Новації антикорупційного законодавства та електронного декларування в умовах воєнного стану

☝️Новації антикорупційного законодавства та електронного декларування в умовах воєнного стану обговорили в Линовицькій громаді.
📝Про зміни в антикорупційному законодавстві, пов’язані з військовим станом, необхідність своєчасного врегулювання конфлікту інтересів, внесення коректних та достовірних відомостей до електронних декларацій йшлося під час семінару «Фінансовий контроль як інструмент антикорупційної політики. Електронне декларування», що відбувся в Линовиці 13 квітня 2023 р. Навчання організоване Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації для працівників апарату, структурних підрозділів, старост та депутатів селищної ради.
☝️Насамперед зупинилися на новаціях антикорупційного законодавства, які вступили в силу 3 серпня 2022 р. Ними дещо пом’якшені обмеження для працівників органів публічної влади щодо заборони займатися іншою оплачуваною діяльністю на період дії воєнного стану та врегулювано питання отримання службовцями подарунків, організації благодійних зборів, отримання та передачі гуманітарної допомоги, фінансових і матеріальних цінностей на користь ЗСУ або для постраждалих від агресії рф.
☝️Далі розібрали поняття потенційного та реального конфлікту інтересів, строки та порядок повідомлення про виникнення такої ситуації. Водночас розглянули алгоритм врегулювання конфлікту інтересів щодо посадовців, над якими не передбачено безпосереднього керівництва, можливості залучення зовнішнього контролю, поводження в ситуаціях, коли виникають сумніви шодо наявності конфлікту інтересів та отримання відповідних роз’яснень від НАЗК.
☝️💻 У зв’язку з очікуваним відновленням електронного декларування зупинилися на нюансах подання електронних декларацій. Увага слухачів зверталася на технічні аспекти роботи з Порталом (нові функції щодо внесення та збереження даних, роботи з реєстрами тощо), необхідність коректного прорахування порогів для розділів декларацій за 2021 та 2022 р., а також своєчасного повідомлення про зміни у майновому стані.
☝️Учасники семінару отримали практичні рекомендації стосовно внесення документів, що ідентифікують особу декларанта (зокрема, виданих за кордоном), терміни звітного періоду, особливості декларування об’єктів нерухомості, транспортних засобів, правила заокруглення кількісних та вартісних показників, заповнення розділів про доходи, грошові активи, фінансові зобов’язання, видатки та правочини. Водночас йшлося про помилки, які не слід допускати при заповненні декларацій, відповідальність та вимоги до виправлення даних. Також наголошувалося на необхідності подання всіх декларацій, зокрема при звільненні та перебування посадовців у соціальних відпустках.

Нормативно-правове забезпечення діяльності органів місцевої державної влади та органів місцевого самоврядування

🎯“Нормативно-правове забезпечення діяльності органів місцевої державної влади та органів місцевого самоврядування”🎯 – така тема навчання для начальників юридичних відділів апаратів виконкомів рад територіальних громад, апаратів районних державних адміністрацій та спеціалістів, на яких покладено обов’язки юридичного супроводу діяльності органу державної влади чи місцевого самоврядування, що відбулося 10 травня 2023 року в Чернігівському регіональному центрі підвищення кваліфікації.
👏Відкрили навчання директор Центру Володимир Бойко та керівник апарату обласної державної адміністрації Наталія Мужикова.
Упродовж дистанційного навчання в режимі реального часу учасники обговорили питання, що стосувалися:
✍️розгляду адвокатських запитів (вимоги до оформлення, строки, надання або відмова у наданні інформації);
✍️окремих питань вчинення нотаріальних дій в умовах воєнного стану;
✍️організації і забезпечення доступу до публічної інформації;
✍️практики застосування антикорупційного законодавства в умовах воєнного стану;
✍️регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану, новел законодавства.

