ВЛАДНІ ІНСТИТУЦІЇ – В ПЕНІТЕНЦІАРНІЙ АКАДЕМІЇ

Договір про співробітництво 19 березня підписали Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації та Пенітенціарна Академія України. Він передбачає спільне проведення освітніх та комунікативних заходів, напрацювання методичних матеріалів, залучення викладачів та ін. Документ своїми підписами засвідчили в.о. ректора Академія Юлія Петровська та директор Центру Володимир Бойко. Одночасно Академія підписала подібний договір з Інститутом національної пам`яті України.
Саме історичній пам`яті присвячувала наступна частина зустрічі за участю студентів, науково-викладацького складу Академії, чернігівських істориків, яку модерував проректор з освітньо-наукової роботи В`ячеслав Пузирний. Було презентовано друге видання книги «Владні інституції Чернігово-Сіверщини: ілюстрована історія» (з писвятою1000-літтю Великого Князівства Чернігівського). Один із його авторів, Володимир Бойко, розповів про ідею її створення, етапи реалізації, особливості. Наголошувалося – хоча перед нами науково-популярне видання, але воно спирається на історичні дослідження та джерела, що засвідчує чималий список використаної літератури, географічний та іменний покажчики. Крім традиційних моментів під час підготовки книги долалися два виклики: як дуже коротко, точно та зрозуміло розповісти складні питання формування та еволюції влади, адміністративно-територіального устрою на теренах історичної Чернігово-Сіверщини, до того ж – насамперед за допомогою візуалізацій – карт, схем, малюнків, фото… Бо так інформація краще сприймається. Наголошувалося – хоча книга розповідає про макрорегіон, але – вона про Україну, адже тут виникла держава Русь, одним із її творців та лідерів був Чернігів. Така поставка питання не залишає навіть теоретично місця для ідей «руського міра». Водночас доповідач зазначив, що в книзі через століття прослідковують зміни у базових структурах владних інституцій (тобто – місцевої влади): на рівні козацької сотні – волості – територіальної громади. Зрештою нинішнє місцеве самоврядування – це, насамперед, поєднання традицій магдебурзького права та козацького самоврядування, але вже за сучасних умов, правової бази та обставин. Наскільки таке сполучення є вдалим та ефективним засвідчив початок війни за незалежність України що триває.
Учасників зустрічі поставили низку питань: чи планується третє видання та, якщо так, чи буде відображена в ньому судова гілка влади; як довго тривала робота над книгою та що було найскладнішим під час її підготовки; чому матеріли про період Великого Князівства Литовського, Московське царство та Річ Посполиту поєднані в один розділ та чи є докладніша інформація, ніж наведена, про структуру управління та персоналії доби останньої; як чином розповсюджується видання.
Нагадаємо, що з електронною версією книги можна ознайомитися за адресою http://sivertraining.org.ua/…/KNYGA_Vladni-instytutsiyi…