МАКІЇВКА: ПРО ЗЕМЛЮ

Воєнний стан накладає низку обмежень, але не змінює базових засад земельного законодавства України – відзначалося на семінарі з особливостей його нинішнього застосування, що проходив 18 серпня в Макіївській сільській раді. Учасники – штатні працівники її виконавчих органів, старости, депутати (всього 18 слухачів). Відкрили навчання заступник сільського голови Віктор Броварець та директор Чернігівського регіонального центру підвищення кваліфікації Володимир Бойко. Вони зазначили, що такі заняття – добра нагода, аби з`ясувати для себе низку суперечливих питань, адже правильне цивілізоване врегулювання земельних відносин – одна з умов розвитку території.
Скажімо, коли йдеться про сертифікати на право власності на земельну частку (пай). Відзначалося, що це ще не власність, а набуте право, надалі його необхідно реалізувати. Раніше зазначене питання регулювали державні адміністрації, а тепер воно право належить органам місцевого самоврядування. Такі землі не підпадають під заборону безоплатної приватизації під час воєнного стану, адже набуті з колективної власності – за рахунок розпаювання тогочасних КСП. До речі, ця земля може стати комунальною власністю, якщо тримачі сертифікатів не приватизують її до 2025 р. А на тепер безоплатна приватизація таких земель власниками та їхніми спадкоємцями не обмежена.
Особливий випадок – іноземці. На семінарі зазначалося, що громадяни іншої країни, які отримують землі сільськогосподарського призначення у спадщину, мають набути право власності на неї – це законно, саме так необхідно діяти. Але протягом року після цього він чи вона зобов`язані її відчужити – продати, передати родичу (громадянину України) або на користь територіальної громади.
Також задавалося питання щодо законності приватизації земель у межах прибережних захисних смуг водних об’єктів, адже їх розорення наносить відчутну шкоду навколишньому природному середовищу. Відповідь така – Земельний то Водний кодекси України категорично забороняють приватизовувати такі землі. Є визначна законодавством розміри прибережних захисних смуг, на які поширюється ця заборона – відповідно до класифікації водних об`єктів: окремо для річок (залежно від їх розміру), ставків та озер.