УСПІХ В ЄДНОСТІ – АБО ПРО СПІВПРАЦЮ ГРОМАД

Третій день освітнього візиту до Великопольського воєводства для групи самоврядовців із Чернігівщини розпочався з відвідин міста Слупець (близько 12 тис. мешканців). Гміна презентувала українським колегам низку реалізованих проєктів у різних сферах – як “твердих” (тобто спрямованих на розвитку інфраструктури), так і “м`яких” – таких, що націлені на розвиток людини. Польські друзі зазначили – до реалізації локальних ініціатив активно долучаються громадські об’єднання та комунальні заклади, дуже часто вони діють разом, від чого виграють обидві сторони, а головне – мешканці гміни в цілому.

Втім для подолання більших проблем місцевих інціатив замало. Виявляється – Слупець належить відразу до двох місцевих асоціацій гмін. Це дуже популярна в Польщі форма співпраці між територіальними громадами, що дозволяє залучати значні зовнішні ресурси та концентрувати власні на стратегічних для розвитку території напрямах. Асоціація „Надварцянська Унія” об`єднала дев`ять гмін-сусідів: Слупець (сільська), Стшалково, Повідз, Заґурув, Островіте, Слупець (міська), Лондек, Орхово, Вітково. Фактично, це теж місцева інціатива, але вже на рівні територіальних спільнот. Асоціація має значні здобутки, насамперед, із реалізації соціальних проєктів та проведення культурних заходів. З огляду на наявні природні ресурси, інфраструктуру, а також побажання мешканців у гмін вони спільно працюють над розбудовою рекреаційних об’єктів для різних вікових груп.

Друга асоціація – Союз гмін Слупецького регіону, що об’єднує 9 територіальних громад (Лондек, Орхово, Островіте, Повідз, Слупець (міська), Слупець (сільська), Стшалково, Вільчин, Заґурув) з населенням близько 60 тис. мешканців. Один із прикладів його нещодавных проєктів – організація притулку для тварин. Таким чином було розв`язано доволі гостре для місцевих мешканців питання. В цілому мета зазначеного союзу гмін та подібних – розв`язання спільних проблем. Побачена практика місцевого самоврядування Польщі – очевидний доказ вигідності міжмуніципального партнерства, співпраці влади, бізнесу та громадськості у досягненні цілей добробуту та згуртованості громад.

Звершився день відвідинами цвинтаря військовополонених та інтернованих під Стшалковом. Тут поховані поховані військові Української Народної Республіки (доба українських визвольних змагань 1917 – 1921 рр.). Що важливо з точки зору організації – цвитнар належить гміні, отже поховання українських вояків знаходяться під захистом польської територіальної громади. Українська делегація вшанувала пам`ять борців за волю України.

Навчальний візит здійснюється в рамках Програми STUDY TOURS TO POLAND, що реалізується Фондом «Лідери змін» (Fundacja Liderzy Przemian) та фінансується з коштів Польсько-Американського фонду свободи.

На зображенні може бути: 5 людей та текст