Третій рік поспіль менше, ніж за тиждень після завершення події, саміту НАТО (цього разу – Вашингтонського), державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування Чернігівської області (всього – 73 учасника) обговорювали його результати – разом із провідними українськими та закордонними експертами. Це стало можливим завдяки навчанню «Національна безпека України та НАТО», що проходило 17–18 липня (дистанційно) та тривалій (з 2007 р.) співпраці організаторів – Чернігівського регіонального центру підвищення кваліфікації й Центру документації та інформації НАТО в Україні NATO in Ukraine . Мета нинішньої зустрічі з огляду на обставини очевидна – аналіз рішень Вашингтонського саміту НАТО, їхнього явного та потенційного впливу на безпеку Європі й світі, а також – на євроатлантичну інтеграцію України. А це означає – на долю кожного її громадянина.
Під час відкриття директорка Центру інформації та документації НАТО в Україні Вінета Кляйне наголосила – рішення країн-членів НАТО, ухвалені на саміті, спрямовані на допомогу Україні в перемозі над Росією.
Про політичний порядок денний Організації Північно-Атлантичного договору розповів Петр Луняк, працівник управління громадської дипломатії Штаб-квартири НАТО в Брюсселі. Доповідач наголосив: головна мета Путіна (знищення України як держави та розкол єдності країн-членів НАТО) – не була досягнута. Рішення саміту демонструють готовність країн-членів продовжувати підтримувати Україну, зокрема через поставки систем ППО та ПРО, створення нових логістичних вузлів для доставки й ремонту техніки, а також фінансову допомогу у розмірі 40 мільярдів євро.
Петро Канана, військовий дипломат, полковник Генерального штабу України у відставці, проаналізував вдалі та не дуже кроки України на шляху євроатлантичної інтеграції від часів президенства Леоніда Кучми до Володимира Зеленського. Крім політичних обставин та необхідності змін у системі державного управління експерт також назвав технічну, але важливу проблему – недостатнє знання англійської мови, що призводить до некоректного трактування документів.
Беата Паташова, представниця відділу по роботі з країнами-членами та країнами-партнерами Управління громадської дипломатії Штаб-квартири НАТО, зосередила увагу на боротьбі з російськими пропагандистськими наративами, що спрямовані проти Альянсу. Вона зазначила – використання блогерів та інфлюєнсерів для поширення правдивої інформації про роботу НАТО, створення освітніх програм із медіаграмотності значно ефективніше, ніж агресивна пропаганда рф.
Пьотр Кульпа, директор програми «Школа міністрів» у Київській школі державного управління ім. Сергія Нижного, секретар польської делегації в Парламентській асамблеї НАТО в 1995–1998 роках, розповів про позитивні сторони вступу до НАТО на прикладі Польщі. На його думку членство в Альянсі сприяє економічному розвитку завдяки гарантіям безпеки. А це чи не вирішальний чинник для розвитку України після перемоги у нинішній російсько-українській війні.
Завершилося навчання зустріччю за «круглим столом» на тему «Рішення Вашингтонського саміту НАТО (липень 2024 р.): наслідки для України». У ньому взяли участь чотири провідні експерти із питань євроатлантичної інтеграції України: Олексій Мельник (координатор міжнародних проєктів Разумков центру), Сергій Джердж (голова Громадської ліги «Україна – НАТО»), Ігор Тодоров (заступник голови Координаційної ради Громадської ліги «Україна – НАТО») та Олег Ремізов (працівник Управління громадської дипломатії Штаб-квартири НАТО). Серед іншого вони зазначили: представництво НАТО в Україні розшириться – і це не лише сигнал, а дія, спрямована на захист наших спільних інтересів та опір російській агресії. Країни-члени Альянсу, крім 40 мільярдів євро допомоги у 2025 р., яку вже не можна скасувати, додатково нададуть комплекти ППО, ПРО, боєприпаси та літаки F-16. А ще будуть окремі пакети допомоги від Австралії та Канади. Разом це допоможе допомогти забезпечити Україні стійкість. Тож рішення, що прийняті на Вашингтонському саміті НАТО, показали єдність Альянсу у підтримці України. Країни-альянти готові й надалі надавати нашій державі військову та фінансову допомогу, а членство України в НАТО стало невідворотнім. Підсумки саміті засвідчують зусилля Організації Північно-Атлантичного договору Альянсу забезпечити безпеку й стабільність у макрорегіоні, сприяючи безпеці та економічному розвитку України.
Центр дякує спікерам та слухачам за участь у навчанні з питань євроатлантичної інтеграції України службовців Чернігівщини. Для отримання додаткової інформації та можливості брати участь у майбутніх освітніх, будь ласка, звертайтеся до нашого закладу за контактами, наведеними на офіційних веб-ресурсах.