Програми Чернігівського РЦПК отримали погодження від Нацдержслужби України

👏Програми Чернігівського РЦПК отримали погодження від Нацдержслужби України
💪Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації – в числі 18 провайдерів, яким Національне агентство України з питань державної служби погодило загальні короткострокові програми підвищення кваліфікації (наказ № 65-23 від 03.05.2023).
📚До переліку навчально-методичних розробок Центру увійшли наступні програми:
🖋Впровадження змін та прийняття ефективних рішень;
🖋Забезпечення впровадження принципів державного управління (SIGMA-принципів) Україною як країною-кандидатом на вступ до Європейського союзу;
🖋Медіаграмотність та медіакультура публічного службовця за умов інформаційної війни;
🖋Механізм реагування на проблему домашнього насильства та торгівлі людьми на місцевому рівні;
🖋Основи партисипативного стратегічного планування;
🖋Стратегічні комунікації в публічному управлінні;
🖋Фінансовий контроль як інструмент антикорупційної політики. Електронне декларування.
☝️Вони передбачають навчання в очній та дистанційній формах, призначені для державних службовців категорій Б та В, посадових осіб місцевого самоврядування та депутатів місцевих рад.
🤝Центр дякує своїм співробітникам та викладачам, які взяли участь у розробці цих програм.

Книга до тисячоліття Великого Князівства Чернігівського

Книга до тисячоліття Великого Князівства Чернігівського
8 травня презентовано друге, оновлене та розширене видання електронної версії книги «Владні інституції Чернігово-Сіверщини: ілюстрована історія». Присвячене воно 1000-літтю утворення Великого Князівства Чернігівського (1024 рік), що стало однієї з основ України, а підготовлено – Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації, НГО Сіверський Інститут Регіональних Досліджень за підтримки Фонд Ганнса Зайделя. Автори – історики Володимир Бойко, Дмитро Казіміров, Сергій Лепявко.
Минуле владних інституцій Чернігово-Сіверщини не варто ототожнювати з губернією чи областю. Згадані адміністративно-територіальні одиниці були накинуті імперією, це управлінські засоби її ствердження на українських землях, часом – криваві. Тому доцільніше наголошувати на власних багатовікових самобутніх традиціях державного управління та ціннісних орієнтирах, європейських у своїй основі,  зазначили автори під час презентації. Проходила вона за участі керівника апарату облдержадміністрації Наталіz Мужикової (модератор зустрічі), першої заступниці голови обласної ради Ніни Лемеш, працівників музейних, архівних установ, науковців, викладачів університетів з Чернігова, Києва та Кракова.
«На теренах Чернігово-Сіверщини багато століть тому існувала та розвивалася величезна держава, що формувала свої владні інституції та управлінські традиції. Сьогодні маємо нагоду відкрити ці давні й маловідомі сторінки нашої славної історії»,  наголосила Наталія Мужикова. Але книга не лише про історію – на її сторінках ми можемо побачити всі територіальні громади Чернігівщини.
Видання представили автори. Володимир Бойко розповів про задум та структуру книги, наголосивши – вона покликана в популярній (переважно візуальній), легкодоступній формі розповісти читачеві про складні речі утворення та побудови держави, її структур на регіональному та місцевому рівні в контексті загальноукраїнських та європейських процесів. Порівняно з попередньою версією з`явилися два нозі розділи: «Волості та волосні правління» (1797–1917) та «Зміни в місцевому самоврядуванні в 2015–2020 роках на Чернігівщині та постреформенний період». Коротко висвітлюється реакція мешканців регіону, його управлінських структур на навалу рашистів. В цілому склад ілюстрацій змінився на 40%, а текстів – на чверть.
Дмитро Казіміров подякував установам, організаціям та авторам, які допомагали в створенні книги. Завдяки цьому та власній пошуковій роботі вдалося вперше оприлюднити низку документів (або ж раніше вони були широко відомі, але у вузькому колі фахівців). Щодо змісту автор відмітив закономірність, що простежується скрізь віки, – місцеве самоврядування як форма управління сприяла залученню до влади ініціативних діячів із креативним поглядом на місцевий розвиток.
На думку Сергія Лепявка, це видання унікальне за тематикою та жанром для України, подібної розробки про регіональні та місцеві владні інституцій немає в жодній із областей. Крім свого прямого призначення це свого роду нагадування нинішньому поколінню державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування про певну спадкоємність органів влади та відповідальність їх носіїв перед громадянами та історією.
Під час обговорення Ніна Лемеш подякувала авторам за непересічну та потрібну працю, адже в сучасних українців існує запит на переосмислення свого минулого в історичній пам`яті. Втім, на її переконання, це видання цінне не лише для українців, тому бажано, аби воно також вийшло англійської мовою.
На різноманітність залучених джерел (карти, схеми, фотодокументи, реконструкції, зображення артефактів тощо), їхню величезну кількість, вдале поєднання матеріалів, роль книги як своєрідного навчального посібника, в тому числі для студентів, згадували у своїх виступах науковці Дмитро Гринь, Владислав Верстюк, Юрій Ткач, Валерій Тертичка, Сергій Лаєвський. На їхню думку в підсумку вийшло унікальне видання, яке бажано також надрукувати – то вже питання до потенційних спонсорів.
Книга має власну місію – показати тисячолітню державницьку традицію Чернігово-Сіверщини – від незалежності доби Київської Русі до незалежності нинішньої України як сучасної європейської демократичної країни.

