна істотних умов праці, вивільнення та переведення працівників ОМС та послідовність дій кадрової служби;

– посадова інструкція посадової особи місцевого самоврядування як інструмент просування та стягнення?;

– підготовка положення про структурний підрозділ зі статусом юридичної особи;

– реорганізація та внесення змін до організаційної структури ради;

–  як визначати потреби у підвищенні кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування.

   Кілька ключових порад від експерта сьогоднішнього майстер-класу:

 • обов’язкове дотримання процедур та вимог законодавства на всіх етапах проходження служби працівником ОМС. Виявлене згодом порушення матиме негативні наслідки і для посадової особи, і для фахівця служби персоналу, особливо в період реорганізації ОМС. Зокрема, це стосується вимоги щодо наявності вищої освіти у посадовців ОМС.
 • положення про структурний підрозділ повинно містити перелік лише реально виконуваних ним повноважень, незалежно від наявності чи відсутності бухгалтерської служби в його структурі;
 • посадова інструкція пишеться виключно під вимоги до кваліфікації та обсягу повноважень до конкретної посади, тобто під «ідеального працівника». Це дає підстави направити реального працівника на підвищення кваліфікації, щоб отримати відповідний обсяг знань та навичок.
 • своє віддзеркалення в організаційній структурі ради повинна мати і стратегія розвитку громади, тобто передбачена присутність фахівців з певних галузей, які вестимуть відповідний напрямок роботи.

Завершилося навчання підсумковим тестуванням його учасників, які залишили схвальні відгуки щодо змісту навчання та отриманих рекомендацій.

  Дякуємо пані Наталії Гнидюк за високий професіоналізм, творчий і доступний підхід у висвітленні важливої інформації та побажати успіхів у всіх подальших справах.

 Час оприлюднення: 24 лютого 2020 року

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676 052

Управління людськими ресурсами: особливості перехідного періоду

    За останні півроку в місцевому самоврядуванні України відбулися суттєві зміни, пов’язані передусім з реорганізацією органів місцевого самоврядування (ОМС), утворенням у їхньому складі обов’язкових структурних підрозділів чи призначення уповноважених осіб. Відповідно нові завдання отримують працівники служб персоналу, від діяльності яких значною мірою залежатиме ефективність прийнятих кадрових рішень та побудова структури органу місцевого самоврядування в цілому.

   Саме на допомогу фахівцям з управління персоналом спрямоване онлайн-навчання «Сучасні інструменти управління людськими ресурсами в органах місцевого самоврядування», яке Центр підвищення кваліфікації проводить 22 ‒ 24 лютого за підтримки Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні».

  Під час першої онлайн-сесії, яка проходила 22 лютого, експерт Школи управління людськими ресурсами Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні» Наталія Гнидюк звернула увагу присутніх на поняття строкового трудового договору (строкового контракту) та порядок його укладання. Вона пояснила відмінності такого формату трудових відносин в органах державної влади та органів місцевого самоврядування та навела приклади найбільш типових помилок, яких слід уникати при оформленні строкового договору. Подальша розмова йшла про повноваження голови щодо кадрових призначень, формування організаційної структури, штатного розпису органу місцевого самоврядування відповідно до вимог чинного законодавства після 25 жовтня 2020 р.

  Наступні обговорення стосуватимуться окремих аспектів проходження служби, переведення державних службовців на посади в ОМС; організації стажувань та конкурсів на вакантні посади в ОМС. Також учасники навчання отримають практичні поради щодо організації кадрового діловодства та коректного оформлення кадрової документації.

 Час оприлюднення: 22 лютого 2020 року

Виконавець: Казіміров Д.В.

конт. тел.: (0462) 676 052

19 лютого 2021 року Чернігівський центр підвищення кваліфікації та Національний університет «Чернігівська політехніка» підписали Меморандум про співпрацю.

Директор Центру, Володимир БОЙКО та ректор університету Олег НОВОМЛИНЕЦЬ наголосили на доцільності координація зусиль та спільної діяльності у сфері підготовки та реалізації спільних заходів, проєктів, розробки окремих освітніх продуктів для навчання посадовців регіону.

