МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ ТА ВІЗУАЛІЗАЦІЯ ДАНИХ

48 учасників службовців місцевого самоврядування з 20 територіальних громад області 29 – 30 серпня 2023 р. взяли участь у семінарі «Інноваційні інструменти візуалізації та управління даними в роботі органів місцевого самоврядування», який провів Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації. Його програма розроблена для працівників профільних структурних підрозділів органів місцевого самоврядування. Мета –підвищення їхній професійний рівень у володіння засобами обробки та представлення інформації.
Навчання відкрилося в День пом’яті захисників України – на його початку слухачі вшанували пам’ять полеглих.
Проводив заняття Денис Губашов – експерт у галузі управління даними та інноваційних підходів до аналізу та візуалізації. Він підкреслив важливість візуалізації даних у роботі службовців, адже вони – публічні люди, які повинні вміти не лише обробляти інформацію, але й доносити її до громадян. А 50% інформації люди сприймають очима.
Під час занять учасники ознайомилися з основами роботи з даними, їхніми типами, ключовими поняттями. Зокрема, йшлося про помилки, які можуть виникати під час роботи з даними, алгоритми роботи з даними. Також експерт звернув увагу на інструменти, які можна використовувати під час роботи з даними, зокрема, можливості Ексель: він показав таблиця у різних форматах обробки даних. Окремо Деніс Губашов показав як можна використати сервіс Проззоро для роботи з данними – тобто приховані можливості системи.
Центр дякує усім учасникам за активну участь у навчанні. Для отримання додаткової інформації та можливості брати участь у майбутніх семінарах, будь ласка, звертайтеся до нашого закладу за контактами, наведеними на офіційних веб-ресурсах
.

ПРО ДОКУМЕНТАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УПРАВЛІНСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Йшлося 24 – 25 серпня 2023 р. під час навчання за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Електронний документообіг. Організація роботи з документами, здійснення внутрішнього контролю та забезпечення доступу до публічної інформації в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування», яке провів Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації.
Цільова аудиторія – працівники апарату, структурних підрозділів облдержадміністрації, райдержадміністрацій, виконавчих апаратів рад територіальних громад, районних рад, на яких покладено обов’язки щодо здійснення документообігу та контролю.
Відкрив заняття Володимир Бойко – директор Центру, кандидат історичних наук.
У ході навчання посадові особи місцевого самоврядування та державні службовці розглянули чотири блоки питань, що стосувалися:
– Організації і забезпечення доступу до публічної інформації;
– Інформаційних технологій в державному управлінні. Комп’ютеризація документообігу в органі влади;
– Основних завдань та організації роботи з документами (в тому числі для службового користування) в органах виконавчої влади та місцевого самоврядування;
– Удосконалення системи контролю за виконанням завдань, визначених актами і дорученнями Президента України, Кабінету Міністрів України, розпорядженнями та дорученнями голови обласної державної адміністрації та станом реагування на запити, звернення, листи депутатів усіх рівнів.
Учасники навчання цікавились, як працювати з публічною інформацією з обмеженим доступом; як правильно оформити запит на інформацію; яка встановлена плата за надання інформації тощо.
У навчанні взяло участь 145 посадовців.
Вебінар за цією програмою здійснювався в режимі реального часу за допомогою комунікаційної системи 3СХ.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ВИМОГ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ТА ВРЕГУЛЮВАННЯ КОНФЛІКТУ ІНТЕРЕСІВ ТА ОБМЕЖЕНЬ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ

22 серпня 2023 р. Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації проведено навчання за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Адміністративні правопорушення, пов`язані з конфліктом інтересів: законодавство та судова практика». У навчанні взяли участь близько ста державних службовців структурних підрозділів обласної державної адміністрації та посадових осіб органів місцевого самоврядування області.
Відкрив заняття Володимир Бойко – директор Центру, кандидат історичних наук.
Під час навчання Валентин Дубок – начальник відділу з питань запобігання та виявлення корупції обласної державної адміністрації розповів посадовцям про оновлену редакцію роз’яснень НАЗК щодо декларування 2022 року. Зокрема, спікером було акцентовано увагу посадовців на тому, як дізнатися назву територіальної громади для заповнення адресних блоків, як декларувати майно, яке взяли в лізинг, чи потрібно декларувати аліменти тощо. Учасників навчання цікавили питання, як заповнювати змінені чи нові блоки, що з’явилися у формі декларації, як правильно заповнити блок «Для ідентифікації за межами України», де потрібно буде декларувати документи для посвідчення особи за кордоном та інші.
Вячеслав Пузирний – проректор Академії Державної пенітенціарної служби, доктор юридичних наук, професор пояснив проблему сутності адміністративного правопорушення у контексті сучасного антикорупційного законодавства України. Окремо торкнулись питання конфлікту інтересів у реальному житті: як визначити конфлікт інтересів у конкретній ситуації; особи, на яких поширюються обмеження щодо запобігання конфлікту інтересів.
Наталія Мужикова – керівник апарату Чернігівської обласної державної адміністрації, магістр державного управління ознайомила слухачів із судовою практикою та захистом у справах про корупційні правопорушення, навела приклади судової практики, рішень НАЗК, пов’язаних з порушенням вимог антикорупційного законодавства, видами відповідальності за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, пов’язаних із корупцією та ін.
Вебінар за цією програмою здійснювався в режимі реального часу за допомогою комунікаційної системи 3СХ.

