Земля за умов воєнного стану

Про особливості застосування законодавства про землю за умов воєнного стану йшлося на семінарі у Дмитрівській територіальній громаді (Дмитрівська селищна рада🇺🇦), який 9 серпня проводив Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації для працівників селищної ради, її депутатів. Всього – біля тридцяти учасників. Відкрили навчання селищний голова Валентин Бойко та директор Центру Володимир Бойко. Вони наголосили на важливості порушеної теми не лише з огляду на обмеження воєнного часу, а й становлення громади як територіальної спільноти.
Під час занять, які переходили в дискусію та вільний обмін думками, розглядалися новели земельного законодавства, що набули чинності протягом останнього року, а також зміни, які нас очікують наступного 2024 року. Наголошувалося, що вони можуть дуже серйозно вплинути на подальший розвиток земельних відносин у країні. Питань що потребують додаткового врегулювання та уточнення багато. Водночас в цілому територіальні громади усвідомлюють відповідальність перед своїми виборців стосовно забезпечення права власності на землю згідно вимог воєнного стану та ефективно реалізовують свої повноваження.
Значну увагу присутні приділили питанням забезпечення реалізації права власності на нерозподілені земельні паї та залучення їх власників до інтенсивного господарського обігу земель. Серед іншого відзначалося прогресивне ставлення громад до застосування нової методики грошової оцінки земель щодо наповнення бюджету від надходжень за землю.
Порушувалися також євроінтеграційні аспекти змін у галузевому законодавстві, скажімо, методів об`єктивного оподаткування земель, тобто коли на кожен вид функціонального використання територіальна громада визначає власне бачення пріоритетного оподаткування того чи іншого напрямку розвитку. До речі, вона може самостійно встановити ставку земельного податку в межах від 3 до 12% – то вже питання її вибору.
Наприкінці семінару учасники обмінялися думами про більш далекосяжні процеси, пов`язані з розвитком сільських територій. Зокрема, йшлося про необхідність визначити бачення розвитку громади в цілому, а це означає – розробити стратегію її розвитку.