Зарядну електричну станцію EcoFlow потужністю 2 кВт отримала Тупичівська громада

Зарядну електричну станцію EcoFlow потужністю 2 кВт отримала Тупичівська громада, що на півночі Чернігівщини (до кордону з країнами агресорами – трохи більше 40 км). Це допомога від мешканців гміни Стольно (Gmina Stolno) Куяво-Поморського воєводства Польщі, що надійшла в рамках меморандуму про співпрацю (підписаний минулого року). Тож войт гміни, Криштоф Випій (Krzysztof Wypij), секретар Маритин Піларський (Marcin Pilarskij) запропонували виділити бюдежтні кошти на закупівлю та безоплатну передачу українським колегам, пристрою, що дозволяє швидко та без витрат пального забезпечувати роботу електронних простроїв протягом кількох годин для кількох співробітників. Дякуємо за допомогу! Це вже друга така акція, раніше подібний пристрій отримала Сновська громада від гміни Хелмно (Chełmno). Допомогала громадам у цій справі Фундація розвитку місцевої демократії ім. Єжи Регульського (FRDL – Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej) в особі регіонального директора в Щецині Роберта Жарковські, а також Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації в особі його керівника Володимира Бойка. Вони в якості екпсертів працювали в Чернігівській області за програмою DOBRE, а після завершення допомогли громадам налагодити контакти, готувати меморандум про співпрацю, координували роботу.

Про організацію діяльності органу місцевого самоврядування, планування, регламент, роботу з депутатами, а також управління майном комунальної власності

йшлося під час виїзного семінару у Понорницькій селищній раді, який проводив Чернігівський регіональний центр підвищення 21 липня 2023 року.
Навчання було призначене для працівників апарату селищної ради, її структурних підрозділів, старост, депутатів.
Учасники заходу говорили про:
організаційне забезпечення діяльності ради, зокрема про сесійну роботу; утворення та організацію роботи постійних і тимчасових контрольних комісій ради; про депутатську діяльність;
організацію роботи виконавчого комітету та посадових осіб ради та виконкому;
регламент та планування роботи органу місцевого самоврядування.
Окремий блок питань стосувався управління майном комунальної власності
Проводили навчання викладачі Центру Олександра Негода та Тетяна Максак.
У роботі семінару взяв участь Віктор Іващенко – Понорницький селищний голова.

Протидія торгівлі людьми і домашньому насильству

про це мовиться 19-20 липня  під час реалізації відповідної програми підвищення кваліфікації в Чернігівському регіональному центрі підвищення кваліфікації.

Учасники, а це представники органів влади та територіальних громад Чернігівщини обговорюють такі питання:

Вплив війни на проблему домашнього насильства.

Національне законодавство щодо регулювання даної проблематики.

Прояви домашнього насильства та труднощі ідентифікації постраждалих від домашнього насильства.

Взаємодія та перенаправлення у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

Державна політика у сфері забезпечення прав людини та запобігання торгівлі людьми.

Соціальні аспекти вирішення проблеми торгівлі людьми.

Протидія торгівлі людьми на місцевому рівні.

Спікерами програми виступають Тетяна Децюк – доцент кафедри соціальної роботи національного університету «Чернігівська політехніка», кандидат педагогічних наук та Юлія Велько – методист Чернігівського обласного центру соціальних служб.

Майбутнє в Україні – в НАТО!

