Широкомасштабне вторгнення спонукало пожвавлення відносин України з міжнародними партнерами. Здобуття Україною статусу кандидата до ЄС, зростаючий інтерес до України з боку іноземних держав відкривають нові можливості для розвитку партнерських взаємин на рівні територіальних спільнот. Тому українським громадам саме час посилити старі зв’язки та шукати нових партнерів. Навіщо це робити, яку користь матимуть громади від міжнародного партнерства, – обговорювали під час навчання «Що потрібно знати про міжнародне співробітництво територіальних громад», проведеного Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації для територіальних громад Чернігівської області 13-14 грудня 2024 і яке об’єднало понад 70 учасників.
Метою навчання було поглибити знання представників територіальних громад у сфері міжнародного співробітництва. Учасники отримали унікальні навички та інструменти, необхідні для ефективної участі у міжнародних ініціативах та партнерствах.
Спікери навчання звернули увагу на безліч аспектів, які стосуються міжнародного співробітництва. Зокрема, Козачок Леся Олександрівна звернула увагу на те, що ж таке публічна дипломатія і які її види і з чого почати розвиток публічної дипломатії і також у виступі було звернуто увагу на те, чим відрізняється дипломатичні зустрічі онлайн і офлайн формату.
Стальниченко Юрій Валерійович та Кузьменко Юлія Володимирівна розповіли про досвід своїх громад (Менської і Ніжинської) у сфері міжнародного співробітництва. Зокрема, розповіли про свій шлях пошуку партнерів та надали учасникам рекомендації з цього питання.
Отже, навчання з міжнародного співробітництва територіальних громад відкриває нові перспективи та можливості для розвитку громад. Учасники отримуали засоби для встановлення ефективних партнерств, обміну досвідом та ресурсами з іншими громадами та країнами.
Центр дякує усім учасникам за активну участь у навчанні. Для отримання додаткової інформації та можливості брати участь у майбутніх семінарах, будь ласка, звертайтеся до нашого закладу за контактами, наведеними на офіційних веб-ресурсах.
Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації (далі Центр) у партнерстві з Сіверським інститутом регіональних досліджень зайняв 3 місце на конкурсі «Кращі практики – 2023 впровадження освітніх інновацій у системі професійного навчання» у номінації «Підвищення кваліфікації державних службовців, голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників, посадових осіб місцевого самоврядування та депутатів міських рад».
На цей конкурс Центр подав освітньо – інноваційну практику «Підготовка та поширення навчально-презентаційної розробки територіальних громад Чернігівської області та експертів – книги «Владні інституції Чернігово-Сіверщини: ілюстрована історія» (до 1000-ліття Великого Князівства Чернігівського)», яка була впроваджена у 2022-23 роках.
Варто відзначити, що книга «Владні інституції Чернігово-Сіверщини: ілюстрована історія» (до 1000-ліття Великого Князівства Чернігівського)» була видана накладом у 1100 примірників і поширена серед 50 територіальних громад області і їх бібліотек. І ми не можемо не сказати про те, що це єдина в такому форматі видання в Україні. Матеріал подається переважно не за допомогою тексту (хоча він є), а через зображення – реконструкції, схеми, малюнки, фотографії тощо. І крім цього, ця книга – це результат об`єднання зусиль більшості органів місцевого самоврядування Чернігівщини.
Тому Центр дякує всім, хто долучився до популяризації та видання цієї книги і особливу подяку ми висловлюємо організатором конкурсу: НАДС та Рада Європи: децентралізація і місцеве самоврядування, за всеосяжну підтримку і довіру до роботи нашого Чернігівського регіонального центру підвищення кваліфікації.

Організація та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів

08 грудня 2023 року Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації провів очне навчання за спеціальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Військовий облік. Робота місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій щодо організації та ведення військового обліку».
Цільова аудиторія: державні службовці Корюківської районної державної адміністрації, посадові особи органів місцевого самоврядування Корюківського району, представники підприємств, установ та організацій.
У відкритті навчання взяв участь Іван Ващенко – голова Корюківської районної військової адміністрації. Він, зокрема, сказав, що зараз триває повномасштабна війна і наша країна бореться за незалежність. Такі поняття як цивільний захист, військовий облік, тактична медицина та ряд інших нетипових у мирних час слів, тепер стали повсякденними. Майже кожен українець із ними стикався. Тому тематика сьогоднішнього навчання є на часі, і є як ніколи актуальною.
Під час навчання були розглянуті питання щодо:
– застосовування норми законодавства у сфері військового обліку та бронювання;
– організацію та планування роботи з військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях;
– правильність складання документації з військового обліку, обліковування її, систематизації та зберігання;
– подання звітності щодо призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
– проведення звіряння з ТЦК та СП;
– аналіз стану військового обліку в установах та організаціях;
– контроль дотримання порядку та правил військового обліку.
Присутні цікавилися питаннями, що стосувалися ведення персонально-первинного військового обліку в старостинських округах, бронювання військовозобов’язаних працівників, особливостей ведення військового обліку підприємствами, установами організаціями тощо.
У навчанні взяло участь 90 учасників.
За підсумками навчання учасники семінару отримали сертифікат про підвищення кваліфікації.

