Як надання статусу кандидата до ЄС змінює систему публічного управління в Україні.

🧑‍💼Діяльність сучасного публічного службовця передбачає не лише виконання безпосередніх обов’язків, а досягнення конкретних результатів орієнтованих на потреби громадян та надання якісних публічних послуг🤝. Це один з основоположних принципів системи публічного управління в країнах Європейського Союзу. Програмою SIGMA в 2014 р. розроблені принципи державного управління, яких повинні притримуватися державні органи в країнах, що перебувають на шляху до ЄС. В чому полягає важливість SIGMA-принципів, як вони впроваджуються в Україні, ‒ розглядали під час дистанційного навчання «Забезпечення реалізації принципів публічного управління та адміністрування (SIGMA-принципів) для країни кандидата до ЄС». Вебінар проводився Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації 22–23 лютого 2023 р. для службовців місцевих державних адміністрацій та посадових осіб місцевого самоврядування.
👏З учасниками навчання спілкувався Володимир Купрій – кандидат наук з державного управління, старший викладач старший викладач Києво-Могилянської школи врядування імені Андрія Мелешевича НаУКМА.
☝️У форматі онлайн-зустрічі обговорили наступні теми:
✅зобов’язання та дії країни-кандидата до ЄС у сфері державного управління. Мова йшла про реформу державного управління визначальну складову процесу інтеграції до ЄС, відповідність системи державного управління Копенгагенським критеріям, принципам належного врядування і критеріям європейського адміністративного простору;
✅принципи державного управління (SIGMA-принципи), яких повинні притримуватися як країни-члени, так і країни-кандидати на вступ до ЄС. Йшлося про мету впровадження та сфери їхнього охоплення, такі, як стратегія реформи державного управління, розробка державної політики, управління людськими ресурсами, державними фінансами, а з 2022 р. ‒ з наголосом на сучасні та інноваційні державні служби; прозорі та відповідні очікуванням клієнтів державні послуги, включаючи інклюзивні та цифрові послуги;
✅аналітичний та моніторинговий механізми SIGMA-принципів державного управління. Висвітлювалася методологія моніторингу та оцінки дотримання цих принципів, практика їхнього проведення в Україні, Молдові, інших країнах-кандидатах до ЄС як перевірка стану готовності системи держуправління до роботи в європейському законодавчому полі та адміністративному просторі;
✅дотримання Україною принципів державного управління: отримані уроки та план дій на регіональному та місцевому рівнях. Обговорювалися висновки SIGMA на основі показників моніторингу та оцінки стану державного управління в Україні, зокрема щодо практики діяльності місцевих органів державної влади.
☝️Загалом статус кандидата до ЄС дає країні більше можливостей та водночас ‒ більший обсяг відповідальності та роботи щодо запровадження принципів належного врядування на практиці, впровадження та застосування європейського законодавства, впровадження засад проєктного менеджменту в діяльність органів влади та активного залучення громадян до розробки політик та прийняття рішень, щоб потім вони працювали на їхню ж користь.

📍 Питання застосування технологій електронного врядування в органах державної влади та місцевого самоврядування розглядали учасники вебінару з питань електронного урядування 23 лютого в Чернігівському регіональному центрі підвищення кваліфікації.

📍 Навчання проводилось для представників органів влади та органів місцевого самоврядування Чернігівщини і охоплювало такі теми:
➡️ Електронне урядування в інформаційному суспільстві.
➡️ Нормативно-правове забезпечення розвитку електронного урядування в Україні.
➡️ Електронні сервіси в системі електронного урядування.
➡️ Електронний документообіг, електронний цифровий підпис, електронні послуги.
➡️ Хмарні технології в урядуванні та основи кібербезпеки.
➡️ Електронний офіс. Збір, обробка та візуалізація інформації.
📍 Проводили заняття Тамара Жалій – начальник юридичної служби Полтавського національного педагогічного університету, кандидат історичних наук та Тетяна Білоока – викладач інформатики та комп’ютерної техніки коледжу економіки і технологій Національного університету «Чернігівська політехніка».