ПРО ЦИФРОВІЗАЦІЮ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

11 – 12 червня проходила діалогова освітня зустріч «Цифровізація в органах місцевого самоврядування: основні переваги та виклики». Зібрала вона близько 50 посадовців органів місцевого самоврядування Чернігівщини (голови територіальних громад та їх заступники, секретарі ради та виконкомів) із близько 40 територіальних громад, а також трьох місцевих державних адміністрацій. Це вже друге навчання в рамках проєкту «Посилення стійкості територіальних громад Чернігівської області за умов війни та відновлення», що здійснюється за підтримки фонду Ганнса Зайделя (Німеччина).

Відкрили зустріч Ніна Лемеш – перший заступник голови Чернігівська обласна рада та Сергій Зенченко – заступник голови Чернігівська ОДА з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації (CDTO). Вони наголосили на важливості просування в діяльності владних інституцій регіоні цифровізації, адже йдеться про обсяги та якість послуг, що надаються громадянам. А ще це питання безпеки – неабияка складова нашої стійкості в російсько-українській війні.

Проводили навчання Сергій Гунько – координатор із цифровізації регіонів, програма Програма EGAP Фонд Східна Європа та Інна Скляр – координаторка з цифрового розвитку місцевого самоврядування Програми EGAP.

Перший день присвячувався цифровій трансформації в Україні. Сергій Гунько розповів про історію, правові засади, стратегію та основні інструменти цифрової трансформації для громад. На його твердження, те, що цифровізаця вимагає залучення величезних коштів – міф. «Цифровізація – це, в першу чергу, люди! Треба думати про людський потенціал, а гроші знайти значно простіше», – зазначив пан експерт.

Серед іншого йшлося про таке: для чого громаді потрібна цифровізація, її алгоритми, методологія. Інструменти, ризики та виклики. «Не варто запроваджувати щось, якщо ви не розумієте для чого. Те саме стосується можливих покращень під час цифровізації та не лише – якщо не розумієте для чого, то постає питання навіщо», – наголосив при цьому Сергій Гунько. А це означає – цілі та процеси, що ведуть до їх досягнення, спочатку треба зрозуміти для себе.

Також учасники навчання ознайомилися з методологію розробки цифрової стратегії та програми інформатизації громади, засадами електронної демократії, обговорили правила цифрової гігієни та безпеки даних жителів громади.

Другий день пройшов у роботі в фокус-групах. Учасники готували для презентації власні цифрові проєкти та представляли їх аудиторії. Отже, мали нагоду отримати реакцію та коментарі як від колег із інших громад, так і експертів.

«Цифрові інструменти допомагають спростити доступ до демократії» – це наскрізна думка зустрічей із цифровізації діяльності органів місцевого самоврядування.

Програма EGAP виконується Фондом Східна Європа та фінансується Швейцарією.

Проєкт «Посилення стійкості територіальних громад Чернігівської області за умов війни та відновлення» здійснюється Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації за підтримки Фонд Ганнса Зайделя (Баварія, Німеччина) за сприяння Чернігівської обласної державної адміністрації, Чернігівської обласної ради у партнерстві з Чернігівське регіональне відділення Асоціації міст України та Сіверським інститутом регіональних досліджень.