Чи реально застосувати досвід Іваничівської громади з вирощування енергетичних структур до півночі Чернігівщини?

Чи реально застосувати досвід Іваничівської громади з вирощування енергетичних структур до півночі Чернігівщини? Таке питання поставили учасники семінару «Енергозбереження. Можливості використання місцевих відновлювальних джерел енергії в умовах воєнного стану». Проходив він 5 травня в Сновську та призначався, насамперед, для старост громади, працівників комунальної сфери та депутатів ради (всього – понад 30 учасників). Стосовно порушеного питання – йдеться про популярну серед дрібних господарств практику, що вже тепер дає непогані доходи селянам. Щоправда, сновчани висловили побоювання з екологічних міркувань – що буде через 25 років (такий термін життя плантації) з землею? На думку Сергія Зінченка, керівника осередку громадського об’єднання Асоціації енергоаудиторів в Чернігівській області, який проводив заняття, відповідь містить у самій технології – супутні природні процеси покращують якість землі.
Відкрили семінар керуючий справами Сновської міської ради Володимир Карпенко та директор Центру підвищення кваліфікації Володимир Бойко. Вони наголосили на важливості теми енергозбереження та запровадження альтернативних джерел енергії як з огляду на обставини нинішньої російсько-української війни, так і наявні виклики з енергозабезпечення в принципі.
Під час навчання розглядалися така тематика: «Енергетична безпека. Законодавство з енергозбереження. Зміни у законодавстві. Впровадження енергоменеджменту у громадах», «Енергетичний сертифікат, енергетичний паспорт, енергетичний аудит. Що це таке, для чого вони потрібні?», «Приклади реалізованих енергозберігаючих проєктів. Використання альтернативних джерел енергії. Аналіз отриманої економії».
Учасників зацікавили загальні технічні характеристики, що застосовують під час утеплення, а саме: товщина утеплювача, характеристика віконних конструкцій, тип покрівлі та деякі інші. Вони також попросили докладніше зупинитися на виконанні додаткових вимог, насамперед, доступності для мало мобільних груп населення під час впровадження проєктів комплексної термомодернізації будівель, тобто – пандуси, підйомні механізми, кнопка виклику персоналу…
На завершення занять сновчани познайомилися з кількома проєктами у сфері енергетики, що були реалізовані за останні роки в різних громадах: фотоелектричної станції в Славутичі, подібної станції в Звягілі, що майже повністю забезпечує електроенергію місцеву лікарню разом із пологовим відділенням. Та, мабуть найбільшу цікавість викликав проєкт у селі Горенка, що в Бучанському районі Київської області. Населений пункт було дуже сильно зруйновано під час навали російської орди, але відновлення спонукало до низки інноваційних рішень. Одне з них – поєднання в лікарні сонячної електростанції та теплової помпи. Зрештою, теплова помпа без електроенергії не працює, отже для неї бажано мати незалежне джерело. Це одне з перших подібних технічних рішень в Україні.

Чи тепер час для розробки інвестиційного паспорту громади?

