Бухгалтерський облік у сфері місцевого самоврядування: знання і практика для стабільності та розвитку.
🟩🟦Сьогодні, 27 вересня 2023 року, завершилося навчання з теми «Практичні аспекти організації та ведення бухгалтерського обліку в органах місцевого самоврядування». Навчання проходило у дистанційному форматі в режимі реального часу, та об’єднало понад 108 учасників.
🟩🟦Метою заходу було надання учасникам актуальних та практичних знань у галузі бухгалтерського обліку, спрямованих на підтримку стабільності та розвитку місцевих громад.
🟩🟦Головні бухгалтери та фахівці з бухгалтерського обліку отримали цінну інформацію та практичні навички від визнаних експертів у галузі бухгалтерського обліку:
🟩🟦Дудко Валерій Володимировичрозкрив особливості формування проєктів місцевих бюджетів на 2024 рік та підкреслив важливість врахування змін мінімальної заробітної платні. Він також звернув увагу на можливі дефіцити бюджету у громаді.
🟩🟦Буглак Ірина Миколаївна надала детальну інформацію щодо місцевих податків та форм оплати, а також висвітлила питання, пов’язані з отриманням допомоги для громади.
🟩🟦Артюх Артем Сергійович доповів про раціональне використання бюджету, майна та землі, а також відзначив важливість аудиту місцевих бюджетів і аудиту програм.
🟩🟦Силенко Микола Федосійович акцентував увагу на фінансових аспектах відновлення і розвитку громад, особливо післявоєнної відбудови України. Він розповів про можливості фондів, які можуть підтримати цей процес, і звернув увагу на Законопроєкту 10037.
🟩🟦Представники Чернігівського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю розкрили нові правила для надання робочих місць особам з інвалідністю та вказали на норми чинного законодавства, які регулюють цю сферу.
🟩🟦Це навчання стало істотним кроком в набутті практичних навичок та знань для ефективного управління фінансами у сфері місцевого самоврядування. Учасники отримали важливі інструменти, які допоможуть забезпечити стабільність та розвиток у своїх громадах.
26 вересня в Центрі за професійною програмою підвищення кваліфікації «Староста як місцевий лідер: правовий статус, повноваження, відповідальність» розпочали навчання старости старостинських округів територіальних громад нашої області.
В перший день навчання слухачі разом з начальником управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ігорем Пузаном обговорювали земельне законодавство України та практику його застосування у воєнний час, нюанси передачі земель комунальної власності у власність, надання їх у постійне користування та оренду; дізнавались про особливості оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та охорону земель.
Сьогодні ж перед слухачами виступили: начальник відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами Державної екологічної інспекції в Чернігівській області Ігор Михайлов, який розповів про екологічні аспекти поводження з відходами, та заступник начальника Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради Олексій Голован з інформацію про особливості надання адміністративних послуг за умов воєнного стану.
В рамках семінару слухачі разом з експертом з питань діяльності старост та співробітництва територіальних громад, директором адміністрації веб-сайту «Староста Профі» Олександром Врублевським обговорять правовий статус старост, особливості здійснення деяких повноважень, порядок організації роботи із зверненнями громадян в ОМС з урахуванням особливостей правового режиму воєнного стану. Також Олександр Врублевський розповість про прийом громадян в територіальних громадах/старостинських округах, його основний юридичний та практичний зміст.
Програмою семінару передбачено також висвітлення перед слухачами і інших важливих тем:
– організації, обліку та бронювання військовозабов’язаних в територіальних громадах;
– вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування;
– визначення корупційних ризиків в діяльності публічних службовців та засади запобігання корупційним правопорушенням та ін.
Протягом чотирьох днів першої сесії зазначеної програми старости дізнаються про організацію роботи органу місцевого самоврядування, про традиції публічного управління в Україні та застосування норм нового українського правопису в діловій кореспонденції.
Як комунікувати громаді:
— із засобами масової інформації;
— з жителями громади;
— у соціальних мережах?
Такі питання обговорють в рамках семінару “Горизонтальна та вертикальна комунікація в місцевому самоврядуванні. Комунікація органу місцевого самоврядування зі ЗМІ”.
Це навчання проводиться 25 вересня для працівників апарату Михайло-Коцюбинської селищної ради, її структурних підрозділів, старост, депутатів. Відкрила навчання селищний голова Ніна Ворох.
Надалі посадовці активно працюють разом з редакторкою сайту «Чернігівський монітор» Оксаною Стельмах.

