З 1 січня 2024 р. територіальні громади України можуть брати участь у конкурсі проєктів ЄС Enterer Europe, однак поки що від Чернігівської області заявок не надходило (йдеться про можливості запозичення кращих управлінських практик на засадах міжнародного співробітництва територіальних громад).
Спробуємо змінити ситуацію вже в наступному, 2025 р. Така інформація прозвучала під час очного навчання представників 27 громад регіону «Становлення та розвиток міжнародного партнерства територіальних громад», яке проводив Чернігівський регіональних центр підвищення кваліфікації разом із партнерами та за підтримки Фонду Ганнса Зайделя. Спілкувалися з самоврядовцями Тетяна Нехайчук – керівниця проєктного офісу Всеукраїнської асоціації об‘єднаних територіальних громад, директорка консалтингової компанії «Бустерс консалтинг груп», менеджерка з управління проєктами та експертка з євроінтеграційних процесів й Микола Силенко – виконавчий директор, бюджетний консультант Чернігівського РВ Асоціації міст України, кандидат економічних наук.
Йшлося про правові, економічні та організаційні засади міжнародного співробітництва територіальних громад в Україні: особливості за умов воєнного стану, історію розвитку міжнародних міжмуніципальних відносин, їх цілі; механізм залучення партнерів за кордоном – як випливає воєнний стан та глобальна безпекова криза.
Учасники спробували визначення найактуальніші потреби територіальних громад, які можуть бути вирішені з використанням можливостей та інструментів міжнародного співробітництва та зокрема на етапі відновлення та розвитку, розглянули зв’язок міжнародного партнерств зі стратегічним планування. А також низку кращих практик партнерства, що будуються за принципом «вулиця з двостороннім рухом». Щодо останнього – всі вони будують на засадах проєктної діяльності, які дозволяє поєднувати інтереси різних учасників для досягнення визначених ними цілей свого розвитку. З огляду на розширення доступу України як країни-кандидата до ЄС до європейських фондів розібрали особливості реєстрації РІС-коду (ідентифікація потенційного заявника) на сайті Європейської Комісії
Другий день навчання розпочався зі знайомством із цьогорічною новинкою для України – Програмою ЄС (Interreg Europe та ін.). За підсумками обговорення учасники навчання вирішили провести у вересні спеціалізоване онлайн навчання з особливостей підготовки проектної заявки. Очікується, що в результаті громади Чернігівщини зможуть сформувати власні проєкти для участі в зазначеній Програмі ЄС.
Також учасники зібрання обговорили питання як місцевим радам забезпечити сталість та ефективність участі у міжнародному партнерстві (інституційно-організаційні, кадрові та бюджетно-фінансові і планувальні аспекти), а також форми й механізми залучення до міжнародного співробітництва громадських об’єднань та асоціацій органів місцевого самоврядування.
Проєкт «Посилення стійкості територіальних громад Чернігівської області за умов війни та відновлення» здійснюється Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації за підтримки Hanns Seidel Stiftung Ukraine (Баварія, Німеччина) за сприяння Чернігівської обласної державної адміністрації, Чернігівської обласної ради у партнерстві з Чернігівське регіональне відділення Асоціації міст України та НГО Сіверський Інститут Регіональних Досліджень