Як громадам налагоджувати міжнародне співробіітництво

Широкомасштабне вторгнення рф спонукало пожвавлення відносин України з міжнародними партнерами. Здобуття Україною статусу кандидата до ЄС, зростаючий інтерес до України з боку іноземних держав відкривають нові можливості для розвитку партнерських взаємин на рівні територіальних спільнот. Тому українським громадам саме час посилити старі зв’язки та шукати нових партнерів. Навіщо це робити, яку користь матимуть громади від міжнародного партнерства, – обговорювали під час вебінару Що потрібно знати про міжнародне співробітництво територіальних громад», проведеного Центром підвищення кваліфікації для територіальних громад Чернігівської області 25–26 травня 2023 р.

Учасники зустрічі отримали практичні рекомендації щодо налагодження міжнародної співпраці, ознайомилися з досвідом Чернігова, Ніжина та Мени, для яких угоди з міжнародними партнерами та наявність міст-побратимів є дієвими інструментами для відновлення розвитку своїх громад. Досвідом співпраці польських гмін та громад Чернігівщини поділився Войцех Станішевські – бурмістр гміни Бжостек (Підкарпатське воєводство, Польща). Також мова йшла про публічну дипломатію як важливий інструмент для розвитку громад.

 

«Дотепер не було кращого моменту для налагодження співпраці між громадами України та гмінами Польщі. Завдяки путіну та рф проблемні питання польсько-українських взаємин з історії відійшли з порядку денного. Сьогодні ми активно допомагаємо українцям у боротьбі зі спільною загрозою. Це війна за нашу та вашу свободу. Ми дуже подібні в базових речах, цінностях, що є важливий елементом для розвитку взаємин сьогодні», – наголосив Войцех Станішевські. Для України найважливіші три речі: перемога у війні з рф, вступ до НАТО, вступ до ЄС.  Україна та Польща мають спільну, насичені подіями історичну спадщину, а водночас – спільні інтереси та майбутнє в Європі.

Він розповів про попередню співпрацю між громадами Чернігівської області та гмінами Польщі, починаючи з 2019 р. Це – перші угоди (Бжостек – Батурин та Плиски, Пільзно – Сосниця, Мена – Жиракув), спільні візити (вихованців Сновської музичної школи ім. Натана Рахліна до гмін Асоціації), проєкти та плани. Епідемія СОVID-19, війна з рф внесли свої корективи. Тим не менше у 2022 р. партнерські гміни та громади провели конкурс «Спільна спадщина» з історії Речі Посполитої обох вільних народів між учнями своїх шкіл, а вже у травні 2023 р. в конкурсі зі знань англійської мови брали участь представники Батуринської та Плисківської громад.

На думку пана бурмістра ми маємо рухатися в двох напрямах. Насамперед, це гуманітарна та соціальна сфера. Жителі гмін-партнерів долучилися до збору гуманітарної допомоги з перших днів вторгнення рф, приймали біженців, згодом почала надходити автомобільна та спеціальна техніка, яка вже працює в громадах Чернігівщини.

Наступний напрямок – нині триває підготовка до укладання нової угоди між Україною та Польщею, підписання якої очікується наприкінці 2023 р. Вона суттєво розширить рамкові можливості співпраці в економічній, соціальній, культурній та інших сферах. Однак до нового  формату відносин необхідно готуватися, розширяти коло партнерів та напрямів. Тому вже в березні 2023 р. угоди та меморандуми про партнерство уклали Городня, Добрянка, Ріпки та Сновськ із гмінами Сколишин, Бжиська, Дембовець та Тарновець.

Представники Асоціації гмін басейну річки Віслока здобули великий досвід у залученні міжнародних партнерів, реалізації проєктів із водопостачання та водовідведення, сонячної енергетики та готові ділитися ним з українськими громадами. Водночас і наші територіальні спільноти мають зацікавити іноземних партнерів, показати свою унікальність. А якщо вийде «зачепити» місцевий бізнес – то співпраця вийде на якісно новий рівень, – зазначив директор Центру Володимир Бойко. Наостанок учасники зустрічі подякували Войцеху Станішевському та польським гмінам за допомогу і підтримку в боротьбі з агресією рф та подоланні її наслідків.