МАКІЇВКА: ПРО ЗЕМЛЮ

Воєнний стан накладає низку обмежень, але не змінює базових засад земельного законодавства України – відзначалося на семінарі з особливостей його нинішнього застосування, що проходив 18 серпня в Макіївській сільській раді. Учасники – штатні працівники її виконавчих органів, старости, депутати (всього 18 слухачів). Відкрили навчання заступник сільського голови Віктор Броварець та директор Чернігівського регіонального центру підвищення кваліфікації Володимир Бойко. Вони зазначили, що такі заняття – добра нагода, аби з`ясувати для себе низку суперечливих питань, адже правильне цивілізоване врегулювання земельних відносин – одна з умов розвитку території.
Скажімо, коли йдеться про сертифікати на право власності на земельну частку (пай). Відзначалося, що це ще не власність, а набуте право, надалі його необхідно реалізувати. Раніше зазначене питання регулювали державні адміністрації, а тепер воно право належить органам місцевого самоврядування. Такі землі не підпадають під заборону безоплатної приватизації під час воєнного стану, адже набуті з колективної власності – за рахунок розпаювання тогочасних КСП. До речі, ця земля може стати комунальною власністю, якщо тримачі сертифікатів не приватизують її до 2025 р. А на тепер безоплатна приватизація таких земель власниками та їхніми спадкоємцями не обмежена.
Особливий випадок – іноземці. На семінарі зазначалося, що громадяни іншої країни, які отримують землі сільськогосподарського призначення у спадщину, мають набути право власності на неї – це законно, саме так необхідно діяти. Але протягом року після цього він чи вона зобов`язані її відчужити – продати, передати родичу (громадянину України) або на користь територіальної громади.
Також задавалося питання щодо законності приватизації земель у межах прибережних захисних смуг водних об’єктів, адже їх розорення наносить відчутну шкоду навколишньому природному середовищу. Відповідь така – Земельний то Водний кодекси України категорично забороняють приватизовувати такі землі. Є визначна законодавством розміри прибережних захисних смуг, на які поширюється ця заборона – відповідно до класифікації водних об`єктів: окремо для річок (залежно від їх розміру), ставків та озер.

Семінар «Охорона навколишнього середовища у громаді: правові та практичні аспекти»

17 серпня 2023 року Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації провів для працівників апарату та структурних підрозділів, старост, депутатів Олишівської селищної ради семінар «Охорона навколишнього середовища у громаді: правові та практичні аспекти». Всього 20 учасників. Відкрила захід та взяла безпосередню участь у ньому керуюча справами селищної ради Струк Олена Іванівна.
Слухачі ознайомилися зі змінами у законодавстві у сфері управління відходами. Порядок поводження з відходами, безхазяйні відходи, сміттєзвалища – ці питання хвилювали учасників навчання. А ще – охорона, утримання та використання зелених насаджень на території громади, ліквідація наслідків стихійного лиха, видалення зелених насаджень у межах населеного пункту тощо.
Провів навчання – начальник відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами Державної екологічної інспекції в Чернігівській області Михайлов Ігор Анатолійович.