Про управління побутовими відходами в громаді

Йшлося під час виїзного семінару за короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Охорона навколишнього середовища в громаді:
правові та практичні аспекти», який провів Чернігівський регіональний центр підвищення 22 вересня 2023 року у Новгород-Сіверській міській раді.
Цільова аудиторія – це працівники апарату міської ради, її структурних підрозділів, старости, депутати.
Під час відкриття навчання Павло Верченко – заступник міського голови звернув увагу присутніх на актуальність тематики навчання, а саме прийняття Закону України «Про управління відходами» довгоочікуване, спрямоване на вирішення масштабної та довготривалої проблеми поводження з відходами, адже Україна нарешті зробила перший крок на шляху до цивілізованого управління відходами. Зараз перед владою стоїть завдання створити реальні, працюючі механізми для повторного використання, переробки відходів. А доки триватимуть реформи, відповідальність із підприємств-утворювачів відходів ніхто не знімав.
У ході семінару Ігор Михайлов – начальник відділу державного екологічного нагляду (контролю) поводженням з відходами та небезпечними хімічними речовинами Державної екологічної інспекції в Чернігівській області, акцентував увагу присутніх на тому, що Закон України «Про управління відходами» закладає основу сучасного менеджменту відходів, відповідно до вимог ЄС. Документ дозволяє впровадити основоположні принципи та положення європейського законодавства у сфері управління відходами, зокрема запровадження ієрархії управління відходами та основні вимоги до розширеної відповідальності виробника у галузі управління відходами, що виникли внаслідок його господарської діяльності.
Основними принципами політики у сфері запобігання утворенню та управління відходами є:
1. запобігання – утворювач або власник відходів вживає заходів для запобігання утворенню відходів, а також для уникнення, зменшення або усунення негативного впливу відходів на здоров’я людей та навколишнє природне середовище;
2. “забруднювач платить” – утворювач або власник відходів покриває витрати на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення та оброблення, включаючи витрати на створення та утримання об’єктів оброблення відходів;
3. територіальної наближеності – оброблення відходів здійснюється на найближчій споруді або установці з оброблення відходів, або в місці захоронення відходів, враховуючи їх екологічну та економічну ефективність, відповідно до регіональних та місцевих планів управління відходами;
4. формування конкурентного середовища у сфері управління відходами – суб’єкти господарювання, органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані сприяти розвитку конкуренції та не повинні вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію у сфері управління відходами.
Крім цього, Ігор Анатолійович розповів про охорону, утримання і використання зелених насаджень. Зокрема, про Порядок оформлення дозволів на видалення зелених насаджень, організацію та виконання робіт з вирубки або знесення зелених насаджень та оформлення підприємством результатів видалення зелених насаджень тощо.
Учасники навчання цікавились питання, що стосувалися основних способів утилізації твердих побутових відходів; відповідальності за правопорушення у сфері поводження з відходами; вимог щодо зберігання та видалення відходів тощо.

Сучасні підходи та виклики в бухгалтерському обліку у бюджетних установах.

Сучасні підходи та виклики в бухгалтерському обліку у бюджетних установах.
🟩🟦Сьогодні, 20 вересня 2023 року, завершилося навчання з теми “Практичні аспекти організації та ведення бухгалтерського обліку у бюджетних установах”. Навчання проходило у дистанційному форматі в режимі реального часу, та об’єднало 55 учасників.
🟩🟦Метою заходу було підвищення кваліфікації головних бухгалтерів, бухгалтерів апарату та структурних підрозділів облдержадміністрації та районних державних адміністрацій в галузі бухгалтерського обліку у бюджетних установах.
🟩🟦Головні бухгалтери та фахівці з бухгалтерського обліку отримали цінну інформацію та практичні навички від визнаних експертів у галузі бухгалтерського обліку та правозахисту. Лектори Тетяна Черняк, Наталія Подгайна, Ірина Лось, Тетяна Єфименко та Світлана Суслова надали учасникам обгрунтовані відповіді на питання, пов’язані з бухгалтерським обліком у бюджетних установах.
🟩🟦Черняк Тетяна Юріївна акцентувала увагу на порушеннях трудових прав, специфічних для цього сектору, і відзначила необхідність перевірок держпраці для забезпечення законності заробітної плати.
🟩🟦Подгайна Наталія Іванівна відзначила важливість правильного обліку єдиного внеску на соціальне страхування та надала важливу інформацію щодо розмірів цього внеску та особливостей для роботодавців та працівників.
🟩🟦Єфименко Тетяна Миколаївна висвітлила повноваження Держаудит служби та розповіла про недоліки і порушення, які виявляються під час контролю, звертаючи увагу на важливість дотримання нормативів та законодавства.
🟩🟦Суслова Світлана Сергіївна надала цінний інсайт щодо формування проєктів місцевих бюджетів на 2024 рік та соціальних стандартів на майбутні роки.
🟩🟦Представники Чернігівського відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю розкрили нові правила для надання робочих місць особам з інвалідністю та вказали на норми чинного законодавства, які регулюють цю сферу.
🟩🟦Це навчання стало важливим кроком у підвищенні кваліфікації фахівців у галузі бухгалтерського обліку бюджетних установ та сприяє покращенню дотримання нормативів та законодавства в цій галузі.