Чи тепер час для розробки інвестиційного паспорту громади?
Таке питання прозвучало під час семінару «Розробка інвестиційного паспорту громади», який проводився 2 – 3 травня 2023 р. Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації. В ньому взяли участь понад 50 представників з 29 територіальних громад області.
На думку Володимира Бойка, директора Центру, який проводив заняття – навряд чи питання значних приватних інвестицій для Чернігівської області є актуальним під час російсько-української війни, тим більше для громад, що віднесені до зони воєнних дій. Але чекати завершення війни та нашої перемоги – теж не тема, адже необхідно її працювати на неї та підготуватися до періоду відновлення. Він вимагатиме не менше сил, ніж боротьба з рашистами. Тому низку базових справ, до яких належить інвестиційний паспорт, варто опрацювати вже тепер, а потім – вносити необхідні зміни.
На початку занять учасники познайомилися з особливостями інвестиційного паспорту яке документу. Зазначалося – громади мають навчитися здійснювати маркетинг своїх територій, а це означає – дивитися на свої можливості очима потенційних інвесторів, вміти добирати виключно ту інформацію, яка може зацікавити їх з точки зору заробітку грошей, а не розв`язання наших проблем. Водночас треба врахувати, що інвестпаспорт спрямований на формування позитивного іміджу громади як такої, звідси – тематична різноманіття інвестиційних факторів.
Посадовці детально та послідовно розглянули структуру інвестиційного паспорту, а саме: «Загальну інформація про громаду», «Фактори інвестиційної привабливості», «Інвестиційні пропозиції», «Звернення та контакти громади». Наголошувалося на необхідності викладати матеріал коротко, про основне, точно, а також – вдало візуалізовувати текст. Для цього використовувалися приклади з розробок Коломийської, Овруцької та Тупичівської громад (Івано-Франківська, Житомирська та Чернігівська області відповідно).
На другий день семінару його учасники спробували сформувати драфт інвестиційних пропозицій двох видів – на основі групи факторів та бізнес-ідей. Зголосилися Любецька та Варвинська громада. Тож у діалоговому форматі відбувся своєрідний майстер-клас на основі даних, які пропонували самі громади.
Завершилося навчання ознайомленням із можливостями використання та просування інвестиційного паспорту громади.

Надання якісних адміністративних послуг в умовах кризового реагування та відновлення

Надання якісних адміністративних послуг в умовах кризового реагування та відновлення
Під такою назвою Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації розпочав 03 травня 2023 року дистанційне навчання за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації для адміністраторів та працівників ЦНАПів, осіб, яких визначено відповідальними за організацію діяльності ЦНАПу територіальних громад.
Мета цієї програми – підвищення рівня професійної компетенції щодо взаємодії органів виконавчої влади та місцевого самоврядування їх посадових осіб, які уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ у рамках загальних правил здійснення адміністративної процедури. Удосконалення знань і практичних навичок щодо запровадження загальної адміністративної процедури, прийняття ефективних рішень, оптимізації комунікації людини та бізнесу з публічною адміністрацією.
Під час навчання передбачається розгляд чотирьох блоків питань що стосуються:
– Цілей, призначення, термінології, сфери дії Закону України «Про адміністративну процедуру». Принципів адміністративної процедури.
– Суб’єктів адміністративної процедури. Адміністративного провадження: ключових новел початку та підготовки справи до розгляду.
– Адміністративного провадження: розгляду і вирішення адміністративних справ, адміністративного оскарження.
– Виконання адміністративних актів. Відкликання та визнання адміністративних актів недійсними.
Крім цього у ході навчання посадовці зможуть потренуватися у розв’язанні тематичних тестів, кейсів та колізій.
Спікером навчання є Ірина Бойко – кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри адміністративного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Про основи стратегічного планування на засадах участі громадськості

