Що таке деліберація? Відповідь на це питання шукали 126 державних службовців місцевих державних адміністрацій та посадові особи органів місцевого самоврядування області під час дистанційного навчання, яке проводилось у Чернігівському регіональному центрі підвищення кваліфікації 17-18 квітня 2024 року.
Мета такого навчання полягала в розкритті сутності та значення деліберації у встановленні справжньої демократії та самоорганізації громад.
Спікером на заході виступив відомий кандидат філологічних наук, старший науковий співробітник Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна Національної академії педагогічних наук України, Ярослав Миколайович Пилинський.
Початкові обговорення учасників стосувалися визначення демократії та її характеристик через призму обговорення, що сприяло формуванню розуміння деліберативної (дорадчої) демократії. Учасники отримали історичний огляд, який зазначив, що деліберація існує з 18 сторіччя, коли Бенджамін Франклін у 1727 році заснував Джунто (Junto), клуб для обговорення наукових та інших тем. Згодом цей вид демократії підтримувався урядом США та вплинув на Україну через просвітні громади та організації, що з’явилися у 1840-х роках прийшовши до нас із Європи.
Лектор також наголосив на головних проблемах громад, які можуть бути вирішені шляхом деліберації, таких як пасивність та недовіра громадян, брак громадянської освіти, намагання вирішити багато проблем одночасно, неефективні зв’язки з установами та урядами тощо.
Він підкреслив, що процес демократизації набирає обертів, у тому числі завдяки Закону про службу в органах місцевого самоврядування. Зазначивши, що : «Внаслідок реформи децентралізації має нарешті з’явитися справді колективна воля досі штучно відокремлених і атомізованих громадян, воля індивідуальних і колективних власників своєї громади, які, добровільно об’єднавшись, самі будуть самостійно приймати колективні рішення, життєво важливі і для себе, і для своїх дітей, і для громади загалом. Приймати виважені рішення громадяни зможуть тільки разом добре обміркувавши і обговоривши проблему, що постала перед спільнотою села, міста, району.».
Учасники отримали приклади обговорень з коментарями, що сприяли кращому розумінню ролі деліберації у житті громади. Навчилися правильно проводити деліберативні наради — важливе завдання для самоорганізації громадян, що є ключовою підвалиною справжньої демократії.
Отже, деліберація відкриває двері до нового рівня демократії, де громади здатні спільно вирішувати нагальні питання та впливати на своє майбутнє. Це важливий інструмент для зміцнення громадської участі та побудови стійкого соціального прогресу.
