Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації відкриває двері до історичної свідомості, об’єднуючи представників Києва, Ніжина та Чернігова на дводенному навчанні 9-10 травня 2024 року, приуроченому до Дня Європи.
Під час відкриття навчання директор Центру Володимир Бойко наголосив: «Історична пам’ять на відміну від історичної науки формується цілеспрямованими зусиллями, спираючись на історичні знання, які у нас є»
У дводенному навчанні, яке об’єднало понад 60 держслужбовців та представників місцевого самоврядування, було висвітлено широкий спектр питань, включаючи:
1. Історичний аспект декомунізації та деколонізації, яку розкрив Верстюк Владислав Федорович – завідувач відділом історії Української революції 1917–1921 рр. Інституту історії НАН України, професор Ягеллонського університету, доктор історичних наук, професор (м. Київ – Краків), співголова польсько-української комісії істориків для вивчення польсько-українських взаємин 1917–1921 рр, який звернув увагу на еволюцію поглядів українських президентів щодо декомунізації та розкрив важливість ролі Українського інституту національної пам’яті в цьому процесі.
2. Очищення меморіального простору. Обговорення проблем та найкращих практик очищення меморіального простору, з наголосом на важливості вшанування пам’яті героїв та переоцінці об’єктів, які заслуговують на увагу. Зокрема, представники Ніжинської міської ради на своєму прикладі показали як у місті оформлені меморіальні дошки, як вшановують пам’ять героїв Небесної сотні і звернули увагу на пам’ятник Олександру Мацієвському, як образу незламності українського народу).
3. Створення та фінансування культурно-мистецьких проєктів: Надання практичних порад щодо залучення коштів та організації культурно-мистецьких ініціатив, зокрема за допомогою фонду «EVZ».
На другому дні навчання (10 травня) з учасниками працювали представники Українського інституту національної пам’яті. Зокрема розглядались питання:
1. Меморіалізація та виклики російсько-української війни: було обговорено питання створення меморіальних кладовищ та важливість приближення їх до європейських стандартів.
2. Сучасні Аспекти Деколонізації: Учасники обговорили стратегії перейменування вулиць та відмови від радянської ідеології, звертаючи увагу на важливість змін у топонімічних назвах. Зокрема, було наголошено на тому, що: «Необхідно перевіряти біографії осіб, на честь яких в часи існування СРСР – комуністичного режиму названо вулицю, провулок, площу, сквер тощо. Так само і топоніми, що з’явилися за часи Російської імперії».
3. Розвінчення Міфів та Російська Пропаганда: Навчання завершилось обговоренням популярних міфів (Україну створив Ленін, Україна та Росія братні народи тощо) та демонстрацією проєктів УІНП, спрямованих на розвінчання пропагандистських висловів.
Дводенне навчання у Чернігові стало важливим кроком у зміцненні обізнаності державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування у сфері історичної пам’яті та реалізації декомунізаційних заходів.
Центр дякує усім учасникам за активну участь у навчанні. Для отримання додаткової інформації та можливості брати участь у майбутніх семінарах, будь ласка, звертайтеся до нашого закладу за контактами, наведеними на офіційних веб-ресурсах.