В Чернігові стартував новий «м`який» проєкт «Посилення стійкості територіальних громад Чернігівської області за умов війни та відновлення», що здійснюється за підтримки фонду Ганнса Зайделя (Німеччина). Мета – набуття професійних характеристик посадовими особами місцевого самоврядування територіальних громад, місцевих державних адміністрацій Чернігівщини за низкою напрямів, що забезпечують стійкість їхньої роботи за умов війни та здатність до відновлення території. Вищий рівень професіоналізму управлінців за дуже мінливих умов та невичерпного переліку загроз приносить кращі результати з розвитку, чи не так?
Проєкт передбачає п`ять послідовних у часі освітніх зустрічей управлінців області із провідними українськими фахівцями, а саме: «Основні новели Закону України “Про адміністративну процедуру”», «Цифровізація в органах місцевого самоврядування: основні переваги та виклики», «Встановлення та розвиток міжнародного партнерства територіальних громад», «Нові рішення в плануванні та проєктуванні розвитку населених пунктів, їх архітектурі та будівництві», «Як працювати з фондами, спрямованими на відновлення України та підготовку вступу країни-кандидата до ЄС».
16 – 17 травня відбувалася перша з них – з загальної адміністративної процедури, учасники – близько 50 посадовців з 29 місцевих рад та трьох державних адміністрацій. Проводили зустріч експерти Програми EU4PAR Віктор Тимощук та Петро Макаренко. «Закон треба не тільки знати, його треба відчути і полюбити, тоді, керуючись цим законом, ви зможете приносити максимальну користь громаді», – зазначив один із розробників зазначеного законодавства Віктор Тимощук. Обговорювалися такі питання:
– для чого ухвалений Закон «Про адміністративну процедуру України»;
– предмет Закону;
– місце загальної адміністративної процедури в системі законодавства;
– принципи загальної адміністративної процедури.
Експерти наголосили на важливості дотримання принципів, що мають наскрізне значення – вони сформульовані в Законі, це його світоглядна основа, викладена мовою права. Учасники зустрічі детально розібрали балансуючу роль загальної адміністративної процедури – зі сторони держави та громадянина. Це про справедливу для людину процедуру, адже в її основі принцип: не можна ухвалювати рішення, що погіршують стан людини без взаємодії влади та громадянина. В цілому, йдеться про нове, європейське законодавство, що зорієнтовано на врахування інтересів людини в їх різноманітті та в поєднанні з суспільним інтересом. Воно впроваджує єдиний алгоритм, за яким мають діяти всі владні інституції, всі державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування.
Учасники також детально розібрали вимоги до адміністративного акту – про його форму, зміст (структуру), вимоги щодо обґрунтування, процедуру набуття чинності та порядок доведення до відома особи. Також розглядалися основні елементи процедури розгляду скарги, кейси примусового виконання адміністративного акту та його відкликання або визнання недійсним. Наголошувалися – адміністративний акт потенційні правові наслідки як для тих, на кого він спрямовується, і для тих, ухвалює.
За враженнями учасників зустрічі – інформація дуже цікава та корисна з професійної точки зору, дозволяє краще зрозуміти алгоритм загальної адміністративної процедури та опанувати її.
Проєкт «Посилення стійкості територіальних громад Чернігівської області за умов війни та відновлення» здійснюється Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації за підтримки фонду Ганнса Зайделя (Бавраія, Німеччина) за сприяння Чернігівської обласної державної адміністрації, Чернігівської обласної ради у партнерстві з Чернігівським регіональним відділенням Асоціації міст України та Сіверським інститутом регіональних досліджень.