Гуманітарна допомога стала однією з ключових форм підтримки України цивілізованим світом з початку широкомасштабного вторгнення російської федерації. Враховуючи обсяги такої допомоги виникає низка питань щодо її отримання, розподілу та відповідальності за використання відповідно до вимог законодавства, а головне – надходження допомоги до кінцевих набувачів на рівні територіальних громад.
Як упорядкувати ці процеси та уникнути зайвих непорозумінь, – розбиралися під час дистанційного навчання «Гуманітарна допомога: законодавча база, види гуманітарної допомоги, оформлення, отримання та звітність. Як працювати з благодійниками». Зустріч у форматі онлайн проведена Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації 16-17 червня для працівників місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування області. До участі в обговоренні долучилися експерти з Києва, Кропивницького, Черкас та Чернігова.
Насамперед розглянули законодавчі підходи до визначення гуманітарної допомоги, види та завдання, які вирішує надання гуманітарної допомоги. Детально розібрали операції, через які відбувається її надання, ланцюжок «донор – отримувач – набувач» та що необхідно зробити донорам і заявникам (отримувачам), щоб долучитися до збору гуманітарної допомоги. Подальша увага присутніх зверталася на документальне оформлення руху гуманітарної допомоги, підготовку та збір необхідної звітності, а також відповідальність за нецільове використання такої допомоги. Мова йшла про законодавче регулювання її ввезення, митне оформлення, перевезення в умовах воєнного стану, постановку на бухгалтерський облік.
Водночас говорилося про необхідність дотримання підходу, заснованого на правах людини, у вирішенні гуманітарних потреб громади. Учасники зустрічі ознайомилися з досвідом створення та діяльності гуманітарних штабів та волонтерських центрів на рівні територіальних громад. Засновані на ефективній співпраці місцевого самоврядування, волонтерів, громадських активістів та жителів, вони можуть бути центрами розвитку громад в подальшій перспективі.
Наступний блок питань стосувався вивчення потреб на отримання гуманітарної допомоги, роботи з донорами та благодійними організаціями. Учасники зустрічі отримали практичні поради щодо того, як найкраще зібрати інформацію про потреби ВПО, осіб з інвалідністю та інших категорій населення громади. Бо чим точніше буде визначена цільова аудиторія та деталізовані її потреби в запитах, тим швидше донори «зайдуть» до громади.
Ще один ключовий момент – не забувати дякувати донорам в листах, інформаційних повідомленнях у ЗМІ та соцмережах бо розповіді про тих хто надав, отримав та кому надійшла гуманітарна надзвичайно важливі.
Час оприлюднення: 17 червня 2022 року
Виконавець: Казіміров Д.В.
конт. тел.: (0462) 676 052