Як розробити інвестиційний паспорт громади

?Про те, як розробити інвестиційний паспорт громади йшлося під час навчання, що проводилось 07 – 08 грудня 2023 р. Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації.
Учасники – представники громад Чернігівщини (56 із 38 територіальних спільнот області) ознайомилися з:
? особливостями інвестиційного паспорту як документу;
? його структурою («Загальна інформація про громаду», «Фактори інвестиційної привабливості», «Інвестиційні пропозиції», «Звернення та контакти громади»);
? можливостями використання та просування громадою інвестиційного паспорту.
?‍?У формі діалогу з Володимиром Бойком, директором Центру, учасники навчання докладно розібрали:
✔️якого гатунку інформація має бути в інвестиційному паспорті, а яка – ні,
✔️як визначаються інвестиційні фактори та їхніх перелік, ✔️ознайомилися з видами інвестиційних пропозицій (на основі факторів та ідей), спробували згенерувати їх в якості прикладу. Зрештою, обговорили вимоги до контактної інформації, а також засоби та можливості просування інвестиційного паспорту.
❗️❗️❗️Під час спілкування наголошувалися: громади мають навчитися дивитися на власні інвестиційцні паспорти очима потенційних інвесторів, а також формувати позитивний імідж громади.
В навчанні використовувалися приклади з розробок інвестиційних паспортів Коломийської, Овруцької та Тупичівської громад (Івано-Франківська, Житомирська та Чернігівська області відповідно).

Міжмуніципальне співробітництво

??Міжмуніципальне співробітництво – це інструмент, що дозволяє громадам спільними зусиллями вирішувати проблеми, з якими вони не можуть впоратися самотужки. Особливо за умов воєнного стану. Тому тема чергового семінару в Чернігівському регіональному центрі підвищення кваліфікації – «Міжмуніципальне співробітництво як механізм спільного вирішення питань місцевого значення». Він проходив 7 – 8 грудня 2023 р. за участі працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування і об’єднав понад 3️⃣0️⃣ учасників.
??Мета навчання полягала у зміцненні знань та навичок учасників у сфері організації ефективного міжмуніципального співробітництва.
?‍??‍? Проводив заняття Врублевський Олександр Станіславович – національний експерт з питань діяльності старост та співробітництва територіальних громад, директор адміністрації веб-сайту «Староста Профі».
?‍??‍?Він підкреслив важливість міжмуніципального співробітництва, його правової основи та практичний зміст. Також було надано важливі вказівки щодо основних етапів організації співробітництва, їх зміст в контексті чинних законодавчих вимог.
✍️✍️Під час навчання, Олександр Станіславович розповів, про підготовку проєкту договору про співробітництво територіальних громад, його істотні та інші умови, а також звернув увагу на примірні форми договорів про співробітництво територіальних громад, порядок та особливості їх використання.
??Навчання було дуже корисним та цікавим для учасників, які отримали актуальну та практичну інформацію про міжмуніципальне співробітництво, а також мали можливість задавати запитання та обмінюватися досвідом з експертом та іншими учасниками.
??Центр дякує усім учасникам за активну участь у навчанні. Для отримання додаткової інформації та можливості брати участь у майбутніх семінарах, будь ласка, звертайтеся до нашого закладу за контактами, наведеними на офіційних веб-ресурсах.
На сайті Чернігівського регіонального центру підвищення кваліфікації з’явився план графік на 2024 рік, який має 244 теми, які включають: короткострокові програми підвищення кваліфікації для територіальних рад, райдержадміністрацій та районних рад, а також професійні сертифікатні та загальні(спеціальні) короткострокові програми, які охоплюють різні теми на напрямки.
Центр запрошує всіх бажаючих відвідати сайт, посилання на який, буде у першому коментарі до цього допису і ознайомитись більш детально з планом аби обрати цікаві для вас теми і долучитись до навчань.

