В п`ятий день навчального візиту до Великопольського воєводства представники громад Чернігівщини відвідали Познанську міську раду, де ознайомилися з одном із основних напрямів її роботи – співпрацею з громадськими організаціями. Предствалена вона трьома програмами.
Перша – «Неурядовий Познань». Йдеться про фінансові та іншу допомогу організаціям громадського суспільста. Наразі в Познані їх зареєстровано 1605 , а незареєстрованих – близько шести тисяч. За час роботи програми з місцевого бюджету було виділено 161 000 000 zl для реалізації 103 проєктів громадських організацій. У цілому таким чином реалізовано 1400 завдань у сфері охорони здоровʼя, культури, спорту, охорони навколишнього середовища, соціальної допомоги, опіка над дітьми та людьми похилого віку, запобігання залежностей, роботи з особами з інвалідністю, підтримки бізнесу тощо. Тобто, фактично, міська рада передоручає виконання частину своїх функцій громадських організацій, причому – за їхньою ж ініціативою, що позитивно впливає на якість отриманих результатів. Нефінансова допомога – це, насамперед, консультації. Дуже розвинута робота міської ради щодо комунікації з громадськими організаціями та їх заохочення. Так існує ціла низка сторінок у соціальних мережах, офіційні сайти, головне призначення яких – комунікації. Заохочувальними заходами такж є щорічні конкурси на визначення найкращих ініціатив, волонтерів року тощо.
Друга – «Центр місцевих ініціатив». Програма поділяється на дві частини: «сусідські» [ініціативи] та «субгрантів». Наразі в Познані діє 26 сусідських центрів (подбні до українських комітетів самоорганізації населення) та два центри субгрантів. Центри субгрантів опікуються навчанням сусідських центрів, забезпечують інтеграцію людей до громадського життя міста. Основне завданням «Центру місцевих ініціатив» – обʼєднання жителів всіх мікрорайонів міста заради реалізації соціальних, культурних, інфраструктурних проєктів. Також Центр проводить різні майстер-класи для жителів: із ремонту велосипедів, заняття з йоги, декупажу, з садівництва та огородництва, конкурси для підприємців тощо.
Третя, «Познань – бізнес – партнер», займається підтримкою підприємницької діяльності. Проводяться навчання, майстер-класи, тренінги для успішних бізнесменів та майбутніх підприємців. Основний напрямок діяльності проєкту – онлайн-навчання з відкриття бізнесу. Також надається юридична та податкова консультація онлайн, очно й, навіть, телефоном. Так, за минулий рік зазначений Центр провів 284 консультації, знайшли 51 партнера та надали послуги 10 574 особам. Окремо проводяться навчання, консультації та конференції для українців. Також Центр займається підтримкою рідкісних ремісничих спеціальностей.
Наступною стала зустріч із «Агенцією гмін і повітів Великопольщі». Вона об`єднує 126 гмін і 15 повітів. Завдання Агенціі – презентація гмін на державному рівні, підтримка соціально-економічного розвитку – місцевого та регіонального. Для комунікації між органами місцевого самоврядування та потенційними закордонними інвесторами вона створила «Центр обслуговування інвестора». Це дуже гарний приклад ефективної кооперації зусиль територіальних громад на такому важливому та водночас складному напрямі – поодинці з крупними інвесторами працювати дуже складно. Також Агенція займається консалтингом, навчанням, лобіюванням інтересів гмін на законодавчому рівні. Так створено робочу групу з представників уряду та органів місцевого самоврядування, які спільно напрацьовують законодавчу базу для розвитку держави та її складових – територіальних громад. Крім соціально-економічного напрямку діяльності Агенція займається питаннями збереження культурної спадщини держави. Зокрема, для дітей проводяться фестивалі популяризації польської культури та традицій. Для молоді – форум із підготовки кадрів для місцевого самоврядування та залучення до застосування інструментів участі в суспільному розвитку.
Завершенням навального візиту стало знайомство з «Великопольським центром навчання та студій місцевого самоврядування Wokiss». Обʼєднує він 246 гмін та 30 повітів кількох воєводств (великопольського, любуського, нижньосілезького, лодзького й західнопоморського). Фактично – це також асоціація (товариство) гмін та ще один приклад співробітництва територіальних громад. Мета – підтримка ідеї місцевого самоврядування та допомога в підвищенні ефективності в реалізації його публічних завдань – просвітницька, консультаційна діяльність, менеджмент в адмініструванні. Тобто – просування базових засад місцевої демократії, що вимагає постійних зусиль. Працює Великопольським центром навчання та студій місцевого самоврядування за чотирма напрямками: самоврядна освіта (навчання, конференції, сесії, тренінги, навчальні курси); юридичні консультації онлайн та очно; інформатизація адміністрації органів місцевого самовядування (впровадження сучасних інформаційних систем, консалтинг інформаційний, допомога в реалізації інформаційних проєктів у сфері е-врядування, кібербезпеки); центр співпраці та розвитку (підготовка грантових заявок, міжнародне співробітництво, розробка стратегій, плани відновлення). Останній вже вісімнадцять років співпрацює з 53 органами місцевого самоврядування Вінниччини. В цілому Wokiss працює понад тридцять три роки, демонструючи вдале поєднання інтересів громадянина, громади та держави для процвітання та успіху.
Навчальний візит здійснюється в рамках Програми STUDY TOURS TO POLAND, що реалізується Фондом «Лідери змін» (Fundacja Liderzy Przemian) та фінансується з коштів Польсько-Американського фонду свободи.