Навчання за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану»

16 серпня 2023 року Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації провів для працівників апарату та структурних підрозділів, старост, депутатів Срібнянської селищної ради навчання за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану». Всього у навчанні взяли участь 18 учасників.
Під час відкриття виїзного навчання Ірина Мартинюк – секретар селищної ради відмітила, що органи місцевого самоврядування отримали більше ресурсів та управлінських повноважень і, відповідно, більше можливостей контролювати та впливати на збереження стратегічних ресурсів громади. А саме земельні ресурси – це резерв для просторового та економічного розвитку громад, суттєве джерело наповнення їх бюджетів.
У ході навчання посадові особи місцевого самоврядування розглянули тематику, що стосувалася :
– Безоплатної приватизації земельної ділянки. Перехід права власності на землю у разі набуття права на житловий будинок
– Набуття права власності на земельну ділянку в порядку спадкування. Земельна частка (пай).
– Порядку оформлення земельної ділянки. Державний земельний кадастр та кадастрова карта.
– Земель у власності територіальної громади. Юридичні та фізичні особи як суб’єкти права власності на землю.
– Спільної власності на земельну ділянку. Право постійного користування земельною ділянкою.
– Рейдерства. Склад та цільове призначення землі. Законодавчі зміни щодо відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення.
Учасники навчання цікавились питаннями розміщення будівельних об’єктів у прибережних і захисних смугах малих та великих річок, озер, ставків тощо.

Cемінар «Регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану»

15 серпня 2023 року Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації провів для працівників апарату та структурних підрозділів, старост, депутатів Любецької селищної ради семінар «Регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану». Всього 25 учасників. Слухачі були активні, їх цікавили різні питання.
А найбільше – питання успадкування та приватизації земельних ділянок під успадкованим майном; збереження лісів, процедура оформлення права комунальної власності на землі, де відбулося природнє поновлення лісу; розміщення будівельних об’єктів у прибережних і захисних смугах малих та великих річок, озер, ставків.
Відкрила захід та взяла безпосередню участь у ньому секретар селищної ради Слободська Алла Іванівна.

Земля за умов воєнного стану

Про особливості застосування законодавства про землю за умов воєнного стану йшлося на семінарі у Дмитрівській територіальній громаді (Дмитрівська селищна рада🇺🇦), який 9 серпня проводив Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації для працівників селищної ради, її депутатів. Всього – біля тридцяти учасників. Відкрили навчання селищний голова Валентин Бойко та директор Центру Володимир Бойко. Вони наголосили на важливості порушеної теми не лише з огляду на обмеження воєнного часу, а й становлення громади як територіальної спільноти.
Під час занять, які переходили в дискусію та вільний обмін думками, розглядалися новели земельного законодавства, що набули чинності протягом останнього року, а також зміни, які нас очікують наступного 2024 року. Наголошувалося, що вони можуть дуже серйозно вплинути на подальший розвиток земельних відносин у країні. Питань що потребують додаткового врегулювання та уточнення багато. Водночас в цілому територіальні громади усвідомлюють відповідальність перед своїми виборців стосовно забезпечення права власності на землю згідно вимог воєнного стану та ефективно реалізовують свої повноваження.
Значну увагу присутні приділили питанням забезпечення реалізації права власності на нерозподілені земельні паї та залучення їх власників до інтенсивного господарського обігу земель. Серед іншого відзначалося прогресивне ставлення громад до застосування нової методики грошової оцінки земель щодо наповнення бюджету від надходжень за землю.
Порушувалися також євроінтеграційні аспекти змін у галузевому законодавстві, скажімо, методів об`єктивного оподаткування земель, тобто коли на кожен вид функціонального використання територіальна громада визначає власне бачення пріоритетного оподаткування того чи іншого напрямку розвитку. До речі, вона може самостійно встановити ставку земельного податку в межах від 3 до 12% – то вже питання її вибору.
Наприкінці семінару учасники обмінялися думами про більш далекосяжні процеси, пов`язані з розвитком сільських територій. Зокрема, йшлося про необхідність визначити бачення розвитку громади в цілому, а це означає – розробити стратегію її розвитку.

ПРО ЗЕМЛЮ

Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації запланував провести низку очних семінарів «Регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану» у громадах області.
02 серпня 2023 р. такий семінар вже пройшов у Крутівській сільській раді для працівників апарату та структурних підрозділів, старост, депутатів ради.
Під час навчання розглядалися такі питання:
– земельне законодавство України та практика його застосування у воєнний час;
– передача земель комунальної власності у власність, надання їх у постійне користування та оренду;
– оренда земельних ділянок сільськогосподарського призначення та охорона земель.
Відкрила семінар та взяла участь у ньому секретар сільської ради Галина Іванівна Товстоп’ята.
10 серпня 2023р. такий захід відбудеться у Дмитрівській територіальній громаді.