ПУБЛІЧНА ІНФОРМАЦІЯ У ФОРМІ ВІДКРИТИХ ДАНИХ

07 грудня 2023 року Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації провів навчання за короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Використання відкритих даних публічними службовцями у своїй діяльності».
Цільова аудиторія: державні службовці апарату, структурних підрозділів обласної державної адміністрації, районних державних адміністрацій.
Основна мета програми підвищення кваліфікації – підвищення рівня професійної компетентності публічних службовців щодо пошуку та аналізу публічної інформації, яку оприлюднюють органи влади у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безплатний доступ до неї, а також її подальше використання для ефективного виконання функціональних обов’язків.
У ході навчання Денис ГУБАШОВ – експерт із відкритих даних, аналітик, акцентував увагу державних службовців на тому, що відкриті данні є необхідною умовою втілення концепції відкритого урядування та його ключовою складовою. Більшість інформації, розпорядниками якої є державні органи, за винятком конфіденційної та таємної інформації, може стати відкритими даними. Відкриття державних даних підвищує рівень прозорості та підзвітності у діяльності органів державної влади, участі громадян в державному управлінні, сприяє більш ефективному використанню державних ресурсів, дозволяє покращити якість надання публічних послуг, а також сприяє розвитку інноваційного бізнесу та створенню соціально корисних сервісів. Основним джерелом відкритих даних є портали відкритих даних міжнародних організацій, офіційні державні портали, портали громадських організацій тощо.
Під час візуалізованої лекції-бесіди Денис Олегович ознайомив учасників навчання з тематикою, що стосувалася:
– Публічної інформації та відкритих даних
– Основ роботи з даними, типів даних та ключових понять
– Алгоритмів роботи з даними
– Підготовки даних до роботи, помилок при роботі із даними
– Інструментів для роботи з даними
Крім цього, програма навчання передбачала самостійне опрацювання учасниками навчання освітнього курсу «Відкриті дані для державних службовців», що розміщений на сайті «Дія. Освіта» та проходження фінального тесту.
Державні службовці цікавилися питаннями: у чому полягає відмінність понять «відкриті дані», «публічна інформація», «публічна інформація у формі відкритих даних»?; чи можна стягувати плату за надання відкритих даних? чи існують обмеження або умови використання наборів даних? чи передбачена відповідальність, якщо користувачі змінять інформацію або будуть її продавати? які обов’язки існують у розпорядників інформації щодо оприлюднення відкритих даних? які набори необхідно оприлюднювати у формі відкритих даних? яка існує відповідальність за не оприлюднення наборів даних? та ін.
Навчання здійснювалося в режимі реального часу за допомогою комунікаційної системи 3СХ.

Про проведення відбору проєктів

✔️Про проведення відбору проєктів, фінансування яких може здійснюватися за рахунок субвенції в межах «Програми з відновлення України» та в рамках Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком (проєкт «Енергоефективність громадських будівель в Україні») говорили 6 грудня в Чернігівському регіональному центрі підвищення кваліфікації.
✔️Вищезазначені питання висвітлювались в рамках другого заняття навчання за програмою «Регіональна політика як складова економічного розвитку області», що проводилось спільно з Департаментом економічного розвитку облдержадміністрації.
✔️Цільова категорія – працівники профільних структурних підрозділів апаратів виконкомів рад територіальних громад, районних державних адміністрацій.
✔️З учасниками спілкувались фахівці Департаменту економічного розвитку обласної державної адміністрації:
?‍?Сергій Гоков, начальник управління проєктів регіонального розвитку та фінансово-економічного аналізу;
?‍?Олександр Понуренко, начальник відділу проєктів регіонального розвитку.

