Про землю

Законодавство України зобов`язала територіальні громади з 2021 року вести власні геоінформаціні системи (ГІС) як частину національного порталу. Скільки громад мають та ведуть ГІС на Чернігівщині? Адже це сучасний інструмент для заробляння грошей – така думка прозвучала під час семінару «Управління земельними ресурсами у громаді в умовах воєнного стану». Проводився він у Корюківці для громад півночі області – Корюківського та Новгород-Сіверського районів у рамках меморандуму про співпрацю між Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації та Чернігівським регіональним відділенням АМУ України.
Розпочалося навчання з хвилини мовчання за воїнами ЗСУ, які загинули у російсько-українській війні. Звертаючись до присутніх начальник Корюківської воєнної адміністрації Івана Ващенко наголосив на важливості врахування особливостей прикордонних територій.
Проводила семінару Тетяна Медвецька – експертка з питань земельних відносин та комунальної власності АМУ. Розглядалися такі питання: відновлення роботи з земельними аукціонами, підготовка документації з землеустрою, формування лотів та підготовка проектів рішень громадами; зміни в законодавстві щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення охорони земель; національна інфраструктура геопросторових даних (НІГД), порядок використання даних та перспективи розвитку для громад; здійснення державного контролю за використанням та охороною земель виконавчими органами місцевих рад у межах делегованих повноважень.
Експертка наголосила: поза тим, що російсько-українська війна триває, українська держава повертає процедури, що забезпечують прозорість рішень із земельних питань; водночас вона прагне переглянути їх у бік спрощення та зручності. Щоправда, до деяких питань доведеться повернутися, скажімо, доволі незручно, що для реєстрації права комунальної власності на землю своєї громади необхідно їхати до іншої громади. Також, на думку, пані Тетяни, громади вже тепер мають звернути увагу на НІГД – хоча на період воєнного стану вона переважно закрита, але вносити дані можна. А після його завершення більше можливостей залучити ресурси матимуть громади, інформація про які виявиться доступніша. До речі, виявляється, що у Львівській області всі громади підключилися до ГІС, дужу просунулася Хмельниччина. Прикордоння з країнами-агресорами, вочевидь, матиме свою специфіку, але конкуренцію за ресурси ніхто на скасовував.
Серед питань від учасників навчання, що потребують врегулювання: про які податки за землю йдеться на територіях, що понівечена рашистською технікою, досі замінована та ще й регулярно обстрілюється? Чи не краще, аби держава надала право регулювати це питання місцевим радам, скажімо – щодо окремих старостатів? Чи можна автоматично звільнити від сплати, скажімо, в двохкілометровій зоні?
На завершення навчання його учасники висловили побажання провести подібну зустріч у Чернігові в розширеному складі – разом із своїми колегами з інших громад області та керівниками Держгеокадастру.