🔵🟡Про основи стратегічного планування на засадах участі громадськості йшлося під час навчання в Чернігівському регіональному центрі підвищення кваліфікації. Проводився семінар 27 – 28 квітня за участі представників 29 територіальних громад Чернігівщини.
🔵🟡В перший день розгядалися три блоки питань:
☑️ що таке стратегічне планування та в чому його особливість;
☑️ нормативно-правове забезпечення розробки стратегій розвитку територіальних громад в Україні;
☑️ процедура стратегічної екологічної оцінки проєкту стратегії та підготовки відповідного звіту.
🔵🟡Наголошувалося – після минулорічних змін до законодавства розробка стратегій розвитку стала обов’язковою. Передбачений перехідний період – вісімнадцять місяців, тобто – до грудня 2023 р. Між тим на тепер понад третина громад області ще не мають розроблених стратегій, у частини діючих – застарілі плани заходів із реалізації (або їх взагалі немає чи термін дії завершується в 2023 р.). Ще одна принципова зміна – в грудні 2022 р. Мінрегіон на виконання змін до зазначеного закону підготував наказ № 265. Відтепер це норматив, якого зобов’язані дотримуватися всі громади. Суттєві корективи внесла російсько-українська війна визначені чотири функціональні типи територій, що теж необхідно врахувати. Очікуємо постанову Кабміну щодо розробки планів відновлення. А ще з 19 травня набувають чинності зміни до Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», що передбачають юридичну відповідальність за недотримання цієї процедури під час розробки стратегій, а також Єдиного реєстру стратегічної екологічної оцінки (електронного). Разом зазначені фактори створюють нову ситуацію в сфері стратегічного планування місцевого розвитку, що необхідно врахувати під час розробки відповідних документів.
🔵🟡Другий день навчання був повністю присвячений Методичним рекомендаціям щодо порядку розроблення, затвердження, реалізації, проведення моніторингу та оцінювання реалізації стратегій розвитку територіальних громад. Учасники семінару покроково розглянули процедуру розробки стратегії місцевого розвитку, ознайомилися з вимогами до окремих складових стратегій (з наголосом на змінах що відбулися), а також із низкою обов’язкових форм.
🔵🟡Проводив заняття Володимир Бойко – директор Центру.

«Цифрова грамотність та комунікативна компетентність посадовця»

🌐«Цифрова грамотність та комунікативна компетентність посадовця» – навчання за цією професійною програмою розпочалось в Чернігівському регіональному центрі підвищення кваліфікації 25 квітня 2023 р.
🚻Учасники – державні службовці апарату, структурних підрозділів обласної державної адміністрації, районних державних адміністрацій, посадові особи місцевого самоврядування області.
🆕В перший день присутні вивчали практичні питання застосування технологій електронного урядування, інформаційної безпеки, безпечного зберігання даних разом з Тетяною Білоокою – викладачем інформатики та комп’ютерної техніки коледжу економіки і технологій Національного університету «Чернігівська політехніка».
🆗Олеся Войтович – доцент кафедри захисту інформації Вінницького національного технічного університету, кандидат технічних наук розповіла учасникам про основи кібергігієни під час інформаційної війни та про те, як захистити себе від інформаційно-психологічних операцій.
💤Наступні дні першої сесії учасники вивчатимуть способи і методи візуалізації даних, підготовку і проведення презентацій, інфографіку, практичні аспекти запровадження електронного документообігу в роботі органів влади, використання інструментів Google в роботі посадовця тощо.

Що варто знати про права осіб з інвалідністю та протидію дискримінації?

25 квітня 2023 року Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації розпочав навчання за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Дотримання прав людини, протидія дискримінації, забезпечення прав та інтересів осіб з інвалідністю». Цільова аудиторія – державні службовці категорії «Б» та «В» Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Чернігівській області (філія ГСЦ МВС).
Мета програми – підвищити рівень обізнаності учасників професійного навчання щодо існування проблеми дотримання прав людини та протидії дискримінації в органах публічної влади; поглибити розуміння поняття «дискримінація», різновидів її форм та проявів; окреслити основні напрями реалізації державної політики, спрямованої на дотримання принципу недискримінації; проаналізувати шляхи удосконалення існуючих механізмів захисту прав людини і громадянина та протидії дискримінації на державному й регіональному рівнях; сприяти формуванню культури толерантності та протидії ксенофобії.
У ході навчання публічні посадовці ознайомляться з юридичною відповідальністю за порушення прав людини та вимог законодавства про запобігання і протидію дискримінації, забезпечення прав та інтересів осіб з інвалідністю; нормативно-правовою основою дотримання прав людини та протидії дискримінації, забезпечення прав та інтересів осіб з інвалідністю; сутністю та основними напрямками державної політики у сфері запобігання та протидії дискримінації, забезпечення прав та інтересів осіб з інвалідністю; владними суб’єктами у сфері захисту прав людини і протидії дискримінації, забезпечення прав та інтересів осіб з інвалідністю та їх повноваженнями, а також про взаємодію державних інститутів з міжнародними організаціями та інститутами громадянського суспільства у сфері забезпечення прав людини та протидії дискримінації, забезпечення прав та інтересів осіб з інвалідністю та ін.
Програма підвищення кваліфікації навчання публічних посадовців триватиме чотири дні та проводитиметься дистанційно за допомогою комунікаційної системи 3СХ.