ХІІ «Розумовські зустрічі» в Чернігові

У колі друзів, колег із атмосферою взаємоповаги й взаємопідтримки 30 листопада – 1 грудня 2023 р. в Чернігові пройшли ХІІ «Розумовські зустрічі». Цього року присвячувалися вони 1000–літтю Великого Князівства Чернігівського (відзначатиметься в 2024 р.).
Незважаючи на обставини воєнного часу конференція зібрала національних експертів у сфері публічного управління, представників органів державної влади та місцевого самоврядування, науковців, представників неурядових організацій з України та Польщі – понад 100 учасників із Польщі (Варшава), Києва, Харкова, Львова, Івано-Франківська, Коломиї, Тернополя, Кропивницького, Вінниці, Херсону, громад Чернігівської області. Переважно – у реальному просторі.
Зібрання привітала перший заступник голови Чернігівської обласної ради Ніна Лемеш. Вона наголосила на важливості Зустрічей, що відбуваються традиційно напередодні Дня місцевого самоврядування України: конференція активізує інтерес до еволюційних процесів державотворення, зосереджуючи увагу на проблемах і викликах, спричинених цими процесами.
Також із вітаннями звернулись: директор Генерального департаменту Нацдержслужби України Людмила Рикова, координатор проєктів представництва Фонду Ганнса Зайделя Олег Ватаманюк, директор Сіверського інституту Сергій Леп`явко, завідувач Києво-Могилянської школи врядування імені Андрія Мелешевича НаУКМА Валерій Тертичка, співголова українсько-польської комісії істориків Владислав Верстюк, які подякували організаторам за запрошення та побажали учасникам зібрання плідного спілкування, обміну досвідом та цікавими ідеями.
Потім хвилиною мовчання учасники вшанували пам’ять загиблих воїнів.
Серед спікерів Зустрічей – відомі українські та зарубіжні фахівці з питань сучасного державотворення в Україні та за межами, історичного минулого – Пьотр Кульпа, Ігор Романенко, Лариса Івшина, Юрій Ганущак, Сергій Гаращук, Сергій Чаплинін, Наталія Зубар, Євген Магда, Ігор Тодоров, Сергій Джердж та ін.
«Існування Великого князівства Чернігівського розбиває майже всі пропагандистські наративи Росії про Вєликую Русь» – така теза пролунала під час першої дискусійної панелі «Смоленсько-Чернігівська брама Русі – виклики для майбутнього. Сіверщина крізь віки». Йшлося про передумови, причини та наслідки створення Чернігівського князівства, його засновника – Мстислава Хороброго (або ж правильніше – Великого), провідну роль Чернігова на Русі під час князювання Мстислава. Доповідачі звернули увагу, що населення Сіверщини як тоді, так і тепер боронило свою землю та своєрідну культуру від зайд, в тому числі у нинішній російсько-українській війні. І не вперше відстояли Чернігів від «братньої навали». Мовилося й про міжнародні відносини Чернігово-Сіверщини, зокрема, вирогідний зв`язок із Краковом (біля нього існувало Сіверське князівство, досі є гміна Чернігов – Czernichów).
У другій панельній дискусії увага концентрувалася на викликах війни для місцевого самоврядування України та регіону, існуючих проблем, способах і засобах їхнього подолання, активізації власних ресурсів, залучення потенціалу міжнародного партнерства громад. Відзначалося, що децентралізація сприяла самоорганізації громад як територіальних спільнот, дозволила їм діяти за умов ворожого вторгнення автономно, зокрема, втримати мінімальні стандарти життєзабезпечення через горизонтальні зв’язки та водночас допомагати Збройним силам України в боротьбі з російською ордою. Згодом нового рівня набуло партнерство з європейськими громадами, що надавали підтримку українським партнерам у вигляді гуманітарної допомоги та прийому переселенців. Проте для подальшої співпраці з міжнародними партнерами та участі в міжнародних програмах місцеве самоврядування має опанувати навички проєктного менеджменту, зокрема, вміти планувати довгостроково, ефективно залучати та розподіляти ресурси з чітко визначеними цілями та результатами.
Наступні панельні дискусії стосувались змін в організації держави Україна, інформаційним війнам у сучасному світі, питанням реалізації наміру України увійти до складу ЄС та НАТО.
Юрій Ганущак як один із авторів реформи місцевого самоврядування критично зауважив – ми зробили лише пазлики за територіями. Та представив Концепцію розмежування й розподілу повноважень місцевого самоврядування та виконавчої влади, що напрацьована робочою групою з розмежування повноважень органів місцевого самоврядування, оцінки спроможності територіальних громад.
Інша порушена проблема інформаційна – на півночі Чернігівщини досі домінує сигнал російських та білоруських медіа, які власне не медіа, а інформаційна зброя. Є суто внутрішні аспекти цієї сфери – журналісти відповідальні за зміщення системи координат у суспільстві, коли у гонитві за рейтингами нехтується елементарні морально-етичні норми, а розуміння наслідків кудись зникає. І це за умов інформаційної війни зі сторони росії.
Мовилося про ситуацію на фронті та зміни, що відбуваються в обороні України. Наголошувалися: питання запрошення України до НАТО знаходиться виключно в політичній площині й залежить від стратегічного бачення розвитку ситуації в Європі та світі. За будуть яких обставин Україні, що має статус кандидату до ЄС, спочатку стане частиною Північноатлантичного альянсу.
Конференція ХІІ «Розумовські зустрічі» організована Чернігівським центром підвищення кваліфікації та Сіверським інститутом регіональних досліджень у партнерстві з Києво-Могилянською школою врядування ім. Андрія Мелешевича НаУКМА, за сприяння Чернігівської облдержадміністрації, Чернігівської обласної ради та за підтримки Фонду Ганнса Зайделя.