☝️Це один з основних меседжів, що пролунав на цьогорічному саміті НАТО у Вільнюсі, і до якого зобов’язалися всі 31 союзники. Саме про результати саміту для України, попередні підсумки російсько-української війни, проблеми сприйняття стандартів НАТО органами влади в Україні, зміни в соціології щодо ставлення українців до НАТО обговорювалися в межах вебінару «Національна безпека України та НАТО», організованого Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації спільно з Центром інформації та документації НАТО в Україні 13–14 липня 2023 р.
До зібрання у форматі онлайн долучилися експерти з Брюсселя, Києва, Ужгорода та Чернігова. Участь в навчанні взяли більше 80 працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування Чернігівської області.
👏З вітальним словом до присутніх звернулася директорка Центру інформації та документації НАТО Вінета Кляйне, яка розкрила основні підсумки зустрічі країн-членів Альянсу для України. Як зазначила пані Вінета, росія і тероризм визнані найбільшими загрозами безпеці в Європі та світі. Для України прийнята багаторічна програма, що передбачає пакет всеохоплюючої допомоги, спрямований на відновлення її сектору безпеки та оборони, перехід на повну оперативну сумісність зі стандартами НАТО.
☝️По-друге, замість Комісії Україна–НАТО, Україна вперше на цьому на саміті та в подальшому працюватиме із союзниками у форматі Ради Україна-НАТО. Це новий спільний орган, в якому сторони беруть участь як рівноправні члени. Україна може самостійно скликати такі зустрічі – регулярні або кризові та приймати спільні із союзниками рішення.
☝️По-третє, скасовано ПДЧ (План дій щодо членства в НАТО), і тепер шлях України до Альянсу складатиметься з одного кроку. Але отримання запрошення та її подальше членство залежатимуть від рішення союзників та виконання вимог. Тобто НАТО буде стежити за прогресом України в досягненні стандартів Альянсу, проведенні демократичних та безпекових реформ.
☝️Даними соціологічних досліджень про думку українців щодо вступу України до НАТО поділився науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, професор кафедри політології Національного університету «Києво-Могилянська академія» Олексій Гарань. Зокрема, якщо в 2012 р. лише 12% населення підтримували приєднання нашої держави до Альянсу, то зараз така підтримка сягнула більше 80%. Також більше 50% підтримує продовження бойових дій проти росії навіть в разі зменшення допомоги від Заходу. Змінилася соціологія і за кордоном: 50–60% європейців підтримують вступ України до НАТО, в США – 70%.
☝️На думку Євгена Магди, директора інституту світової політики, росія не могла не розпочати війну, бо вже не могла підкорювати Україну гібридними способами. Це – війна за незалежність, і водночас – процес остаточного розпаду радянського союзу та остаточної деколонізації України. В Україні відбувається становлення політичної нації, але українці показали вміння битися з набагато переважаючим противником. НАТО у своїй підтримці Україні взяло курс на гібридність, який дозволяє Україні отримувати допомогу уникаючи певних обмежуючих формальностей. Також проходить процес усвідомлення західними країнами України перед перспективою більш тісної співпраці. Також війна продемонструвала, що насправді failed state – це росія, яка вже не входить до кола світових лідерів, а Україна буде нормальною, передовою державою.
☝️Під час наступних обговорень згадали також попередній досвід військової та політичної співпраці державами-членами Альянсу. Зокрема, військовий експерт Михайло Жирохов розповів про формування та діяльність Литовсько-польсько-української бригади імені великого гетьмана Костянтина Острозького. Початок для майбутнього співробітництва був закладений під час спільної участі українських та польських військових у миротворчих місіях на території колишньої Югославії ще в 1993 р.
☝️Пьотр Кульпа, директор програми «Школа міністрів у Київській школі державного управління ім. С. Нижного», на прикладі політичної та оборонної співпраці країн Європи у форматі Західноєвропейського Союзу (1948–2010 рр.), порівняння його безпекових гарантій та гарантій НАТО, окреслив варіанти майбутньої системи безпеки в Європи після завершення війни з росією. Один з них – тісна співпраця країн Центрально-Східної Європи, спрямована на спільний захист своїх кордонів та спільних цінностей як реальних гарантій безпеки з огляду на майбутні загрози від рф та білорусі.
☝️Сергій Джердж, голова Громадської ліги Україна – НАТО, наголосив на необхідності для державних службовців перейнятися ідеями євроатлантичної інтеграції, безпековими питаннями, бути лідерами громадської думки та нести розуміння в суспільство важливості спільної праці на досягнення бажаного результату.
☝️Ігор Тодоров, професор Ужгородського національного університету, заступник голови Координаційної ради Громадської ліги «Україна-НАТО» зупинився на особливостях побудови систем національної безпеки у країнах НАТО та України, зокрема про зміни, що відбулися в них після початку російської агресії проти України в 2014 р. Також йшлося й про посилення стратегічних комунікацій в НАТО, про що говорив головний консультант відділу воєнної політики центру безпекових досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Валерій Пристайко.
☝️Наостанок, учасники зустрічі висловилися про доцільність розробки дорожньої карти для України, в якій би чітко були зафіксовані етапи, обсяг роботи та показники, яких необхідно досягти, щоб отримати запрошення, а потім стати членом НАТО.