Завдання Меморандуму:

–   консолідація зусиль для розвитку освітніх, наукових, методичних та інформаційних зв’язків;

– обмін досвідом у межах відповідних функцій та повноважень для подальшого розвитку публічної служби в Україні;

 • підвищення рівня правової культури населення через зростання правосвідомості суспільства в питаннях діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні;
 • сприяння підготовці кваліфікованих кадрів з метою формування майбутнього високопрофесійного персоналу та підвищення рівня професійної компетентності існуючого;

– допомога здобувачам вищої освіти у здобутті якісної, ґрунтовної та конкурентоспроможної правової освіти, підвищення рівня їх професійної підготовки в галузі права, публічного управління та адміністрування.

 

Час оприлюднення: 19 лютого 2021 р.

Виконавець: Коваленко Н.В.

конт. тел.: (0462) 676-052

19 лютого 2021 року: підводимо підсумки 2020 року та плануємо майбутнє

Про зміни в роботі та здобутки Чернігівського регіонального центру підвищення кваліфікації у 2020 році та плани на 2021 рік говорили  під час засідання навчально-методичної ради 19 лютого 2021 року.

Насамперед в минулому році в Центрі підвищили кваліфікацію 11964 слухачів, що набагато перевищило планові показники. Але значні корективи в діяльність Центру внесла пандемія коронавірусної хвороби COVID-19 та запроваджені у зв’язку з нею карантинні обмеження. Відповідно навчальну діяльність довелося перенести в дистанційний формат, з чим Центр успішно впорався, запровадивши з кінця березня проведення навчань на платформі 3CX. В переважній більшості це були одно-дводенні вебінари з найактуальніших питань для працівників органів державної влади та місцевого самоврядування – 158.

У 2020 р. в Центр підготував низку нових навчальних програм: загальних та спеціальних професійних і короткострокових програм, – відповідно до нових вимог, закріплених в нормативно-правових актах, що видавалися урядом та Нацдержслужбою України протягом 2019–2020 рр. Всього – 22 програми, 7 з яких отримали погодження Нацдержслужби. Протягом минулого року підготовлені 18 навчально-методичних збірників, 11 відео-сюжетів, черговий (сьомий) номер періодичного збірника наукових праць «Розумовські зустрічі».

Центр продовжив співпрацю з українськими владними та науковими інституціями, громадськими, міжнародними організаціями, а саме – фонд Ганса Зайделя (Баварія – ФРН), Сіверський інститут регіональних досліджень,  Асоціація міст України, з польськими партнером – «Асоціацією гмін басейну річки Віслока» та Фундацією розвитку місцевої демократії (FRDL). Також налагоджена плідна співпраця з Програмою Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні» та Фондом Східна Європа.

Серед найбільш масштабних заходів – міжнародна конференція «Дев’яті Розумовські зустрічі», які в минулому році вперше проведені в онлайн-форматі (листопад 2020 р.)

Володимир Бобруйко, директор Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги,  відзначив плідність співпраці з Центром в підвищенні кваліфікації фахівців і в проведенні просвітницьких заходів, спрямованих на підвищення рівня правової освіченості громадян.

Ірина Галайко, заступник начальника Міжрегіонального управління Нацдержслужби, подякувала за співпрацю та звернула увагу на прогнозоване збільшення попиту на підвищення кваліфікації державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування. Особливо це стосується дистанційних та очно-дистанційних форм навчання, зважаючи на недостатність фінансування заходів підвищення кваліфікації.

Сергій Зінченко, керівник осередку громадського об’єднання Асоціації енергоаудиторів в Чернігівській області, керівник проєктів науково-виробничого підприємства «Енергоіновація» підкреслив важливість напрямку підвищення кваліфікації, що стосується будівництва та енергозбереження у світлі новацій законодавства, що впроваджуватимуться в поточному році.

Дмитро Никоненко, радник голови обласної ради, звернув увагу на динамічність розвитку Центру та новаційність у справі донесенні інформації щодо законодавства та організації діяльності органів місцевого самоврядування. А завдяки просвітницькій, науковій та видавничій діяльності Центру в суспільстві змінюється ставлення до ключових подій регіональної та української історії.

Олександра Негода, заступник начальника організаційного відділу виконавчого апарату обласної ради, поділилась оптимістичними очікуваннями від адміністративної реформи і відмітила, що навчально-освітні заходи, які проводить Центр спільно з представниками обласної ради, уже сьогодні сприяють позитивним змінам у громадах.

Сергій Проценко, завідувач сектору Державної регуляторної служби у Чернігівській області висловив сподівання на плідну подальшу співпрацю в напрямку підвищення кваліфікації посадовців з питань регуляторної діяльності.

