Місяць: Травень 2023
«Медіаграмотність та медіакультура публічного службовця. Інформаційний простір Чернігівщини»
Про процедурні питання організації діяльності роботи органу місцевого самоврядування та ведення діловодства
Йшлося під час виїзного семінару за короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Регламентація роботи та ведення діловодства в сільській раді та її виконавчому комітеті. Участь депутатів у діяльності ради», який провів Чернігівський регіональний центр підвищення 30 травня 2023 року у Березнянській селищній раді.
Цільова аудиторія – це працівники апарату селищної ради, її структурних підрозділів, старости, депутати.
Під час навчання Олександра Негода – викладач Центру, акцентувала увагу присутніх на організаційному забезпеченні діяльності ради, зокрема на сесійній роботі; роботі постійних і тимчасових контрольних комісій ради; депутатській діяльності. Крім цього Олександра Іванівна розповіла про організацію роботи виконавчого комітету та посадових осіб ради та виконкому. Також було розглянуто питання регламенту та планування роботи органу місцевого самоврядування.
У ході навчання Петро Підгайний – заступник директора Центру ознайомив посадовців із методичними рекомендаціями НАДС щодо роботи з посадовими інструкціями посадових осіб місцевого
самоврядування, підготовкою положень про структурні підрозділи, листів та протоколів, а також про роботу експертної комісії ради тощо. Також Петро Михайлович звернув увагу присутніх на вимоги до оформлення організаційно-розпорядчої документації, які затверджені Національним стандартом України.
У роботі семінару взяла участь Лариса Мироненко – секретар Березнянської селищної ради
Як громадам налагоджувати міжнародне співробіітництво
Широкомасштабне вторгнення рф спонукало пожвавлення відносин України з міжнародними партнерами. Здобуття Україною статусу кандидата до ЄС, зростаючий інтерес до України з боку іноземних держав відкривають нові можливості для розвитку партнерських взаємин на рівні територіальних спільнот. Тому українським громадам саме час посилити старі зв’язки та шукати нових партнерів. Навіщо це робити, яку користь матимуть громади від міжнародного партнерства, – обговорювали під час вебінару Що потрібно знати про міжнародне співробітництво територіальних громад», проведеного Центром підвищення кваліфікації для територіальних громад Чернігівської області 25–26 травня 2023 р.
Учасники зустрічі отримали практичні рекомендації щодо налагодження міжнародної співпраці, ознайомилися з досвідом Чернігова, Ніжина та Мени, для яких угоди з міжнародними партнерами та наявність міст-побратимів є дієвими інструментами для відновлення розвитку своїх громад. Досвідом співпраці польських гмін та громад Чернігівщини поділився Войцех Станішевські – бурмістр гміни Бжостек (Підкарпатське воєводство, Польща). Також мова йшла про публічну дипломатію як важливий інструмент для розвитку громад.
«Дотепер не було кращого моменту для налагодження співпраці між громадами України та гмінами Польщі. Завдяки путіну та рф проблемні питання польсько-українських взаємин з історії відійшли з порядку денного. Сьогодні ми активно допомагаємо українцям у боротьбі зі спільною загрозою. Це війна за нашу та вашу свободу. Ми дуже подібні в базових речах, цінностях, що є важливий елементом для розвитку взаємин сьогодні», – наголосив Войцех Станішевські. Для України найважливіші три речі: перемога у війні з рф, вступ до НАТО, вступ до ЄС. Україна та Польща мають спільну, насичені подіями історичну спадщину, а водночас – спільні інтереси та майбутнє в Європі.
Він розповів про попередню співпрацю між громадами Чернігівської області та гмінами Польщі, починаючи з 2019 р. Це – перші угоди (Бжостек – Батурин та Плиски, Пільзно – Сосниця, Мена – Жиракув), спільні візити (вихованців Сновської музичної школи ім. Натана Рахліна до гмін Асоціації), проєкти та плани. Епідемія СОVID-19, війна з рф внесли свої корективи. Тим не менше у 2022 р. партнерські гміни та громади провели конкурс «Спільна спадщина» з історії Речі Посполитої обох вільних народів між учнями своїх шкіл, а вже у травні 2023 р. в конкурсі зі знань англійської мови брали участь представники Батуринської та Плисківської громад.