Новації в системи навчання посадовців

Три регіональні центри підвищення кваліфікації, Київський, Житомирський та Чернігівський, об`єднали свої зусилля для навчання керівників апаратів райдержадміністрацій зазначених областей. Ефектиність їхньої як діяльності як організаторів суттєво впливає на роботу місцевих державних адміністрацій в цілому. Третій, завершальний модуль семінару «Організація роботи місцевої державної адміністрації», у змішаній, очно-дистанційній формі, пройшов 12 липня на базі Київської обласної військової адміністрації. З вітальним словом до колег звернулася керівник апарату Чернігівської облдержадміністрації Наталія Мужикова.
Ростислав Марчук, директор Академія фінансового моніторингу, розповів про адміністративні правопорушення, пов`язані з конфліктом інтересів, законодавчу та судову практику цього явища.
Валерій Пристайко, головний консультант відділу воєнної політики центру безпекових досліджень Національного інституту стратегічних досліджень, зупинивася на питаннях виконання шорічної програми співпробітництва Україна – НАТО/, а саме – в частині вимог до реформування публічного управління та адміністрування України.
Сергієм Куніца, заступник директора департаменту комунікацій Київської обласної військової адміністрації, сконцентрував свою увагу на питаннях комунікативної компетентності посадовців, її специфіки та складові, інформаційної грамотності та роботи в соціальних мережах.
На зустрічі з представниками Центрального управління цивільно-військового співробітництва Генерального штабу Збройних Сил України йшлося про основи цивільно-військового співробітництва.
На завершення зустрічі учасники та організатори домовилися продовжувати практику проведення подібних спільних, фактично, макрорегіональних заходів, що позитивно впливає як на знання посадовців, так і збільшує можливості комунікації.
Чернігівський центр дякую колегам Київського обласного центру підвищення кваліфікації за співорганізацію семінарy

Сновська міська рада отримала подарунок від польської гміни Хелмно електричну зарядну зарядну станцію EcoFlow

Сновська міська рада отримала подарунок від польської гміни Хелмно (Chełmno, войт Krzysztof Wypij), що в Куяво-Поморському воєводстві, – електричну зарядну зарядну станцію EcoFlow потужністю 2 кВт. Дуже зручно, якщо світло зникає на кілька годин – можна оперативно підключити необхідну для роботи кількість гаджетів, а коли ситуацію нормалізувалася – знову підзарядити станцію. Власне, випробовування не забарилося – на третій день після прибуття цього обладнання в результаті обстрілу рашистами Сновської громади на на деякий час зникло електропостачання. Але робота не зупинилася. Зазначена допомога стала можливою завдяки співпраці, що започаткувался в рамках проєкту DOBRE з регіональним директором Фундації розвитку місцевої демократії (FRDL) в Щецині Робертом Жарковські та Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації. Але головне, що це подарунок – безпосередньо від польської гміни до української громади, як від людини до людини

ЯК ПІДГОТУВАТИ УСПІШНИЙ ПРОЄКТ?