Підготовка проєктних заявок на окремі конкурси проєктів

Підготовка проєктних заявок на окремі конкурси проєктів – навчання за таким напрямом проведено 19-20 вересня в Чернігівському регіональному центрі підвищення кваліфікації.
Учасники, а це представники органів влади та територіальних громад Чернігівщини розібрали детально такі конкурси проєктів:
✔️ «Дунайська регіональна програма 2021-2027» (Danube Region Programme): як подати заявку?
✔️ Конкурс проєктів у рамках фінансової угоди «Енергоефективність громадських будівель в Україні» між Україною та Європейським інвестиційним банком (ЄІБ).
✔️ Нідерландська програма Ukraine Partnership Facility: грантова програма, спрямована на відновлення та відбудову української економіки (сектори: водопостачання, охорона здоров’я, сільське господарство) та покращення становища вразливих груп населення.
✔️ Грантова Програма ЗМІН 2023
Проводила заняття Тетяна Котенко – керівник НКП Горизонт 2020 за напрямком «Малі та середні підприємства» Центральноукраїнського національного технічного університету, кандидат економічних наук.

Організація та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів

20 вересня 2023 року Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації провів очне навчання за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Військовий облік. Робота місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій щодо організації та ведення військового обліку».
Цільова аудиторія: державні службовці Чернігівської районної державної адміністрації, посадові особи органів місцевого самоврядування Чернігівського району, представники підприємств, установ та організацій.
У відкритті навчання взяла участь Тетяна Куриленко – керівник апарату Чернігівської районної державної адміністрації, магістр державної служби.
Під час навчання Олена Тимошенко – завідувач сектора мобілізаційної роботи Чернігівської обласної військової адміністрації та Сергій Замостьев – викладач Центру розповіли учасникам семінару про:
– застосовування норми законодавства у сфері військового обліку та бронювання;
– організацію та планування роботи з військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях;
– правильність складання документації з військового обліку, обліковування її, систематизації та зберігання;
– подання звітності щодо призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
– проведення звіряння з ТЦК та СП;
– аналіз стану військового обліку в установах та організаціях;
– конт¬роль дотримання порядку та правил військового обліку.
Присутні цікавилися питаннями що стосувалися ведення персонально-первинного військового обліку в старостинських округах, бронювання військовозобов’язаних працівників тощо.
У навчанні взяло участь 100 учасників.
За підсумками навчання учасники семінару отримали сертифікат про підвищення кваліфікації.

Психологічні основи ефективного управління в органах публічної влади

19 вересня в Центрі розпочалось навчання за програмою підвищення кваліфікації «Психологічні основи ефективного управління в органах публічної влади». Навчання державних службовців місцевих державних адміністрацій, посадових осіб органів місцевого самоврядування в рамках зазначеної програми триватиме два дні.
Попри те, що навчання відбувається дистанційно, спілкування в групі проходить активно, з максимальною залученістю слухачів до обговорень та дискусій. В перший день посадовці разом з директором Регіонального центру підвищення кваліфікації Київської області, доктором наук з державного управління Сергієм Лукіним обговорили питання соціально-психологічного забезпечення реалізації змін, дискутували щодо стратегій та механізмів забезпечення сприйняття змін.
Другий день навчання за програмою семінару буде присвячено вивченню психологічних основ ефективного управління та психології особистості керівника. Про це слухачам розкаже начальник кафедри психології Академії Державної пенітенціарної служби, кандидат психологічних наук Оксана Мірошниченко.
Також в рамках семінару слухачі опановують навички тайм-менеджменту та вивчають вплив цих навичок на розвиток лідерських якостей посадовця, детально обговорять феномен лідерства, дізнаються про лідерство як фактор вирішення конфліктів в організації та про етичне лідерство в державному секторі.