На думку пана бурмістра ми маємо рухатися в двох напрямах. Насамперед, це гуманітарна та соціальна сфера. Жителі гмін-партнерів долучилися до збору гуманітарної допомоги з перших днів вторгнення рф, приймали біженців, згодом почала надходити автомобільна та спеціальна техніка, яка вже працює в громадах Чернігівщини.
Наступний напрямок – нині триває підготовка до укладання нової угоди між Україною та Польщею, підписання якої очікується наприкінці 2023 р. Вона суттєво розширить рамкові можливості співпраці в економічній, соціальній, культурній та інших сферах. Однак до нового формату відносин необхідно готуватися, розширяти коло партнерів та напрямів. Тому вже в березні 2023 р. угоди та меморандуми про партнерство уклали Городня, Добрянка, Ріпки та Сновськ із гмінами Сколишин, Бжиська, Дембовець та Тарновець.
Представники Асоціації гмін басейну річки Віслока здобули великий досвід у залученні міжнародних партнерів, реалізації проєктів із водопостачання та водовідведення, сонячної енергетики та готові ділитися ним з українськими громадами. Водночас і наші територіальні спільноти мають зацікавити іноземних партнерів, показати свою унікальність. А якщо вийде «зачепити» місцевий бізнес – то співпраця вийде на якісно новий рівень, – зазначив директор Центру Володимир Бойко. Наостанок учасники зустрічі подякували Войцеху Станішевському та польським гмінам за допомогу і підтримку в боротьбі з агресією рф та подоланні її наслідків.
Про регламентацію роботи та ведення діловодства в селищній раді та її виконкомі
Обговорювали під час виїзного навчання 24 травня 2023 р., проведеного Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації за короткостроковою програмою підвищення кваліфікації «Регламентація, роботи та ведення діловодства в сільській раді та її виконкомі. Участь депутатів у діяльності ради». Цільова аудиторія семінару – працівники апарату виконкому ради територіальної громади, посадові особи місцевого самоврядування, депутати ради, старости старостинських округів Сухополов’янської сільської ради Прилуцького району.
У відкритті та роботі семінару взяли участь Ольга Євтушенко – секретар сільської ради та Валентина Харченко керуюча справами па Сухополов’янської сільської ради.
Під час виїзного навчання Олександра Негода – викладач Центру розповіла посадовцям про організацію діяльності виконавчого комітету ради, зокрема про регламент та планування роботи органу місцевого самоврядування; підготовку та проведення засідань виконкому та сесій; роботу постійних депутатських комісій тощо.
Петро Підгайний – заступник директора Центру, магістр державної служби у своєму виступі акцентував увагу присутніх на основних завдань та організації роботи з документами в органах місцевого самоврядування, зокрема щодо підготовки положень про структурні підрозділи сільської ради, посадових інструкцій, підготовку листів, протоколів тощо.
ОСОБЛИВОСТІ КОМУНІКАЦІЙ ЗА УМОВ ВІЙНИ
☝️?Історична пам’ять як чинник консолідації суспільства та подолання колоніальної спадщини
Двоє учнів з Батуринської та двоє з Плисківської громад
19 травня візьмуть участь у конкурсі зі знання англійської мови в гміні Бжостек, що в Підкарпатському воєводстві (бурмістр – Войцех Станішевські). Сьогодні, 16 травня, вони приїхали до Польщі. Йдеться про традиційне місцеве лінгвістичне змагання між школами, але цього разу – за участю представників партнерських громад з України. Українців також чекають зустрічі з польськими однолітками, знайомство з організацією навчання в гімназії (так само як в Україні – базовий заклад середньо освіти), відвідини Кракова та оглядини його історико-культурної спадщини, поїздка в Закопане. Ця можливість – продовження співпраці, що розпочата між Бжостком, Плисками та Батурином в 2019 р. за сприяння Чернігівського регіонального центру підвищення кваліфікації. Зокрема, минулого року серед учнів кількох гмін та громад проводився конкурс з історії першої Речі Посполитої – «Спільна спадщини».