09 жовтня 2024 року Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації провів виїзне навчання за загальною короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Використання норм нової редакції українського правопису в діяльності посадовця» для державних службовців апарату Новгород-Сіверської районної державної адміністрації та посадових осіб виконавчого апарату Новгород-Сіверської районної ради.
У відкритті навчання взяв участь в.о. голови Новгород-Сіверської районної державної адміністрації Олександр СЕЛІВЕРСТОВ. У вступному слові він, зокрема наголосив, що сьогодення вимагає від діяльності публічного посадовця не тільки професійної майстерності, а й широкої загальної освіти, оскільки вона пов`язана з інтенсивним усним і писемним спілкуванням, передбачає широку мовленнєву практику, потребує точного вираження понять і категорій у різних сферах державного управління. Уважається, що мова є генетичним кодом нації. Саме слово «паляниця» стала своєрідним кодом українців під час війни. Українці вигадали скоромовку: «Українські паляниці зі смаком полуниці продаються у крамниці біля Укрзалізниці».
Під час навчання, яке провів Петро ПІДГАЙНИЙ – заступник директора Центру, магістр державної служби, посадовці ознайомилися з:
– основними змінами у новій редакції Українського правопису 2019 року;
– особливостями правопису й вимови слів українського походження та слів і буквосполучень іншомовного походження відповідно до норм оновленого українського правопису;
– уживанням літери «и» на початку слова;
– фемінітивами в сучасній українській літературній мові;
– правописом власних назв (прізвищ, установ, організацій тощо);
– уживанням великої літери у власних назвах;
– особливостями вживання й правопису самостійних та службових частин мови та їх форм у професійному мовленні.
Крім цього, Петро Михайлович відповів на численні запитання учасників навчання, що стосувалися культури усного та писемного ділового мовлення державного службовця та посадової особи місцевого самоврядування й типових помилок в документах і методів їх усунення. Він, зокрема, зазначив, що дбаючи про мовну культуру держави, державні службовці та посадові особи мають бути взірцем правильного мовлення. Професійна діяльність держслужбовців та посадових осіб здійснюється через спілкування та пов’язана із сферою обслуговування. Тому рівень мовної культури є важливим аспектом формування іміджу державного службовця й установи, в якій він працює.
Підбиваючи підсумки навчання, Наталія Разумейко – керівник апарату Новгород-Сіверської районної державної адміністрації ще раз наголосила на тому, що навряд чи слід комусь доводити, що мовний чинник, серед інших, є надзвичайно важливим для іміджу державного службовця чи посадової особи місцевого самоврядування. Адже індивідуальне мовлення – своєрідна візитна картка кожної людини, за якою судять про її загальну ерудицію та обізнаність у своїй галузі діяльності.
Учасники навчання отримали електронні версії методичних посібників, розроблених Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації, «Норми нової редакції українського правопису», «Культура мовлення. Слововживання» та презентаційні матеріали розглянутих тем. У навчанні взяло участь 49 посадовців.