Як писати проєкти, аби вони мали шанси на підтримку донорів – цьому навчалися голови громад, їх заступники, службовці виконавчих органів місцевих рад (всього – 40 учасників від 33 громад області) під час тренінгу «Управління проєктним циклом: від ідеї до звітності». Проходив він у Чернігові 6–7 липня 2023 р. У відкритті взяли участь перший заступник голови обласної ради Ніна Лемеш та заступник директора департаменту економічного розвитку облдержадміністрації Юрій Сухомлин. Вони наголосили на пріоритетності оволодіння методикою проєктного менеджменту працівниками сфери управління.
З учасниками семінару працювали експерт ГО «Європейський діалог» (Львів) Олександр Софій та директор Чернігівського регіонального центру підвищення кваліфікації Володимир Бойко Експерти наголосили, що проєкт – основа планування та організації, а не здобування коштів. Друге без першого не буває. Тепер на відновлення та розбудову України спрямовуватимуться значні кошти з розвинутих країн, однак для їх отримання потрібні конкретні, добре складені та розраховані проєкти, до того ж – включені до стратегічних планувальних документів. Ключовою ланкою має стати зв`язка стратегій та програм місцевого розвитку, а проєкт – не що інше, як ефективний інструмент їхньої реалізації. Міжнародні донори вже заходять до України – їх ставатиме чим далі більше. Їхні пріоритети можуть відрізнятися, але принципи й засади роботи – однакові. Тож виникає питання – хто цими питаннями професійно займатиметься, чи достатньо у нас підготовлених для такого роду роботу фахівців?
Розпочався семінар із розгляду планування в громаді, джерел фінансування. Надалі учасники детально ознайомилися з проєктним циклом – починаючи від формування ідеї проєкту та до звітності, а саме: актуальність проєкту, цілі та результати, календарний план, ризики, сталість результатів, структура управління, моніторинг та оцінка, формування бюджету проєкту, комунікативна політика. В якості базових моделей ділових ігор послужили п`ять успішних проєктів секторальної співпраці України та ЄС, що свого часу були виграні та почали реалізовуватися на теренах Чернігівщини. В підсумку слухачі ознайомилися з логіко-структурною матрицею, засадами її побудови та способом заповнення. Тренери зазначили – методика матриці дозволяє перевірити правильність та послідовність власних дій, раціонально розрахувати ресурси та час для досягнення бажаних результатів і цілей. Опанування нею – це як вивчення міжнародної мови спілкування, що є необхідною умовою для успішного розвитку як територіальних громад, так і регіону в цілому.
Семінар проходив в межах проєкту «Підтримка здатності територіальних громад Чернігівської області до роботи за умов війни», що реалізується Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації та Сіверським інститутом регіональних досліджень за підтримки фонду Ганнса Зайделя та в партнерстві з Чернігівським регіональним відділенням Асоціації міст України

1 липня 2022 року Україна може стати розробником нового світового порядку!

 

Саме така думка пролунала у колі учасників дискусій в рамках онлайн-семінару «Національна безпека України та НАТО», організованого Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації спільно з Центром інформації та документації НАТО в Україні 30 червня1 липня 2022 р. Віртуальне зібрання, що пройшло майже одночасно з Мадридським самітом НАТО, об’єднало експертів з Брюсселя, Києва, Львова, Сум, Ужгорода та Чернігова.  Серед учасників – більше 80 представників органів державної влади та органів місцевого самоврядування. А це свідчить про пожвавлення інтересу до цієї теми, особливо на тлі збройної агресії рф.

Учасників зустрічі привітала директорка Центру інформації та документації НАТО Вінета Кляйне. Пані Вінета розповіла про основні моменти в розвитку відносин України з НАТО починаючи з 1991 р. «Країни НАТО після 2014 р. вирішили призупинити співпрацю з РФ і натомість створили новий формат співпраці з Україною, який передбачає всеохоплюючий пакет допомоги – фінансової та гуманітарної, посилення сумісності Збройних сил України та інших країні, обмін інформацією, навчання військовослужбовців. Напавши на Україну, путін сильно прорахувався – бліцкриг провалився, західний світ єдиний як ніколи та рішуче налаштований у відповідь на агресію рф у вигляді нових заборон та пакетів санкцій».