Після доповідей та висловлених пропозицій навчально-методична рада відзначила, що заклад швидко адаптується, виконує всі поставлені завдання з підвищення кваліфікації посадовців, депутатів місцевих рад, а також надання методичної допомоги  державним органам та органам місцевого самоврядування та заслуговує високої оцінки. Підсумком стало прийняття рішення навчально-методичної ради.

 

Час оприлюднення: 19 лютого 2021 р.

Виконавець: Казіміров Д.

конт. тел.: (0462) 676-052

Чернігівщина долучилася до Освітнього марафону з доброго врядування

«Громади створили – тепер час для відповідальних мешканців громад», – такий лейтмотив дистанційного навчання «Організація діяльності сільського, селищного, міського голови». Серія онлайн-сесій під такою назвою розпочалася 16 лютого 2021 р. в рамках Освітнього марафону з доброго врядування за сприяння Програми «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні». В семінарі беруть участь вперше обрані голови територіальних громад Чернігівської, Волинської, Закарпатської, Львівської та Рівненської областей. Всього – 165 учасників, в тому числі з Чернігівщини – 34.

Співорганізатори навчання – Чернігівський та Волинський регіональні центри підвищення кваліфікації, Центр експертизи доброго врядування Генерального директорату з питань демократії Ради Європи, Міністерство розвитку громад та територій України, Національне агентство України з питань державної служби, обласні державні адміністрації та обласні ради.

Від Чернігівської області з вітальним словом до учасників навчання звернулися заступник голови облдержадміністрації Олександр Савченко та перший заступник голови обласної ради Ніна Лемеш. Вони підкреслили, що Чернігівщина є лідером в реформі децентралізації, в області у підсумку створено 57 територіальних громад. Вони дуже різні за територією, чисельністю та своїми можливостями. Відповідно голови громад, особливо вперше обрані, потребують самовдосконалення, оновлення знань та набуття нового досвіду. Бо ключовою метою реформи з децентралізації – розвиток спроможності територіальних громад та  підвищення рівня добробуту їхніх мешканців.

Перша сесія присвячувалася питанням нормативно-правового забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування, проходження служби та професійний розвиток їхніх працівників; створення оптимальної для кожної громади організаційної структури ради, але з урахуванням обов`язкових складових. Перед керівниками територіальних громад виступили:

Сергій Шаршов – генеральний директор Директорату з питань місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Міністерства розвитку громад та територій України;

Юлія Лозюк –  директор Генерального департаменту з питань управління персоналом на державній службі та в органах місцевого самоврядування НАДС;

Людмила Рикова –  директор Генерального департаменту професійного розвитку державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування НАДС;

 Наталія Гнидюк – експерт Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа публічної адміністрації в Україні».

Наступні онлайн-сесії відбудуться 18, 23 та 25 лютого.

Освітній марафон з доброго врядування покликаний сприяти процесам децентралізації, зміцненню спроможності органів місцевого самоврядування України реалізовувати свої функції та повноваження відповідно до європейських стандартів та кращих національних та світових практик через професійний розвиток. Його мета – посилити комунікацію між представниками органів місцевого самоврядування та фахівцями центральних органів виконавчої влади, провідними українськими та зарубіжними експертами в окресленій сфері і запровадити регулярні консультації з нагальних питань місцевого і регіонального розвитку у формі професійного навчання і тематичних інформаційних сесій.

 

Час оприлюднення: 16 лютого 2021 р.

Виконавець: Казіміров Д.

конт. тел.:  (0462) 676-052

Навчання для територіальних громад Чернігівщини за програмою «Конкурс проєктів ДФРР»

 Відкрила захід директор Департаменту розвитку економіки та сільського господарства ОДА  Олександра Хомик.

В ході навчання обговорили такі питання:

 • Основні підходи до розроблення місцевих стратегічних та програмних документів;
 • Державна підтримка громад шодо реалізації проєктів регіонального розвитку;
 • Особливості підготовки, оцінки та відбору проєктів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватися за кошти ДФРР;
 • Форма проєкту регіонального розвитку.
 • Процес подання проєкту на онлайн-платформу ДФРР;
 • Процедури закупівель, заходи з інформування та звітність.

З учасниками заходу працювали фахівці Департаменту розвитку економіки та сільського господарства ОДА: Андріанна Баженова, Юрій Сухомлин, Сергій Гоков, Олександр Понуренко, Наталія Румянцева.

Час оприлюднення: 11 лютого 2021 року
Виконавець: Коваленко Н.В.
конт. тел.: (0462) 676 052