Як забезпечити енергоефективність у громаді в умовах воєнного стану?

  ??З чого починається система місцевого енергетичного менеджменту? В чому різниця між енергозбереженням між енергоефективністю? Як діяти громадам, щоб не залишитися без джерел енергії в умовах блекауту?? Як залучити кошти українських та міжнародних фондів на проєкти утеплення будівель, систем енергоощадного освітлення, опалення, ‒ обговорювали під час виїзного навчання «Енергозбереження. Можливості використання місцевих відновлювальних джерел енергії в умовах воєнного стану». Навчання проведене 1️⃣1️⃣ січня Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації для працівників селищної ради, старост, депутатів Сосницької громади.
☝️«Законодавство України щодо енергоефективності адаптується до європейських вимог. У грудні 2022 р. прийнята методика розробки стратегій енергоефективності, яка базується на оцінці місцевих ресурсів та адаптована під європейські вимоги, дотримання яких є ключовим. Водночас для залучення фінансування важливо показати донору, що громада знає, скільки коштів їй потрібно, на що саме вони витрачатимуться, та наскільки ефективно. Водночас слід забезпечити прозорість усіх процедур та чітку звітність?», ‒ наголосив експерт семінару, керівник осередку громадського об’єднання Асоціації енергоаудиторів в Чернігівській області, керівників проєктів науково-виробничого підприємства «Енергоіновація» Сергій Зінченко.
☝️Увага присутніх зверталася на зміни в законодавстві та державних будівельних нормах. Також при плануванні і впровадженні енергозберігаючих проєктів та заходів з енергоефективності громада повинна враховувати наступні моменти:
✅наявність енергосертифікатів будівель як індикатора прогресу в енергозбереженні;
✅дотримання технологічних вимог та вимог до матеріалів, що застосовуються при виконанні робіт з термомодернізації будівель та заміни комунікацій;
✅у проєктах з енергозбереження повинні бути дотримані вимоги щодо інклюзивності;
✅основний наголос у підготовці проєктів робиться на створення комфортних умов для проживання та діяльності людей, а не вирішення технічних проблем споруд;
✅необхідність залучення фахових спеціалістів та наявність системного контролю за виконанням робіт, моніторинг отриманих результатів та показників споживання ресурсів (отже без енергоменеджера громаді не обійтися);
✅комплексність проєктів: виконання всіх робіт разом не лише доцільно та більш ефективно. Це ключова вимога міжнародних фондів, які надають кошти під проєкти з енергозбереження. Також має бути врахована потужність джерел енергії та параметри об’єктів, які будуть її споживати?.
☝️Водночас обговорювався практичний досвід розробки та впровадження відповідних проєктів зі скорочення витрат паливно-енергетичних ресурсів, термодернізації будівель, встановлення котелень на альтернативному паливі, сонячних електростанцій. Згадали і про типові помилки, яких необхідно уникати при підготовці проєктів та своєчасно виявляти під час виконання робіт. Бо енергоефективність – це передусім заходи, спрямовані на уникнення марнотратства ресурсів.