Професійне навчання для посадових осіб місцевого самоврядування

18 вересня 2023 року з використанням комунікаційної системи 3СХ в Чернігівському регіональному центрі підвищення кваліфікації розпочалось навчання за загальною професійною (сертифікатною) програмою підвищення кваліфікації для вперше призначених на посади в органах місцевого самоврядування. Учасники навчання – спеціалісти апаратів виконкомів рад територіальних громад, виконавчих апаратів районних рад.
Основна мета цієї програми – це здобуття та вдосконалення учасниками навчання знань, умінь і навичок, необхідних для ефективного виконання завдань та посадових обов’язків на посадах місцевого самоврядування категорії V–VII, вміння їх застосовувати для реформування системи місцевого самоврядування в Україні та імплементації принципів належного врядування.
Під час освітнього процесу передбачається обговорення загальних питань щодо:
– організації діяльності виконавчого комітету ради: структури виконавчого органу ради; регламенту та планування роботи органу місцевого самоврядування; підготовки та проведення засідань виконкому та сесій; роботи постійних депутатських комісій;
– застосування технологій електронного урядування: електронного документообігу, електронного цифрового підпису, електронних послуг; формування електронного офісу, збору, обробки та візуалізації інформації, підготовка презентації;
– формування фінансової основи місцевого самлвярдування;
– організації прийому громадян, проведення переговорів, офіційних зустрічей, засідань, нарад;
– реалізації повноважень та обов’язків органів місцевого самоврядування щодо створення умов безпечного середовища;
– сутності, особливостей прояву та шляхів подолання корупції як суспільного соціально-політичного явища, а також корупційних ризиків в діяльності публічних службовців та засад запобігання корупційним правопорушенням.
Крім цього, у ході вебінарів публічним посадовцям розкажуть про службу в органах місцевого самоврядування як публічно-правовий інститут та різновид управлінської діяльності, напрями реформування публічної служби та професійний розвиток персоналу; застосування земельного законодавства в діяльності органу місцевого самоврядування; традицій публічного управління в Україні та правових засад публічного управління та адміністрування в Україні; забезпечення відкритості та прозорості органів публічного управління, організацію взаємодії з громадськістю тощо.
Навчання за цією програмою здійснюватиметься у три сесії. Перша та третя сесії триватиме тиждень та здійснюватиметься в режимі реального часу за допомогою комунікаційної системи 3СХ, друга сесія – проходитиме в режимі відкладеного часу за допомогою платформи Moodle.

Кібербезпека та кібергігієна в роботі публічного службовця

‼️ Маніпуляції з інформацією у кіберсфері: як розпізнавати фейки, читати новини і не наражатися на небезпеку;
‼️ Безпека у соціальних мережах: безпечна реєстрація, конфіденційність, відповідальне поширення інформації;
‼️ Онлайн-злочини в цифровому суспільстві та запобігання їм;
‼️ Організація безпеки в кіберпросторі: схеми електронної ідентифікації, безпечне використання ПК;
‼️ Кібергігієна паролів;
‼️ Рекомендації щодо захисту електронної пошти;
‼️ Фішинг
про все це йде мова під час навчання за короткостроковою програмою «Кібербезпека та кібергігієна в роботі публічного службовця», яке проводиться Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації 14-15 вересня 2023 р. для службовців місцевих державних адміністрацій та посадових осіб місцевого самоврядування Чернігівщини.
Із учасниками протягом двох днів спілкуються:
👩‍🏫Ірина Сенченко – представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Чернігівській області;
👨‍💼👩‍💼Представники відділу протидії кіберзлочинам у Чернігівській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України;

👨‍🏫Леонід Куперштейн – доцент кафедри інформаційної безпеки Вінницького Національного технічного університету, кандидат технічних наук