Ранок другого дня студійного візиту представників громад Чернігівщини до Великопольського воєводства розпочався в уряді гміни Вжесьні кавою та смаколиками виробництва місцевих кондитерів. Виявляється – це одна з візитівок міста та суттєва складова його економіки – тут розташований німецький завод Фольцвагенів. Делегацію з України привітав бурмістр (міський голова) гміни Артур Мокрацький. Секретар гміни Йоанна Анджеяк розповіла про види комунікації з мешканцями громади. Тут є як багато спільного з українською спільнотою, так і відмінності через різні адміністративні, культурні та соціальні контексти. Однак цінності засади однакові – в обох країнах органи місцевого самоврядування прагнуть розвивати комунікацію з мешканцями для підвищення прозорості та ефективності управління. На практиці традиційні та новітні засоби поєднується. Так у гміні Вжесьні видається місцева газету «Новини із Ратуші» (заснована 30 років) – поляки не відмовились від паперових періодичних видань, насамперед – місцевих. Тираж газети близько 6 тис. екземплярів, видається вона місцевою владою кожного тижня та є безоплатною для жителів гміни. Вочевидь, є Фейсбук сторінка та сайт гміни – на тепер це основниі джерела онлайн комунікації. При цьому, як зазначив пан Артур Мокрацький, – користувачів сайту стає все менше, а популярність Фейсбук сторінки навпаки – зростає. Щонайменше раз на тиждень гміна проводить публічні заходи для мешканців – найрізноманітнішого характеру. Між іншим, стимулювали таку активність наслідки пандемії COVID: люди захотіли більше спілкуватися. Також місцева влада організовує консультації з жителями щодо громадського бюджету та інших питань у формі онлайн опитувань. Представники громад Чернігівщини поділились власним досвідом комунікації в громадах, в тому числі за умов російсько-української війни, що викликало неабияку зацікавленість польських колег.
А потім у затишному кафе українці зустрілися з керівництвом Асоціації «Проєкт Вжесьні». Її мета – розвиток місцевої громади, культури, соціальної активності, покращання життя мешканців. Члени асоціації – молоді люди, головним чином юристи та історики, які працюють на волонтерських засадах. Вони просувають креативні ідеї, ініціативи жителів, а потім разом із ним та за підтримки донорів реалізують їх. Між іншим, такого роду діяльність потенційно може мати опозиційний характер до діючої місцевої влади. Але істотна особливість – не за рахунок критики, а через працю за принципом – зробимо краще. І роблять.
У другій половині дня представники громад Чернігівщини відвідали село Качанове (близько однієї тисячі мешканців), де ознайомились з роботою Добровільної пожежної дружини (ДПД). В її розпорядженні три пожежні машини, а в командах – 91 доброволець. Громада, на території якої працює ДПД, повністю її утримує за рахунок свого бюджету (техніка, пальне, спорядження), пожежники проходять спеціальне навчання. Вони навіть отримують невеликі кошти – але лише за день виїзду на пожежу (20 злотих за годину). Втім мотивація – не гроші: бути стражем пожарним почесно, така людина користується повагою у земляків. А ще – це спосіб для організації часу, спілкування.
Ще одна цікавинка – в селі діє «Гурток домогосподарок». Нараховує він 60 активних мешканок. Гуртки домогосподарок у Польщі мають давні традиції та відіграють важливу роль у культурному й соціальному житті. Зазвичай вони організовують різноманітні заходи, майстер-класи, зустрічі та активності, що спрямовані на розвиток кулінарних, ремісничих та інших побутових навичок. Як й випадку з пожежниками – це гарна платформа для соціальної комунікації. Місцевий гурток домогосподарок надав чималу допомогу українським біженцям, за що їм щиро подякували чернігівці.
На завершення дня делегація відвідала костелу св. Станислава Єпископа і Мученика в Жидові, де вшанували пам`ять дипломата Української Народної Республіки (період Української революції 1917–1921 рр.) графа Михайла Тишкевича. Після еміграції з України він мешкав неподалік у маєтку дружини та був похований у костьолі.
Навчальний візит здійснюється в рамках Програми STUDY TOURS TO POLAND, що реалізується Фондом «Лідери змін» (FundacjaFundacja Liderzy Przemian) та фінансується з коштів Польсько-Американського фонду свободи