На ключові позиції нової стратегічної концепції Альянсу звернула увагу Світлана Ротаєнко, керівниця проектів Центру інформації та документації НАТО вУкраїні. Традиційно – це колективна оборона, кризовий менеджмент та безпека у співробітництві. Нове – росія визнана основною загрозою міжнародній безпеці, а разом з нею – і білорусь, через військову інтеграцію з рф. Серед інших загроз – тероризм, нестабільність в Африці та на Близькому Сході, пов’язані зі створеною рф продовольчою кризою, зловживання в кіберпросторі, втрата контролю за озброєннями та зміни клімату. А для України передбачається надання комплексної допомоги, що включає захищений зв’язок та інше технічне обладнання, підтримку в переоснащенні сучасною військовою технікою НАТО.

«Війна 2022 р. – це війна за незалежність та існування України», – підкреслили учасники круглого столу «Російсько-українська війна 2022 р. як виклик світовій та європейській безпеці». Його спікери, доктор історичних наук, заступник голови Координаційної ради Громадської ліги «Україна-НАТО» Ігор Тодоров, експерт з питань зовнішньої та внутрішньої політики України Володимир Горбач та головний консультант відділу воєнної політики Національного інституту стратегічних досліджень Валерій Пристайко акцентували увагу присутніх на загрозах та глобальному характері наслідків військової агресії рф. Водночас, як зазначив Володимир Горбач, Україна, на відміну від білорусі, не програла росії фазу криптовійни (прихованої війни) та гібридної війни, розпочатих  ще на поч. 1990-х рр. Відкрита агресія для росії стала останньою спробою зберегти за собою хоч якусь сферу впливу. Але сильний український спротив разом з  підтримкою від країн-партнерів поступово зводять нанівець наміри країни-терориста. А Україна займе чільне місце у побудові нової системи міжнародної безпеки.

Микола Назаров, керівник Центру досліджень регіональної безпеки СумДУ нагадав присутнім про основоположні принципи діяльності НАТО: мирний спосіб вирішення конфліктів як між країнами-партнерами, так і на міжнародній арені в цілому, діалог та консультації, і  нарешті – «один за всіх за одного», тобто захист колективними зусиллями кожної з країн-учасниць Альянсу в разі небезпеки.

«Основне гальмо  на шляху до запровадження стандартів НАТО в Україні – застаріле озброєння, підготовка фахівців та чинні вимоги до зразків озброєнь,  що спираються на радянські стандарти, зокрема ГОСТи», – наголосив військовий експерт Михайло Жирохов. Після 24 лютого ці процеси дещо пожвавилися, оскільки до України поступово надходять сучасні потужні системи озброєнь від країн Альянсу, але відповідно до чисельності військових, які опанували цю зброю. Зараз на полі бою вивчаються зразки озброєнь, які будуть потрібні українській армії в майбутньому. Також надважливе питання ‒ наявність підготовлених фахівців, бо західна зброя розрахована саме на професіоналів.

Наостанок обговорили законодавчі та практичні підходи до формування підрозділів територіальної оборони в країнах ЄС та НАТО, а також український досвід участі сил ТрО в обороні Києва, Чернігова та громад області під час вторгення рф.

Як забезпечити оборону та водночас життєздатність громади? Головне ‒ чітка координація та взаємодія між органами влади, збройними силами, волонтерськими організаціями, ‒ відповідає очільник Крутівської громади Олег Бузун. Саме завдяки злагодженим діям тероборони громади спільно із ЗСУ вдалося не лише стримати наступ ворога на Ніжин, а також завдати росіянам поразки в новому бою під Крутами. Водночас існує необхідність законодавчого унормування статусу осіб, які поєднують виконання посадових обов’язків в ОМС зі службою в ЗСУ чи ТрО.

Доктор історичних наук, професор, учасник оборони Чернігова Сергій Лепявко, спираючись на історичний досвід подібних структур, наголосив на необхідності їхньої подальшої підтримки в Україні, що включає відповідні зміни на законодавчому рівні, формування культури поводження зі зброєю в населення та побудови такої системи, коли більшість жителів будуть готові до участі в обороні країни.