ЯК ПІДГОТУВАТИ УСПІШНИЙ ПРОЄКТ?

Як писати проєкти, аби вони мали шанси на підтримку донорів – цьому навчалися голови громад, їх заступники, службовці виконавчих органів місцевих рад (всього – 40 учасників від 33 громад області) під час тренінгу «Управління проєктним циклом: від ідеї до звітності». Проходив він у Чернігові 6–7 липня 2023 р. У відкритті взяли участь перший заступник голови обласної ради Ніна Лемеш та заступник директора департаменту економічного розвитку облдержадміністрації Юрій Сухомлин. Вони наголосили на пріоритетності оволодіння методикою проєктного менеджменту працівниками сфери управління.
З учасниками семінару працювали експерт ГО «Європейський діалог» (Львів) Олександр Софій та директор Чернігівського регіонального центру підвищення кваліфікації Володимир Бойко Експерти наголосили, що проєкт – основа планування та організації, а не здобування коштів. Друге без першого не буває. Тепер на відновлення та розбудову України спрямовуватимуться значні кошти з розвинутих країн, однак для їх отримання потрібні конкретні, добре складені та розраховані проєкти, до того ж – включені до стратегічних планувальних документів. Ключовою ланкою має стати зв`язка стратегій та програм місцевого розвитку, а проєкт – не що інше, як ефективний інструмент їхньої реалізації. Міжнародні донори вже заходять до України – їх ставатиме чим далі більше. Їхні пріоритети можуть відрізнятися, але принципи й засади роботи – однакові. Тож виникає питання – хто цими питаннями професійно займатиметься, чи достатньо у нас підготовлених для такого роду роботу фахівців?
Розпочався семінар із розгляду планування в громаді, джерел фінансування. Надалі учасники детально ознайомилися з проєктним циклом – починаючи від формування ідеї проєкту та до звітності, а саме: актуальність проєкту, цілі та результати, календарний план, ризики, сталість результатів, структура управління, моніторинг та оцінка, формування бюджету проєкту, комунікативна політика. В якості базових моделей ділових ігор послужили п`ять успішних проєктів секторальної співпраці України та ЄС, що свого часу були виграні та почали реалізовуватися на теренах Чернігівщини. В підсумку слухачі ознайомилися з логіко-структурною матрицею, засадами її побудови та способом заповнення. Тренери зазначили – методика матриці дозволяє перевірити правильність та послідовність власних дій, раціонально розрахувати ресурси та час для досягнення бажаних результатів і цілей. Опанування нею – це як вивчення міжнародної мови спілкування, що є необхідною умовою для успішного розвитку як територіальних громад, так і регіону в цілому.
Семінар проходив в межах проєкту «Підтримка здатності територіальних громад Чернігівської області до роботи за умов війни», що реалізується Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації та Сіверським інститутом регіональних досліджень за підтримки фонду Ганнса Зайделя та в партнерстві з Чернігівським регіональним відділенням Асоціації міст України